Rozhovor serveru RadioTV s novým moderátorem pořadu Fakta Tomášem Carbou o tom, jak nahradil Marka Vítka a Hanuše Hanslíka a o současné situaci v redakci publicistiky ČT.
Pořad Fakta prošel v posledních měsících bouřlivým vývojem, který ovlivnil spor redakčního týmu s pověřeným šéfredaktorem publicistiky ČT Petrem Bohušem a ředitelem zpravodajství Zbyňkem Honysem. V listopadu Kavčí hory opustili prakticky všichni reportéři, kteří se podíleli na jeho přípravě. Moderátoři Marek Vítek a Hanuš Hanslík zamířili do redakce MF Dnes, jejich kolegové většinou na volnou nohu. Na obrazovce se objevil nový moderátor Tomáš Carba známý z TV Nova, Galaxie a agentury TVD.
Od konce listopadu moderujete pořad Fakta, jak jste se k této práci dostal?
Ke konci loňského roku jsem se rozhodl opustit televizní agenturu TVD, ve které jsem pracoval jako vedoucí vydání. V posledních měsících minulého roku jsem zjistil , že mi ta pozice už nedává nic nového, že na ní – lidově řečeno – „hniju“. Chtěl jsem si znovu vyzkoušet práci v terénu, případně i moderování. Věděl jsem, že valná většina lidí z redakce pořadu Fakta odchází, a tak jsem zavolal jejímu šéfovi Jiřímu Ovečkovi. Od něj jsem se dozvěděl, že se konají kamerové zkoušky na nového moderátora. V těch jsem nakonec obstál, a tak moderuji a točím reportáže pro Fakta.
Máte přehled o tom, kdo další usiloval o tuto pozici?
Nemám tušení, protože kamerové zkoušky probíhaly v době, kdy jsem byl ještě zaměstnaný v TVD. Takže jsem přijel na Kavčí hory, rychle je natočil a zase jel zpátky do práce. Určitě tam bylo více adeptek, mužských moderátorů bylo méně. Odhaduji to na deset, patnáct lidí, ale přesný počet opravdu nevím.
V České televizi pracujete jako externista…
Jsem externista moderátor-reportér. V tuto chvíli mám k ČT takový vztah, že to, co odmoderuji nebo natočím, dostanu zaplaceno. Nejsem placený žádným paušálem, dostanu pouze to, co odpracuji.
Externí smlouvu vám nabídla ČT, nebo jste si jí vyžádal vy?
Nabídla mi ji televize.
Měl byste zájem o zaměstnaneckou smlouvu?
Asi ano.
Řekl jste, že kromě moderování točíte taky reportáže. Kolik jste jich už stihnul připravit?
Můj první natáčejí měsíc byl prosinec, kdy se točilo jenom do dvacátého, protože přes svátky se publicistické pořady nevysílaly. Za těch 20 dní jsem natočil tři reportáže do Tady a teď, publicistické pětiminutovky po Událostech. Za leden jsem zatím stihnul natočit jednu reportáž do Fakt a teď začínám pracovat na druhé.
Původně jste začínal na Nově jako zaměstnanec ČNTS. Jak jste se stavěl k problému, který tam vzniknul v roce 1999 a vyvrcholil rozchodem CET 21 a ČNTS?
Pro Novu jsem pracoval asi tři roky jako krajánek a potom další rok v hlavní redakci ve Vladislavově ulici. Neměl jsem v té době tolik zkušeností s různými zákulisními boji, které v médiích probíhají. Stavěl jsem se k tomu tak, že ČNTS mi dávala peníze a já jsem za to chtěl odvádět práci. Ve chvíli, kdy jsem pracoval pro jednu firmu, jsem nechtěl bavit s jinou, která chystala vysílání stejné televize. Do značné míry jsem důvěřoval Janu Vávrovi, který říkal, že pravda je na naší, respektive teď už na jeho straně. Byl přesvědčen o tom, že Železný nezačne vysílat. V tom jsem mu opravdu důvěřoval. Teprve později jsem prokouknul, protože to dopadlo úplně jinak.
Jak dlouho po odchodu Železného jste zůstal věrný ČNTS?
Jenom krátce. 5. srpna začal Železný vysílat z Barrandova a my jsme ještě měsíc jeli internetové vysílání zpravodajství… Asi dva, tři měsíce. Potom jsem to definitivně zabalil, dělal jsem nějaké vlastní věci a pak jsem přešel společně s Danielem Konečným a spoustou dalších lidí do Galaxie.
Znáte se z doby, kdy jste působil v ČNTS, se současným ředitelem zpravodajství ČT Zbyňkem Honysem?
