Reality show – Jak to všechno začalo?

Rok a půl jsme Vás týden co týden seznamovali s jedním televizním seriálem. Teď se posuneme k žánru reality show, který nemá k seriálu daleko. A vezmeme to hezky po pořádku od samého začátku. Ačkoliv se označení reality show nepoužívalo hned od prvního vysílání tohoto formátu, můžeme říct, že jde už o padesát let starou záležitost.

Reality show se podobně jako seriály vysílají na pokračování, aby opakovaně lákaly diváky k obrazovkám. V poslední době je už reality show běžným formátem. Před pár lety se s nimi doslova roztrhl pytel. Vznik tohoto žánru přitom můžeme vystopovat už před padesáti lety. Podobně jako například telenovely okopírovala televize z rádia i první reality show byla převzata z rozhlasových vln. Za autora první reality show je považován Allen Funt. A za první reality show se bere Skrytá kamera, či původně Skrytý mikrofon.


Allen Funt (1914 – 1999) vystudoval umění a obchodní školu. V roce 1946 přišel do rádia ABC, kde vymyslel zcela nový formát Candid Microphone. První Skrytý mikrofon se natáčel v taxíku a vysílal se v sobotu 28. června 1947 o půl osmé večer. Stejně jako se v televizi posouvají časy různých pořadů, posouval se i termín Skrytého mikrofonu. Další týden už běžel v neděli od sedmi večer, v září se pak pondělní devátou večer a v říjnu na čtvrteční osmou. Tento čas zůstal až do května 1948. Pak se přestěhoval na půl desátou večer a 23. září 1948 zanikl úplně. Nutno poznamenat, že 10. srpna 1948 se vysílala první televizní verze nazvaná Candid Camera.


První televizní verze se stejně jako ta rozhlasová vysílala na ABC. O rok později ale Allen Funt přesedlal na NBC. 6. června 1950 se na CBS opět objevil Candid Microphone. Vysílal se tři měsíce a sponzorem byl koncern Philip Morris. I na televizi CBS se tento formát dostal a to jako součást The Garry Moore Show. Už na NBC byla předtím Skrytá kamera součástí jiného pořadu a to The Tonight Show. Samostatným pořadem se opět stala v roce 1960. Producentem a moderátorem byl Allen Funt, který si jako druhé moderátora přizval veterána CBS Arthura Godfreye. Na CBS se nachytávalo bez přestání až do roku 1967.


Pak se Skrytá kamera vrátila na obrazovky v roce 1974. Opět ji uváděl Allen Funt. Komoderátory byly slavné osobnosti tehdejší doby. V roce 1983 se vysílal speciál při příležitosti pětatřiceti let existence tohoto formátu. Moderátorské křeslo dostal syn zakladatele Peter Funt. Svého otce si ale občas přizval jako spolumoderátora. Další výročí a to padesát let se pak slavilo v roce 1996 (tedy padesát po tom, co Funt začal pracovat v rádiu).


Formát se pak ještě přestěhoval, tou dobou už ho ale vesele kopírovaly televize po celém světě. Vzpomeňme si jen na Ptákoviny na Nově nebo Čo dokáže ulica na tehdy ještě federální televizi F1 či Šprťouchlata na ČT1. Mimo USA se začala Skrytá kamera šířit v šedesátých letech. Ve Velké Británii se vysílala od roku 1960a na obrazovkách vydržela šest let.  Pak se na krátko vrátila v roce 1974. Další se objevily v osmdesátých letech. Stejně jako americká a britská verze tedy Candid Camera se jmenovala i ta australská, která se objevila v devadesátých letech. V kandské provincii Quebec si vytvořili svoje Les insolences d´une caméra.


Velký rozmach nastal v osmdesátých letech. Fox začal vysílat Totally Hidden Video, MTV mělo svoji verzi a spousta dalších. V Německu se už v šedesátých letech vysílal na stanici NDR pořad Vorsicht Kamera – Pozor kamera. V roce 1980 se pak objevil do současnosti vysílaný pořad Verstehen Sie Spaß?, který začínal původně v podvečerním čase na ARD. O tři roky později se z této výplně prázdného místa před nástupem prime timu stal hlavní tahák sobotního večera.  Německá Skrytá kamera dokázala porazit i Chcete být milionářem, které nasadila ve stejný čas konkurenční RTL.


V Německu i v jiných zemích jsou tyto pořady terčem kritiky. Kritici jim vyčítají narušování soukromí. Natočené snímky se proto vysílají se souhlasem nachytaných lidí. Tvůrci si musí dávat pozor, aby dokonce neporušili zákon. Stejně se ale nedá vyhnout soudním tahanicím. Pětatřicetiletý Philip Zelnick vysoudil v USA 300 tisíc dolarů jako odškodné za zranění, které údajně utrpěl při natáčení jednoho z vtípků na letišti v Mohave County. 150 tisíc musel zaplatit Peter Funt a druhou polovinu televizní show.


Podobně jako dnes vychází úspěšné pořady na DVD a obsahují navíc i bonusy, objevily se v šedesátých a sedmdesátých letech kazety s vydáním Skryté kamery pro dospělé. Nešlo o pornografii, ale některé scény byly mírně erotické. Například asistenta hypnotizéra tu svlékal pacientky v hypnóze.
 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .