Skryté kamery ve čtyřech kancelářích technického záznamového pracoviště měly odhalit zneužívání tohoto zařízení zaměstnanci televize, tvrdí generální ředitel ČT Jiří Balvín. Na problém upozornili Radu ČT odboráři.
Do značných potíží se opět dostal generální ředitel České televize Jiří Balvín, který podle Nezávislé odborové organizace ČT nechal před týdnem namontovat do čtyř kanceláří zaměstnanců technického záznamového pracoviště skryté kamery. Jak uvedla sama ČT ve středeční hlavní zpravodajské relaci Události, zařízení vedlo do Balvínovy kanceláře, který tak měl monitorovat práci zaměstnanců zmíněného odboru. Balvín použití skrytých kamer přiznal před Radou ČT.
Jirušek: Bylo to humánní sledování
Podle mluvčího ČT Davida Jiruška mělo vedení televize informace o tom, že zmínění pracovníci zneužívají drahého zařízení pro vlastní účely. „Musel jsem mít natočeného konkrétního člověka,“ vysvětlil Balvín. „Neměl jsem jinou možnost.“ Zveřejněním informace o skrytých kamerách podle něj došlo k poškození České televize. Odbory, které celou věc zveřejnily, tvrdí, že vedení kromě kamer instalovalo i odposlouchávací zařízení. Balvín to však popřel. Odboráři v této souvislosti podali trestní oznámení a případem se zabývá expertní policejní tým.
Rada ČT, která se ve středu problémem skrytých kamer zabývala na základě podnětu odborářů, hodlá věc znovu prošetřit na svém zasedání 24. července. Podle Jiruška ČT použila obrazový záznam, který získala ze skrytých kamer, pouze k účelu prokázání zneužívání technického zařízení ČT. „Respektovali jsme Listinu základních práv a svobod, zákonná ustanovení, a zaručili jsme nepoškození cizích práv a zároveň umožnili účinnou kontrolu technologie ve vlastnictví ČT,“ napsal Jirušek v prohlášení, které poskytnul médiím.
Skryté kamery používal i Železný
Balvín před radními připustil, že se mu během týdenního monitoringu zaměstnanců ČT nepodařilo odhalit viníka údajného zneužívání technického zařízení televize. Podle Jiruška vedení ČT zváží další postup, po odhalení skyrých kamer je ale patrné, že k dalšímu podobnému monitoringu asi nedojde. Zařízení, na kterém si měli pracovníci ČT načerno přivydělávat, stojí 60 miliónů korun a v České republice jsou pouze tři přístroje tohoto typu. Podle Balvína by se případné škody mohly vyšplhat až do „desetimiliónů“ korun.
Pro Jiřího Balvína jde o druhý větší skandál v krátké době, který časově prakticky navazuje na nedávno přerušené trestní stíhání kvůli opožděné platbě za nákup digitálního přenosového vozu od ČNTS. Balvínova pozice před Radou ČT tak zůstává oslabena a v případě, že před radními dostatečně nezdůvodní svůj postup, mohl by být dokonce odvolán. Problém se skrytými kamerami měl svého času také generální ředitel TV Nova Vladimír Železný. Poté, co jej v dubnu 1999 americký investor odvolal z vedení tehdejší servisní organizace ČNTS, pronikla do médií informace o skrytých kamerách v Měšťanské besedě.