Na Kavčích horách vládne nejistota. Vedení ČT ruší řadu pracovních pozic a lidem, kteří je zastávají, slibuje jinou práci. Konkrétní představy ale tají.
Českou televizi obchází strach. Generální ředitel Jiří Balvín zahájil postupnou reorganizaci, jejíž součástí je rušení některých pracovních pozic. Lidé, kteří je zastávají, zatím neví, zda jim televize nabídne náhradní práci a jaké pracovní zařazení by měli v budoucnu zastávat. Balvín již zrušil funkci ředitele výroby a techniky, kterou zastával jeho protivník ve výběrovém řízení na generálního ředitele ČT Vít Novotný.
Radní Kučera protestuje
Místo ředitele výroby a techniky zavedla ČT novou funkci ředitele výroby. Ve výběrovém řízení ji obsadil bývalý zaměstnanec televize Prima Petr Erben. Novotného funkce fakticky zanikla, a televize zavedla ještě pozici ředitele techniky, který podléhá šéfovi výroby. „Pozice ředitele techniky, na níž působil Novotný, bude nyní spadat pod ředitele výroby,“ potvrdil Lidovým novinám mluvčí ČT David Jirušek. „S panem Novotným nadále počítáme,“ dodal.
Změna se nelíbí členovi Rady ČT Petru Kučerovi, který ji považuje za porušení zákona. „Tato výměna může být dokonce neplatná, protože volbu a jmenování určitých funkcí musí generální ředitel ze zákona projednat s radou,“ vysvětlil Kučera v rozhovoru pro LN. Novotný patřil mezi favority loňského výběrového řízení na generálního ředitele ČT, jeho šance však zmařilo obvinění radního Milana Knížáka z korupce v úseku televize, který měl na starosti. Novotný se poté nedostal mezi tři finalisty, z nichž vzešel jako vítěz Balvín.
Honys chystá převratné změny
Nejistotu přiznávají i redaktoři ČT, na které si nedávno potvrzený ředitel zpravodajství Zbyněk Honys připravil rozsáhlou resystematizaci práce. K té dojde ihned po jmenování nových šéfredaktorů zpravodajství, publicistiky a sportu. „Výsledkem bude především přímé řízení redakce šéfredaktorem. Dojde ke značné redukci sekretariátů, zruším řídící stupeň zástupců šéfredaktorů a odstraním systém zdvojených editorů zpráv,“ upozorňuje Honys ve svém projektu.
Ředitel zpravodajství chce také zredukovat počet moderátorů a zvýšit tak jejich výkonnost. Lidé, kterých se týká plánované rušení funkcí, zatím neví, jakou alternativu jim Honys nabídne. „O zrušení mé stávající funkce vím asi dva měsíce. Zároveň mi Zbyněk Honys sdělil, že o lidi s mou zkušeností bude zájem i nadále. O konkrétním zařazení se dosud nemluvilo,“ řekl serveru RadioTV zástupce šéfredaktora zpravodajství Karel Novák. Existuje prý několik variant, které jsou ale závislé na úspěchu v chystaných výběrových řízeních.
Zdvojení editoři se osvědčili
„S uvažovaným zrušením funkce zástupce šéfredaktora nemám osobně nejmenší problém. Každý z vedoucích pracovníků má právo zvolit si svůj tým. Z praktického hlediska ale očekávám komplikace,“ říká Novák. Poukazuje přitom na vyřizování „nikdy nekončící agendy“. Snižování počtu editorů by podle něj vedlo ke komplikacím: „Pokud by k tomu došlo, tak nastane kolize se zákoníkem práce v souvislosti s maximem odpracovaných hodin. Vedoucí vydání je vysoce stresová funkce, kde se musí počítat s časem na relaxaci.“
Podle dalšího zástupce šéfredaktora zpravodajství Romana Bradáče se systém zdvojených editorů zpráv, který v roce 2000 zavedl tehdejší šéfredaktor Zdeněk Šámal, osvědčil. „Reportáže se totiž stále více skládaly (a skládají) z několika částí od různých autorů (regionálních zpravodajů, zahraničních zpravodajů, redaktorů domácí rubriky, apod.) a tak měl druhý editor mimo jiné za úkol takovéto reportáže dramaturgovat. Kromě toho četl všechny příspěvky předtím, než šel redaktor na střižnu, tzv. „koproval“ Tady a teď, chodil kontrolovat příspěvky od regionálních zpravodajů, včetně příspěvků z brněnského a ostravského studia.“
Kdo s kým počítá?
Právě regionální příspěvky chodí podle Bradáče do pražské centrály na poslední chvíli, takže je editor často zaneprázdněn jejich úpravou. „Druhý editor, který měl na starosti celé vysílání, to totiž už z časových důvodů nemohl stačit. Zrušení druhého editora Událostí se tedy na kvalitě příspěvků odrazí nepříznivě,“ upozorňuje Bradáč. „V komerčních televizích se editoři hlavní zpravodajské relace střídají v cyklu týden práce – týden volno, zatímco v České televizi je to cyklus dva týdny práce – týden volno.“
Honysovy představy o počtu moderátorů Bradáč nezná. Jeho kolega Novák by se ale snižování jejich počtu bránil: „Je nutné zdůraznit, že drtivá většina z nich má ještě jiné pracovní povinnosti.“ Stejně jako Novák, i Bradáč se dozvěděl o zrušení své pozice s předstihem. „Asi před dvěma měsíci mi Zbyněk Honys řekl, že i po zrušení funkce zástupce šéfredaktora pro mě práce bude. Zda to platí i teď, nevím,“ říká. Žádnou konkrétní nabídku však zatím od ředitele zpravodajství nedostal.