Vladimíra Železného odvolali z funkce generálního ředitele CET 21 právníci Aleš Rozehnal a Ondřej Kuchař, kteří společně s programovou ředitelkou Novy Libuší Šmuclerovou tvoří představenstvo firmy Edikon. O personálních změnách v CET 21 ale ještě musí roz
Páteční události na Barrandově provázela celá řada dezinformací a „zaručených zpráv“, které se později ukázaly být mylné. Pokusme se tedy zrekapitulovat, co se v sídle televize Nova stalo. Aleš Rozehnal, právní zástupce šéfa TV Nova Vladimíra Železného krátce po poledni oznámil, že z pozice zástupce spoluvlastníků CET 21, kteří ovládají 52 procent této společnosti, odvolal Železného z funkce generálního ředitele a jednatele CET 21. K odvolání došlo mimo valnou hromadu, což podle Rozehnala umožňuje obchodní zákoník. Důvodem byly nejasné finanční toky a nutnost změny vedení televize.
Šmuclerová je „neutrální“
Pro odvolání Železného hlasovali dva ze tří členů představenstva společnosti Edikon, která drží 24 procent v CET 21: kromě Aleše Rozehnala také Ondřej Kuchař, který společně s Rozehnalem pracuje ve stejné advokátní kanceláři. Česká advokátní komora oběma minulý týden pozastavila výkon advokátní praxe až do doby vyšetření kazy Železný. Rozehnal navíc kvůli Železnému strávil na sklonku loňského roku tři měsíce ve vazbě. Třetí členka představenstva Edikonu, programová ředitelka Novy Libuše Šmuclerová, pro odvolání Železného nehlasovala.
Vedením společnosti byli podle Rozehnala pověřeni on a Šmuclerová. Ta však ještě v pátek odpoledne vyjádřila podporu Železnému. V dnešním vydání deníku Právo Šmuclerová řekla, že je neutrální a zjišťuje argumenty obou stran. Novým jednatelem CET 21 místo Železného jmenovali oba právníci Jaroslava Buriánka (dalšími dvěma jednateli CET 21 zůstávají Aleš Rozehnal a Libuše Šmuclerová). Změna však podléhá souhlasu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která již v pátek obdržela žádost o výmaz Železného. Zatím není zcela jasné, kdy se Rada bude tímto problémem zabývat, místopředseda Petr Štěpánek však hodlá podpořit Železného.
Železného odvolali již potřetí
Kdo se skrývá za vlastníky 52-procentního CET 21, díky nimž Rozehnal mohl Železného odvolat? Jde o Vlastmila Venclíka, Petra Hunčíka a Josefa Alana, kteří své podíly loni převedli na vlastní akciovou společnost Vilja, zmíněná společnost Edikon. Ti by ale neměli v CET 21 majoritu, pokud by soud nezpochybnil navýšení základního jmění CET 21, ke kterému došlo v roce 2000, kdy do CETu vstoupily dvě další společnosti – MEF Media Jiřího Šmejce a Edikon.
Železný, který vystoupil na živo v sobotním pořadu Volejte řediteli, své odvolání neuznává. Z jeho výroků je ale patrné, že pokud se mu nepodaří Rozehnalovy kroky zpochybnit u soudu, Novu bude muset opustit. Jde již o třetí odvolání Železného za poslední tři roky. Poprvé jej 19. dubna 1999 odvolala z funkce generálního ředitele České nezávislé televizní společnosti americká firma CME. Podruhé jej 14. ledna letošního roku odvolal z funkce generálního ředitele a jednatele CET 21 spoluvlastník této společnosti Peter Kršák. Třetí odvolání Železnému sdělil v pátek 14. června Aleš Rozehnal.