Ano, protože v době, kdy jsem působil na Nově, byl vedoucím vydání v redakci zpravodajství.
Vaši předchůdci ve Faktech, Marek Vítek a Hanuš Hanslík, se s panem Honysem rozešli ve zlém. Jak vnímáte jejich spor?
Vzhledem k tomu, že jsem se s nimi znal z minulosti – především z Novy – jsem se s nimi o tom bavil. Říkali mi, co si o tom myslí. Odešli asi kvůli tomu, že nesouhlasili s koncepcí a s výhledem do budoucna, jak by se ta Fakta měla dělat. Možná nesouhlasili s personálním obsazením. Je to čistě jejich rozhodnutí, ale myslím, že to byl správný krok, protože pokud nesouhlasím s něčím, čeho bych měl být součástí, mám pouze dvě možnosti: buď se podřídit, nebo odejít. Nemáme vůči sobě vůbec žádnou averzi, normálně se bavíme, vídáme se.
Fakta se v poslední době trošku zklidnila, zdá se mi, že došlo ke změně struktury, protože se více věnují regionálním problémům, než choulostivějším tématům z politiky nebo oblasti médií.
Myslím si, že k posunu došlo, ale asi ne k takovému, jaký naznačujete, protože například oblasti médií se věnuje nadále poměrně velký prostor. Začala se více využívat takzvaná monotémata, kdy je celý pořad věnovaný jednomu problému. Buď jde o jednu velkou reportáž, nebo tři příspěvky, ale ke stejnému tématu. Osobně nemám monotematické pořady příliš v lásce, na druhou stranu můžete zpracovat dané téma mnohem hlouběji. Myslím si, že je lepší, když je pořad pestřejší, když je těch pohledů více, aby se mohl divák s něčím ztotožnit. Možná je trochu pravda, že se Fakta nedávným přerodem stala trošku méně kousavější, ale pevně věřím a například reportáž o Fondu dětí a mládeže z minulého týdne to dokladuje, že zase kousavá budou.
Kolik času týdně věnujete přípravě Fakt?
Vzhledem k tomu, že mám rodinu v Ústí nad Orlicí, se snažím být v ČT jen po nejnutnější dobu. Když jsem v Praze, snažím se prostě makat. Do práce přijde v osm ráno a odcházím v jedenáct nebo o půlnoci. Potřebuji zúročit čas, který tu jsem. Samozřejmě se to nesmí projevit na kvalitě. V Praze bývám třeba pět dní, kdy stihnu domluvit rozhovory a natočit je. Po volném víkendu reportáž píšu a střihám. Je to ale případ od případu. Když to spěchá, tak se to musí udělat hned.
Kolik redaktorů v současné době připravuje Fakta?
Odhaduji to na devět reportérů, i když některé reportáže připravují lidé, kteří přímo ve Faktech nepůsobí. Třeba reportáž o auditu ČT zpracovávala kvůli zajištění objektivity redaktorka veřejnoprávní Slovenské televize.
ČT nedávno vypsala výběrová řízení na šéfredaktory zpravodajství a publicistiky. Neuvažoval jste o účasti?
Ne. Vůbec ne. Jednak nemám zatím dostatek novinářských zkušeností na šéfování takovému týmu a jednak jsem zase nějaký čas chtěl dělat práci v terénu, zatímco šéfredaktor je práce více méně „na židli“, taková trochu kancelářská. Navíc je to daleko časově náročnější. Nehledě na to, že být v tuto chvíli šéfredaktorem zpravodajství nebo publicistiky není vůbec žádný med.
Jakmile bude mít ČT nového šéfredaktora publicistiky, požádáte ho o změnu externí smlouvy na zaměstnaneckou?
Nevím. Myslím, že v tuto chvíli už nějaká jednání probíhají, takže je možné, že ji dostanu dříve. Záleží na jednání obou stran. Když bude chtít šéfredaktor tým složený z externistů, u kterých je výrazným motivačním prvkem způsob vyplácení honorářů od finálního produktu – a to je možná o trochu víc peněz, než kolik mají stálí zaměstnanci – budiž. Nevím, jestli bych za ním šel a řekl, aby mi dal zaměstnaneckou smlouvu. Záleží to na tom, kdo to bude a jak bychom spolu vycházeli. Ale nebráním se tomu.
Redakce publicistiky nemá od listopadu šéfredaktora. Dočasně ji vedl Petr Bohuš, který se snažil prosadit nová pravidla. Pracuje se podle nich i nyní?
V době, kdy tady byl pan Bohuš, jsem v ČT ještě nepůsobil. Nevím, jaká nastavil kritéria. Pracuji ve Faktech, která vede Jiří Ovečka, takže se jede podle něj.