Radní se mají příští středu vrátit k případu trestního stíhání generálního ředitele České televize Jiřího Balvína. Ten se však zasedání Rady ČT nezúčastní, protože si na celý příští týden naplánoval dovolenou.
Generální ředitel České televize Jiří Balvín se nezúčastní 29. května zasedání Rady ČT, na kterém se budou radní znovu zabývat jeho trestním stíháním. Z protokolu Balvínovy výpovědi na policii, který ČT v pátek zveřejnila na svých internetových stránkách vyplývá, že si šéf veřejnoprávní televize na celý příští týden vybral dovolenou. Na dotaz vyšetřovatele, zda hodlá v nejbližší době vycestovat dlouhodobě do zahraničí, Balvín uvedl, že počítá s přibližně týdenní dovolenou v termínu od 24. do 31. května.
Balvín předal dokumenty dozorčí komisi
Radní Balvína pověřili, aby jim do 16. května předal veškerou dokumentaci, která se týká výběrového řízení na nákup digitálního přenosového vozu od ČNTS. „Termín jsem splnil, všechny dokumenty jsme odevzdali v odpoledních hodinách 16. května, Rada je má k dispozici, stejně tak jako je má k dispozici hlavně dozorčí komise, která, alespoň podle mých informací, již dnes nad těmito dokumenty seděla,“ řekl Balvín v pátečním pořadu Interview BBC. Dozorčí komise má materiály analyzovat a výsledek předat nejpozději v pondělí 27. května sekretariátu Rady ČT.
„Podnět je závažný a nemůžeme ho jednoduše odbýt tím, že možná jde o předvolební rejdy či vykonstruované osobní msty,“ míní radní Zdena Hůlová, která se klíčového zasedání 29. května rovněž nezúčastní. „Od 29. května budu na 10 dnů mimo republiku, tak jsem velmi zvědava, jak se s tím kolegové popasují.“ Již na minulém jednání Rady navrhoval její člen Petr Kučera dočasné omezení pravomocí Jiřího Balvína tak, aby po dobu jeho stíhání veškeré smlouvy a faktury za ČT podepisoval kromě generálního ředitele ještě jeden zaměstnanec ČT, kterého tím pověří Rada. Návrh však neprošel, protože jej Kučera špatně zformuloval.
Policie nemá důkazy o korupci
Dočasné pozastavení výkonu funkce genrálního ředitele ČT Balvínovi navrhovaly i televizní odbory. Podle Balvína však takové řešení není možné, protože je zákon nedovoluje. Balvín by je navíc považoval za vynucené. „Já vlastně nemám statutárního zástupce, já pouze mohu pověřit někoho zastupováním na nezbytně nutnou dobu, ve většině případů to bývá buď finanční ředitel, nebo ředitel výroby, nebo ředitel programu,“ řekl v rozhovoru pro BBC. Balvínův advokát Tomáš Sokol podal proti postupu policie stížnost, o jejíž oprávněnosti má během tohoto týdne rozhodnout státní zástupce.
Z protokolů o výpovědích svědků zveřejněných na internetových stránkách ČT vyplývá, že policie zatím nemá přímý důkaz o tom, že by Balvín požadoval pětiprocentní provizi za zprostředkovaný obchod s ČNTS, a také jej kvůli korupci neobvinila. Tvrzení o Balvínově požadavku vyšetřovateli potvrdil pouze bývalý ředitel výroby a techniky ČT Vít Novotný, který měl podle některých médií policii podat podnět k zahájení vyšetřování. Jednatel ČNTS Milan Cimirot hovořil pouze o schůzce s Jiřím Balvínem a ředitelem zpravodajství ČT Zbyňkem Honysem, na které mu měl Balvín pošeptat, že jsou domluveni a že se za ním staví nějaký člověk.
„Pět procent pro Jirku“
Cimirot vypověděl, že si nedokázal Balvínova slova nijak vysvětlit. Zároveň se ale ředitele ČT nezeptal, co mají znamenat. Několik dní na to jej v kanceláři ČNTS navštívil právník Pavel Kačírek, kterého si ČT najala jako externistu k výběrovému řízení (Balvín ani tehdejší finanční ředitel ČT Tomáš Oliva nedokázali při výslechu říci, kdo konkrétně Kačírka za ČT oslovil) na nákup přenosové techniky, a požadoval „pět procent pro Jirku“. Cimirot jeho požadavek odmítnul s tím, že smlouva mezi ČT a ČNTS již byla podepsána. Policii dále řekl, že si Balvínovu větu a Kačírkovu návštěvu spojil v jedno, aniž by si tuto skutečnost ověřil.
Svoji domněnku Cimirot poté sdělil řediteli ČNTS Janu Vávrovi a tehdejšímu šéfovi techniky a výroby ČT Vítu Novotnému. Ten jediný tvrdí, že se ho přímo Balvín dotazoval na „obvyklou provizi při podobných obchodech“. Poté měl sám říci, že by to mohlo být pět procent. Policie má k dispozici také e-mail od bývalého finančního ředitele Tomáše Olivy, kterým žádá Cimirota, aby ČNTS před obdržením konečné splátky za přenosový vůz dodržela některé dohody na úrovni generálního ředitele. Oliva vypověděl, že sám nevěděl, o jaké dohody mělo jít. ČNTS jakékoli další dohody popřela.
Vyslechla policie právníka Kačírka?
Klíčovou roli v případu patrně hraje právník Pavel Kačírek, jehož výpověď ČT nezveřejnila. Ze slov Jiřího Balvína ale vyplývá, že Kačírek odmítnul vypovídat s ohledem na slib mlčenlivosti. V některých protokolech o výpovědi ale policie odkazuje právě na Kačírkův výslech. Výpovědi odborových předáků ČT Antonína Dekoje a Karla Duba zase usvědčují ze lži členy Rady České televize. Oba odboráři vyšetřovateli shodně řekli, že na téma koupě přenosového vozu od ČNTS a pozdní platbě faktury, kvůli které by měla ČT uhradit penále, hovořili s Balvínem za přítomnosti předsedy Rady ČT Jana Mrzeny a radních Heleny Fibingerové a Petra Kučery.
Stejnou informaci potvrdil i Balvín na minulém zasedání Rady ČT, ale Kučera ji popřel s tím, že oficiálně o žádném obchodu s ČNTS nevěděl. Někteří radní však skutečně o výběrovém řízení a jeho komplikacích nevěděli a Rada jako celek o něm nikdy nejednala. Zatím však není jisté, zda tím Balvín porušil své povinnosti – o tom by měla Rada jednat příští týden, tedy za nepřítomnosti Jiřího Balvína. Ten se zúčastní pouze dnešního výjezdního zasedání Rady v Ostravě, po kterém proběhne tisková konference s šéfem Rady Mrzenou a řediteli brněnského a ostravského studia ČT Zdeňkem Drahošem a Iljou Rackem.