Obrovské zapojení diváků do krizového zpravodajství ČT24 při povodních v roce 2010 dalo impuls ke vzniku projektu Krizová mapa Česka. Systém poskytuje efektivní nástroj televiznímu zpravodajství, pomoci může i záchranářům a humanitárním organizacím.
ČT představila tento projekt dnes na tiskové konferenci na Kavčích horách. Krizová mapa má být podle tvůrců účinným nástrojem pro operativní mapování a rychlou vizualizaci krizové situace v televizi. Agreguje občanské reporty z postižených lokalit. Lidé mohou zasílat zprávy doplněné eventuálně o fotografie i videa, a to prostřednictvím sociálních sítí, e-mailu i formuláře přímo na portálu www.krizovamapa.cz. Občanské reporty jsou následně tříděny, kategorizovány a do určité míry i verifikovány. Výsledný výstup představuje dynamická mapa s volitelnými vrstvami.
„Odehrává-li se nějaké neštěstí, přírodní či technogenní katastrofa, každá informace – byť zdánlivě nedůležitá – může být velmi cenná. Potvrzují to naše zkušenosti s krizovým zpravodajstvím při povodních v roce 2010, kdy se během kontinuálního zpravodajství ČT24 připojily desetitisíce diváků prostřednictvím sociálních sítí. Lidé prokázali zájem stát se součástí veřejné služby a pomáhat. Klíčové ale je, jak s těmito informacemi v emotivně vypjatých momentech během neštěstí naložíte, jak je dokážete vyhodnotit a správně využít, vyloučit fámy a dezinformace. To je extrémně náročný proces ve velkém časovém presu, když už situace nastane. Dlouhodobá práce na tomto know-how je proto podle nás zásadní,“ uvádí výkonná ředitelka divize ČT Nová média Pavlína Kvapilová.
Zpracované občanské reporty mohou posloužit také jako doplňkový informační kanál pro základní složky Integrovaného záchranného systému i humanitární organizace. Právě s nimi jsou při vývoji projektu veškeré kroky diskutovány, aby jejich práci nenarušoval, ale naopak aby byl nápomocen. Hlavním koordinátorem Krizové mapy Česka je Česká televize. Projekt vznikl ze spolupráce se světovou dobrovolnickou sítí The Standby Task Force. Ta pomáhala Spojeným národům v Libyi, nechyběla při záplavách v Pákistánu.
Krizová mapa Česka nebude otevřena stále. Systém bude spuštěn pouze v situacích, kdy bude jeho použití smysluplné – za krizových událostí. Nasazení bude oznámeno ve vysílání ČT24. „Stále usilujeme o to, abychom poslání televize veřejné služby naplňovali, jak nejlépe nám dostupné technické prostředky umožní. Pomocí Krizové mapy Česka jsme nyní schopni zastat toto poslání jako organizátoři určité kolektivní inteligence, jaká už prokázala svou mimořádnou sílu u nás i v zahraničí,“ dodal k tomu generální ředitel České televize Petr Dvořák.