Titulek tohoto článku se může možná zdát trochu nadnesený. Vždyť obliba českých písniček, soudě alespoň podle podílu tuzemských interpretů v playlistech většiny soukromých stanic, je stále vysoká. Nicméně, nic netrvá věčně. Možná pověstnou první vlaštovkou, tedy předzvěstí změn, je jedna změna v jednom nevelkém rádiu na jihozápadě Čech.
Před časem začalo plzeňské, dříve klatovské oldies Radio Šumava hrát v noci mezi 21. a 5. hodinou jen české písničky, podobně jako tak činí od prvních minut svého vysílání privátní celoploška Impuls. Před několika dny se však noční vysílání Šumavy poněkud změnilo.
Důvody, které jej k tomuto překvapivému kroku vedly, vysvětluje hudební dramaturg Šumavy Pavel Maršát takto: „Lidé si nám v poslední době stěžovali, že v noci hrajeme jen česky. Proto jsme před několika dny změnili dramaturgii nočního programu. Poměr českých a zahraničních písniček je teď zhruba jedna ku jedné, i když české v noci stále slabě převažují.“ Možným, i když nepřiznaným důvodem je ale fakt, že kdo si chce v noci poslechnout českou hudbu, může si naladit Impuls. Ten je totiž zachytitelný prakticky na celém území, které pokrývá svým signálem Šumava.
Hlavní vysílač Šumavy je na Doubravě, kde má frekvenci 95.2 Mhz (1 kW). Z Doubravy ale vysílá také současně Impuls na 94.0 Mhz (10 kW). V Plzni pak lze naladit Šumavu na 91.8 Mhz (0,2 kW) z městského vykrývače, Impuls je tady slyšet lépe z Krašova. Na stupnici je to hned vedle: 91.4 Mhz (66 kW). Podobně na Prachaticku a Strakonicku, kde je slyšet Šumava na 91.8 (0,5 kW), z Javorníku běží slušně Impuls z Kletě na 102.9 Mhz (50 kW).
Je tedy zřejmé, že těch pár nočních posluchačů, bažících po čistě českých, resp. slovenských popěvcích (je zajímavé, že v tomto směru považují asi všichni čeští hudební redaktoři Slováky stále za tuzemce) se spokojí se zavedenějším Impulsem. Šumava byla a stále je spíše považována za stanici, která hraje příjemnou, pomalejší starší hudbu, tzv. zlaté hity pro věkovou kategorii 35 až 55 let. V nočním „českém“ vysílání se však kromě tuzemské klasiky objevovaly i čerstvé věci.
Namátkou si vzpomínám například na Kečup a jejich Slepou atd. Takové, byť jen noční výstřelky, asi tradiční posluchači Šumavy mohli strávit jen s velkým přemáháním. Denní program Šumavy běží stále beze změn. Každou hodinu se mezi klasické „zlaté hity“ vejde 3 až 5 českých písniček.
„První oldies rádio na českém západě“ prošlo v poslední době relativně velkými změnami.
Přemístění vysílacího studia z Klatov do Plzně, ke kterému došlo v loňském roce, mělo kladný vliv podle mého zejména na kvalitu zpravodajství, včetně toho dopravního. Není nad to, být v centru regionálních událostí, které tvoří páteř zpravodajství. Každé první dvě zprávy jsou totiž uvozeny jinglem „zprávy z vašeho regionu“. To je pro posluchače jistě přitažlivější, než když regionální vysílání veřejnoprávního rozhlasu dá na první místo zpráv výbuch plynu v ruském městě na Urale. Tento příklad jsem si škodolibě nevymyslel. Tuto pro region opravdu „důležitou“ událost Čro Plzeň před několika týdny skutečně odvysílal na prvním místě svého zpravodajství a v podobném duchu pokračuje i nadále …
Ale zpátky k Šumavě. Hudební šéf se poctivě snaží playlist obměňovat, takže při dlouhodobějším poslechu nevzniká dojem přehrávání stále stejné kazety, jako je tomu u klasických hitových rádií. Změnou k lepšímu bylo také nasazení více hitů z osmdesátých let. V tomto směru ale musím přiznat jistou subjektivitu tohoto názoru, neboť sám mám pro toto hudební období velkou slabost.
Počet posluchačů Šumavy se ve druhém pololetí roku 2000 pohyboval okolo 69 tisíc, což je nárůst oproti prvnímu pololetí o dvanáct tisíc. Osobně bych věřil i vyššímu číslu. Vycházím tak alespoň z vlastní zkušenosti – většina řidičů plzeňských autobusů, tramvají či trolejbusů totiž poslouchá buď zdejší hit rádio FM Plus nebo právě Šumavu.
Změny na rádiu Šumava se prý zatím žádné nechystají. Hudební program má zůstat bez větších změn, rovněž zpravodajství by mělo zůstat v současném rozsahu – asi dvou až tříminutové zprávy každou celou hodinu přes den. Změny v pokrytí asi, alespoň v nejbližší době, také žádné nebudou, i když podle Maršáta bylo zažádáno o frekvenci v Karlových Varech.