Veřejnoprávní dvojka zase bude americká a nezávislá

radiotv-archiv45Stalo se již pěknou tradicí, že v letních měsících nabízí program ČT2 několik filmů označovaných jako „americká nezávislá scéna“. Letos se v porci desíti filmů objeví dva kusy od guru této oblasti Jima Jarmusche nebo pokračování legendárních Mužů za pultem od mlčenlivého Boba alias Kevina Smithe.

Už podesáté se v letních měsících objeví na obrazovkách České televize série filmů, které si svět zvykl označit jako „nezávislé“. Za tímto projektem stojí Štefan Uhrík a Hana Cielová, kteří se stejnou tematikou zabývají na filmovém festivalu v Karlových Varech. Lze říci, že Americké nezávislé léto je výběrem z tamního Fóra nezávislých. Letos se s těmito snímky budeme setkávat ve středu večer a ve čtvrtek v noci. Všechny filmy budou v původním znění s českými titulky.
Co nám tedy ČT2 letos nabízí?

Středa 9. července 20:25
Zlomené květiny (Broken Flowers)
režie: Jim Jarmusch, 2005
Tento film patří k vrcholným dílům Jima Jarmusche, jenž se stal nekorunovaným králem „nezávislé“ filmové scény. V této minimalistické hořké komedii exceluje jedinečný Bill Muray. Dočkáme se i Jarmuschovým oblíbených motivů road movie a detektivního pátrání.

Čtvrtek 10. července 23:50
Clerks 2: Muži za pultem (Clerks II)
režie: Kevin Smith, 2006
Kevin Smith je mistrem prokecaných filmů o ničem. Jeho Mladí muži za pultem z roku 1994 zaznamenali nečekaný úspěch i přes mizernou technickou kvalitu. Ve volném pokračování opět budeme svědky nekonečných diskuzí o Hvězdných válkách a podobných důležitých věcech, vykouří se zde spousta jointů a Kevin Smith zde znova ztvárňuje své alter ego mlčenlivýho Boba .

Středa 16. července 20:25
Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes)
režie Jim Jarmusch, 2003
Povídkový snímek fungující jako celek (občas drhnoucí) i jako samostatné příběhy. I když o příbězích zde nelze moc mluvit. Rozhovory u kávy a cigára vedou různé známe osoby, jež z velké části patří mezi oblíbence u tohoto režiséra (Alfred Molina, Bill Muray, Roberto Benigni, Steve Coogan, Cate Blanchett, Steve Buscemi…). Nejpodařenější je nejspíš dialog mezi Iggy Popem a Tomem Waitsem, který patří také mezi nejstarší, a jenž v roce 1994 koloval českými kiny jako předfilm geniální filmu Drž si šátek, Tatjano od finského režiséra Aki Kaurismäkiho.

Čtvrtek 17. července 23:50
Sekretářka (Secretary)
režie: Steven Shainberg, 2001
Překvapivá komedie od relativně neznámého režiséra, která zaujme absurdním humorem a netradičně pojatou erotikou v mírně sadomasochistické poloze. To vše je zabaleno do romantického hávu. James Spader v hlavní roli může evokovat volnou inspiraci filmem Sex, lži a video režiséra Stevena Soderbergha.

Středa 23. července 20:25
Pumpkin
režie: Adam Larson Broder, Anthony Abrams, 2002
Další variace na téma krásné dívky, která pochopí, že pod vnější slupkou se v člověku schovává něco zásadnějšího. V tomto filmu oceněném na Sundance festivalu se krásná Christina Ricci postupně sbližuje s handicapovaným Pumpkinem (Hank Harris). Film nabízí originalitu jen místy a z větší části se pohybuje v zajetém schématu určeném pro snímky tohoto typu.

Čtvrtek 24. července 23:50
Tábor tygrů (Tigerland)
režie: Joel Schumacher, 2000
Vojenský snímek dnes již téměř sedmdesátileté legendy Hollywoodu zaujme syrovým pojetím armádního výcviku. Svou drsnou atmosférou dá vzpomenout na Olověnou vestu (Full Metal Jacket, režie: Stanley Kubrik) a v Česku byl k sehnání pouze na videu. Jedná se rozhodně o tu lepší stránku Schumacherovi filmografie, kde můžeme najít jak vynikající Hráče se smrtí z roku 1990, tak i nepovedenou Českou spojku (2002).

Středa 30. července 20:25
Pozdrav z bodu nula (Love from Ground Zero)
režie: Stephen Grynberg, 1998
Road movie, v níž se tři lidé, kteří se setkali na pohřbu svého společného přítele, vydávají s jeho popelem z New Yorku do Montany. Tradiční příběh postupného sbližování tří cizinců, kteří jsou nuceni trávit delší čas v malém prostoru. Film zaujme pozoruhodným výkonem Simona Bakera, jenž hrál například v postnoirovém L.A. přísně tajné.

Čtvrtek 31. července 23:50
Go
režie: Doug Liman, 1999
Nepříliš zajímavá „pubertální“ variace na Pulp Fiction. Výběr tohoto filmu mě poněkud překvapuje. Režisér tohoto snímku se proslavil lifestylovým blábolem Pan a paní Smithovi, ale hlavně prvním dílem „Bourneovské“ trilogie Agent bez minulosti, který stojí jednoznačně nejvýše v Limanově dosavadní režijní práci.

Středa 6. srpna 20:25
Transamerika (Transamerica)
režie: Duncan Tucker, 2005
Road movie je nejspíš nejčastěji užívaným motivem „nezávislé“ scény. Když do ní přidáte transsexuálního otce, který se snaží získat peníze na vytouženou přeměnu v ženu a zároveň má velké problémy se svým synem, jako výsledek vám vyjde tento snímek.

Čtvrtek 7. srpna 23:50
Kam tě den zavede (Where the Day takes You)
režie: Marc Rocco, 1992
Skupina pubertálních výrostků se snaží přežít na ulicích Los Angeles. Drogy, prostituce a násilí. Nic z toho je nepřinutí vrátit se ke svým rodinám. Sugestivní snímek, který je zároveň nejstarším z letošního výběru.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .