Generální ředitel České televize zůstal na plánované dovolené v Chorvatsku, s managementem komunikuje prostřednictvím telefonu. V době jeho nepřítomnosti televizi vede finanční ředitel Petr Klimeš.
Generální ředitel České televize Jiří Balvín je na dovolené v Chorvatsku, odkud se nevrátil ani během minulého týdne, kdy Českou republiku postihly katastrofální povodně. K mimořádnému vysílání, na které přešel program ČT 1 v úterý ráno a které trvalo až do sobotního poledne, došlo pouze díky iniciativě redakce zpravodajství a oddělení programu. „Poprvé jsme se o tom bavili už na pondělní poradě zpravodajství, kde to navrhnul právník pan Elger,“ řekl serveru RadioTV šéfredaktor zpravodajství Karel Novák.
Jirušek: Balvína informujeme telefonicky
Podle mluvčího ČT Davida Jiruška je vedením televize po dobu nepřítomnosti Jiřího Balvína pověřen finanční ředitel Petr Klimeš. „Mohu potvrdit, že se pan Balvín nezdržuje ve své kanceláři,“ odpověděl Jirušek na dotaz, zda generální ředitel ČT skutečně nepřerušil kvůli mimořádné situaci předem plánovanou dovolenou. „O všech důležitých věcech pana ředitele informujeme telefonicky. K rozhodnutí zahájit mimořádné povodňové vysílání došlo na ředitelství zpravodajství, respektive v oddělení zpravodajství,“ přiblížil Jirušek.
Na dovolené byl začátkem minulého týdne také programový ředitel ČT Petr Koliha. Ředitel zpravodajství Zbyněk Honys sice byl na Kavčích horách, iniciativa k zahájení mimořádného vysílání ale vzešla od jeho podřízených. „V podstatě nám do toho vůbec nezasahoval,“ připustil Novák. Rozhodnutí protáhnout úterní pořad Dobré ráno s ČT a navázat na něj kontinuálním povodňovým zpravodajstvím podle něj padlo pět minut před plánovaným ukončením ranního vysílání. Rozhodnutí bylo výsledkem jednání s lidmi z programového oddělení a zastupujícím ředitelem Klimešem. „Řekl jsem to moderátorům krátce před plánovaným koncem. Nakonec byli ve studiu až do deseti hodin,“ říká Novák.
Pro ČT byly povodně těžkou zkouškou
Pořad Dobré ráno obvykle končí o půl deváté, moderátorská dvojice Vendula Mouchová a Lukáš Váňa ale v úterý „přesluhovali“ až do desáté dopolední. Poté je vystřídal moderátor Jedenadvacítky Jan Němec. Na mimořádném vysílání se podíleli všichni redaktoři zpravodajství, publicistiky i sportu. „Bylo to něco úplně nového. Není těžké vysílat zprávy každou půlhodinu, horší je vyplnit čas mezi jednotlivými relacemi,“ postěžoval si Novák. Moderátoři během něj většinou četli zprávy ČTK a bavili se s hosty. Stejní lidé se ve vysílání objevovali i několikrát za sebou.
„Povodňové vysílání bylo o to těžší, že nešlo podle klasické dvouhodinové smyčky zpravodajských televizí. ČT nemá s podobným vysíláním žádné zkušenosti, třeba loni 11. září jsme většinou přebírali zprávy Euronews a simultánně je překládali do češtiny. Teď jsme si všechno museli zajišťovat sami,“ vysvětluje šéfredaktor Novák. Sobotní návrat k normálnímu programu podle něj diváci spíše přivítali. „Už nám telefonovali, kdy povodňové vysílání skončí. Žádnou kritiku jsme v tomto smyslu nezaznamenali,“ řekl Novák.
Doporučujeme
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
© Copyright RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434, Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2