Proti výsledku výběrového řízení na šéfredaktora redakce sportu České televize se zvedla vlna odporu. Obrátili jsme se na představitele mediální oblasti s otázkou, jak vnímají oni vítězství Otakar Černého a odchod Jaromíra Bosáka.
Jiří Lípa, odcházející zástupce šéfredaktora sportu ČT: Arogantní, účelové rozhodnutí . Výsměch! Černý je však pouhým důsledkem, východiskem z nouze. Je třeba se pídit po příčině – kdo a proč nařídil Balvínovi Bosákovu defenestraci. Jednou z možných odpovědí může být setrvačnost opoziční, spíše ale modroptačí normalizace, druhou pak návrat do předchozích časů v redakci sportu, tedy klientelizmus, prosazování lobbistických zájmů a generování finančních i jiných výnosů ze skryté reklamy.
Vladimír Bystrov ml., šéfredaktor týdeníku Strategie: Jmenování Oty Černého šéfredaktorem sportu nemohu komentovat odborně, neboť nejsem ani divákem pořadů sportovní redakce, ani redaktorem televizního zpravodajství. Zvenčí se mi ale humbuk, jež kolem této manažerské výměny zahořel, jeví jako přehnaný. Omezím se proto na tři poznámky:
1. Je Ota Černý dobrý šéfredaktor sportu? Možná, záleží jedině na tom, co od něj vedení televize jako od šéfredaktora očekává. Doteď takovou práci nevykonával, takže se dá soudit jen z toho, z čeho ho známe – obstojný sporťák, mizerný moderátor, věčně zatloukající ministerský mluvčí – můj osobní dojem z jeho dosavadních působišť je zkrátka nevalný, což nám ale o kvalifikaci k řízení redakce sportu vážně moc neříká.
2. Byl Jarda Bosák dobrý šéfredaktor, respektive lepší, než bude Černý? Zase nevíme – můžeme srovnávat jen komentátorské výkony obou a v těch se mi zdá lepší Bosák. Jenže argument vedení televize, že potřebují šéfredaktora, který úřaduje v šéfredaktorně a ne v komentárotských kabinách všech sportovišť světa, mi připadá velmi rozumný.
3. Je výsledek výběrového řízení fraškou, nebo ne? Potřetí nevím, neboť jsem neseděl u rozhovorů s kandidáty. Každopádně ale tvrdím, že manažer musí být připraven na své odvolání, jež může přijít kdykoli, jakmile zaměstnavatel usoudí, že chce v určité funkci vidět někoho jiného. Konečný účet vystaví zaměstnavateli jeho majitel či zřizovatel. Ten poslední, komu to přísluší hodnotit, je odvolaný manažer.
Lucie Weissová, členka Rady České televize: Ota Černý ve své knize Díky, na viděnou! (Vysoká politika očima televizního moderátora) v roce 1998 píše: „Rada České televize byla a je skupinou zcela náhodně vybraných televizních diváků, kteří se ihned po svém jmenování pasují do role neomylných.“
Dnes jsem i já členkou Rady a tak se jistě nemýlím, když tvrdím, že tehdejší Rady po léta usilovaly (a tím si zřejmě vysloužily tato ostrá slova), aby byl Otakar Černý odvolán z moderování nedělních debat, protože jeho výkon byl velmi slabý. I ve funkci mluvčího ministerstva zdravotnictví působil dojmem, že o tomto resortu nic neví. Proč bychom měli věřit, že jako šéfredaktor sportu podá přesvědčivější výkon?
Nebyla jsem při výběrovém řízení, nevím jak probíhalo a čím pan Černý komisi přesvědčil. To, že se o něm jako o potenciálním nástupci pana Bosáka mluvilo už půl roku, i jeho zapírání účasti na konkurzu, nahrává domněnkám, že bylo rozhodnuto už dávno, a to podle jiných kritérií než jsou schopnosti a profesionalita.
Fungování Oty Černého v nové funkci budou více než nadřízení hodnotit diváci. Takže příště se v duchu pana šéfredaktora ptejme: „Co na to občan? Co na to koncesionář naší, tedy České televize?“
Miroslav Jandora, společnost Davay: Pan Černý byl asi nejlepší, když vyhrál. Stejně si ale myslím, že že vybrat člověka ze světa politiky do nepolitického media je poněkud nešťastný krok. Dalším krokem by mohlo být angažmá bývalého ministra bez portfeje Březiny do moderátorské funkce pořadu Zavináč. I když pan Černý, pravda, pochází na rozdíl od Březiny „z branže“. Dřív se dávaly trafiky… Ať mně pan Černý odpustí, ale do poslední chvíle jsem nevěřil, že se přihlásil sám.
Petr Bílek, šéfredaktor týdeníku Reflex: Jako další akt veřejnoprávní televizní frašky.
Jan Čulík, vydavatel internetového deníku Britské listy: Otakar Černý je špatný novinář a nevím, zda je dobrý sportovec.. :) Jeho jmenování do funkce šéfredaktora sportu České televize je pro mě signálem, že se ČT pohybuje v začarovaném kruhu a znovu a znovu se navrací k hodnotám, které v ní vládly v první polovině devadesátých let – nedokáže překročit stín vlastního zakonzervovaného étosu. S profesionální žurnalistikou – užijeme-li mezinárodní měřítka – to nemá nic společného. Pročpak asi nehledá vedení ČT někoho skutečně dobrého ZVNĚJŠKU?
Jaroslav Berka, vydavatel serveru Česká média: Jako trhání zdravého zubu v zájmu předpokládaného vlídnějšího vládního úsměvu. Ovšem ne každý implantát dlouhodobě zajistí očekávané a tak velká očekávání mohou být nahrazena ještě větším zklamáním.
Martin Veselovský, redaktor ČRo 1 – Radiožurnálu: V každém případě asi bude nejdůležitější, jak budou vítězství pana Černého vnímat jeho spolupracovníci a diváci. Jsem přesvědčen, že drtivá většina z nás nemá dostatek informací na to, aby posoudila, zda je Otakar Černý opravdu zdatným mužem tisíce řemesel, nebo jen člověkem se značnými konexemi na televizních místech. Bylo by nefér znevažovat apriory výběrové řízení, aniž bychom viděli jeho konečný výsledek – tedy práci sportovní redakce ČT s novým vedením.
Jana Dědečková, vydavatelka serveru Virtually: Tak přece jenom Otík!! Pamatujete ještě na to, jak během televizní krize otčím Petry Buzkové, radní ČT Erben rozhořčeně křičel „ hned jsem věděl, že nad Kavčími horami krouží modrý pták“, zatímco nevlastní dceruška bivakovala ve velínu a přesto, že v devítičlenné radě byli jen tři zástupci nominování ODS ? Pamatujete, že ředitelem ČT se měl stát bývalý náměstek Dostála? Pamatujete, jak hodně se v televizní krizi angažoval Špidla s Rychetským? Jestli si na to všechno pamatujete alespoň tak dobře jako já, potom se nemůžete divit, že šéfredaktorem sportu se stal Ota Černý. Dobře vám tak! Bojovali jste za nový styl v politice, tak si ho teď vychutnejte. Vybojovali jste si svobodu slova a zalepili vám dokonale ústa. A buďte ujištění, že Otou Černým to nekončí. Přeji Vám pěkný a úspěšný pracovní den, milí revolucionáři v České televizi.
Aleš Borovan, redaktor České informační agentury: Vítězství Oty Černého vzbuzuje podezření toho nejhrubšího zrna, vzhledem k tomu, že se o něm spekulovalo již několik měsíců. Asi je předčasné hodnotit, jak si Černý povede, neboť není znám ani jeho projekt, ale faktem je, že sportovní redakce pod Bosákem fungovala na 120 procent. Zbavovat se těch nejlepších pracovníků je v soukromé firmě tím nejtěžším zločinem, ve veřejnoprávní televizi se to může, platíme si ji přece všichni…A co na to pan Dekoj???
Ondřej Neff, vydavatel Neviditelného psa: Návrat z druhého břehu je vždycky obtížný. Pan Černý byl příliš dlouho ve funkci protivníka novináře (což je bohužel role našich tiskových mluvčích: mlžit, mlžit a mlžit), aby mohl bezproblémově zvládat roli manažera týmu profesionálů. Navíc, důvody odstavení pana Bosáka nejsou zcela zřetelné. K uklidnění situace v ČT tato změna sotva přispěje.
Filip Rožánek, publicista: Občan, tedy já, se ptá, co to sportu na České televizi přinese. V současné době mne napadá snad pouze jediná věc: Vznikne pořad „Co týden dal ve fotbale“ a moderovat ho bude Zuzana Bubílková :). V každém případě je návrat Otakara Černého do sportovní redakce lepším krokem, než kdyby se vracel do moderátorského křesla politické debaty. V ČST ve sportu začínal, a podle knihy „Co kamery neviděly“, jejíž autorkou je Bubílková, sice v redakci působil poněkud svérázně, ale ne nekompetentně. Nicméně předpokládám, že od roku 1990 se sportovní redakce značně proměnila – a proto zpočátku očekává přehmaty. Takže, uvidíme, děkuji, na shledanou příští neděli…
Zdeněk Fekar, redaktor týdeníku Euro: Jak vnímám vítězství Otakara Černého? Především bych mu asi pogratuloval, a kdybychom žili v normální zemi, jiné vjemy by na mne nepůsobily. Ostatně, Černý dělal ve sportovní redakci dost dlouho, prostředí Kavčích hor je mu také důvěrně známé, takže by se chtělo říct, že lepší volba snad ani padnout nemohla. Jenže… V normálním mediálním prostředí nežijeme a šéfové na Kavčích horách si od začátku éry Ředitelského kolotoče dělají, co chtějí, ale rozhodně ne to, co televizi prospívá. Když vezmu v úvahu, že pro jmenování nového šéfredaktora podle dostupných informací nebyl žádný důvod, pak mi nezbývá, než v mírnější variantě kroutit hlavou, proč má zpravodajství České televize tak nekompetentní vedení, v horším případě se musím obávat, že jde zase o nějakou podezřelou hru. Pokud jde osobně o pana Černého, pak mu vytýkám jeho mlžení. Má na to samozřejmě právo, ale má-li v sobě aspoň kouska novináře. Myslím, že nemusel hrát hru na slepou bábu, když se jasně vědělo, že o to místo usiluje.
Ondřej Fér, reportér týdeníku Instinkt: Radost z tohoto kroku Jiřího Balvína nemám. Myslím, že ČT, chce-li být veřejnoprávním médiem, by neměla do funkce šéfredaktora jmenovat někoho, kdo se do poslední chvíle rozhoduje mezi prací ve vysoké politice a v médiích. Ota Černý prý bude spíš manažerem. Jestli bude jeho manažerování postavené na stejné bázi jako jeho práce mluvčího ministra zdravotnictví (zapírat, zapírat, zapírat, informace radši nedávat, řečeno samozřejmě s jistou nadsázkou), máme se na co těšit. Každopádně dal Balvín svým kritikům a kritikům ČT do ruky pořádný klacek a bude jím hodně dlouho dostávat po hlavě.