Výrazné připomínky srpna 1968

radiotv-archiv14Už dlouho dopředu byl letošní rok avizován jako rok, v němž proběhne několik kulatých jubileí týkajících se Československa. V těchto dnech jde o 40. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR. Média se na něj dlouho a pečlivě připravovala. Nejdůkladněji připomenou okupaci z roku 1968 veřejnoprávní televize a rozhlas. Obě média už srpen ´68 zařadila po bok olympiády v Pekingu a dnes vše vrcholí.

Česká televize připravila na svém prvním programu desetihodinový komponovaný večer, jehož začátek je ve středu 20. srpna ve 20:00. Pořad Srpnová noc poběží v rámci cyklu Osudové osmičky našich dějin. Česká televize v Srpnové noci nabídne rozhovory, vzpomínky pamětníků, autentické filmové a fotografické dokumenty, písničky šedesátých let a ukázky z archivních pořadů. Zpravodajské vstupy během večera připomenou vývoj událostí z 20. na 21. srpna 1968 minutu po minutě. Česká televize se tak pokusí o maximální autenticitu 40 let staré historie.

Živé studio s mnoha hosty

Součástí Srpnové noci bude studio, v němž moderátoři Nora Fridrichová a Michal Prokop přivítají pěknou řádku hostů. Přítomni budou historici Petr Blažek, Pavel Žáček, Vladimír Nálevka, Miroslav Vaněk a Daniel Povolný, dále pak Jiří Dienstbier, Luboš Dobrovský, Václav Bělohradský, Valtr Komárek, Věnek Šilhan, Zdeněk Jičínský, Petruška Šustrová, Igor Otčenáš, Peter Bielik, Karel Schwarzenberg, Rudolf Zahradník, Josef Rauvolf, Jan Burian, Jan Vodňanský, Michael Kocáb, Václav Ševčík, Ivan Hanousek, Miloš Horanský, Milena Rezková-Hübnerová, Václav Kolář, Lubomír Drtina, Jiří Svejkovský, Jaroslav Vrba, Jiří Rada, Pavel Vantuch, Jiřina Rybáčková, Stanislav Stránský, Erik Tabery, Stanislav Klindera, Jan Hála a Vladimír Fišer.

A rozhovory navrch

Česká televize také odvysílá mnoho exkluzivních rozhovorů s hosty, kteří mají co říct –  Václavem Havlem, Čestmírem Císařem, Jaroslavem Šabatou, Miladou Snětivou, Dagmar Frösslovou, Lenkou Procházkovou, Zdeňkem Svěrákem, Věrou Šťovíčkovou, Olgou Kopeckou, Milanem Jungmannem, Kamilou Moučkovou, Vladimírem Branislavem, Hedou Čechovou, Milenou Vostřákovou, Miroslavem Síglem, Jiřím Heřmanem, Miroslavem Hladíkem, Jaroslavem Hutkou, Pavlem Pirklem, Janou Bartákovou, Lubomírem Brožem, Václavem Sadílkem, Ludmilou Kudrnovou, Jiřím Stivínem, Janem Kallistou, Františkem Šmahelem, Jacquesem Rupnikem, Oldřichem Tůmou, Pavlem Kohoutem a Peterem Dubčekem.

Webový speciál

Na stránkách www.srpnovanoc.cz poběží po celou dobu vysílání Srpnové noci on-line zpravodajství po 40 letech. V reálném čase jako před 40 lety se zde budou zobrazovat klíčové události z okupační noci – aktivity domácích kolaborantů a Státní bezpečnosti, příjezdy prvních tanků, přílety vojenských letadel, zatčení Alexandra Dubčeka apod. Ve čtvrtek 21. srpna se pak na webovém speciálu objeví výpovědi pamětníků, které se nevešly do vysílání. Kompletní Srpnovou noc je možno vidět i v internetovém archivu ČT.

Dva dny ostření na ČT24


Zpravodajský kanál ČT24 má celou středu a celý čtvrtek Zaostřeno na srpen ´68. Hosty čtvrtečního Dobrého rána budou například historik Daniel Povolný, publicisté Jan Petránek či Ondřej Neff, bývalý náčelník štábu 7. výsadkového pluku zvláštního určení Jiří Dufek a zpěvačka Yvonne Přenosilová. Do pořadu Před polednem přijdou vzpomínat bývalý moderátor Československého rozhlasu Vladimír Fišer nebo herečka Vlasta Chramostová.
V odpoledním kontinuálním bloku od 12.30 hodin, moderovaném Jakubem Železným, nabídne ČT24 náhled na srpen 1968 z nejrůznějších úhlů pohledu. S exministrem Jiřím Dienstbierem a historikem Miroslavem Vaňkem se bude řešit, zda Pražské jaro mělo šanci na úspěch. Budou připomenuty světové události, které probíhaly souběžně s Pražským jarem. Bude přiblížena osobnost ekonoma Oty Šika. Probrána bude také role médií v osudových okamžicích tehdy a dnes. Vojenský zásah zanalyzují historici Eduard Stehlík a Petr Luňák. Prostřednictvím příběhů lidí, kteří přišli o své blízké, bude uctěna památka obětí této doby. Diváci se také seznámí s osudy emigrantů. Profesor Cyril Höschl bude rozebírat psychologickou rovinu chování politiků v historicky vypjatých momentech. Na závěr bude popsána následná doba normalizace a způsob a rozsah výuky o roce 1968 ve škole tehdy a dnes.
Unikátní záznamy na Radiožurnálu

Pokus o dokonalou rekonstrukci odvysílá také Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Za použití unikátních záznamů budou moci posluchači od 5:00 do 20:00 poslouchat na vlnách Radiožurnálu rekonstrukci událostí v reálném čase. Poběží také reportáž z Liberce, kde se odehrály jedny z nejkrvavějších bojů. Ve vysílání se také objeví osobní svědectví pamětníků a vzpomínky známých osobností.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .