Rada ČT připravuje revizi ročního působení Jiřího Balvína ve funkci generálního ředitele. Většina zainteresovaných míní, že si tak připravuje půdu pro jeho odvolání. Balvína by měl od začátku příštího roku nahradit Ivo Mathé.Rada České televize připravuje revizi ročního působení Jiřího Balvína ve funkci generálního ředitele. Většina zainteresovaných míní, že si tak připravuje půdu pro jeho odvolání. Balvína by měl od začátku příštího roku nahradit Ivo Mathé.
Jiří Balvín se v křesle generálního ředitele České televize udrží jenom zázrakem. O jeho odvolání si už nešpitají jenom zaměstnanci televize a novináři, ale i členové Rady ČT. Stačí, aby jeden z nich navrhnul hlasování a získal podporu dalších devíti, což je při celkovém počtu 14 členů sice hodně, ale rozhodně ne příliš. Už jen proto, že vztah radních k Balvínovi v posledních měsících citelně ochladnul.
Otázka dnes už nestojí zda Balvína odvolat, ale jak to udělat a kým ho nahradit. Zdá se, že radní už mají určitý plán: na podzim, kdy uplynule první rok Balvínova ředitelování, naplánovali jakousi revizi jeho ročního ředitelování. Všechno nasvědčuje tomu, že si nad Balvínem „umyjí ruce“. Nic jiného jim ostatně nezbývá, protože Balvín, kterého do televize loni v únoru dosadili přímo poslanci, ztratil po parlamentních volbách politickou podporu. Pokud ředitele neodvolá tato Rada, bude sama odvolána a nastoupí poslušnější, které to nebude dělat žádný problém – už jen proto, že Balvína v loňském výběrovém řízení nepotvrdila do funkce řádného generálního ředitele.
Určité detaily plánu prozradil radní Stanislav Horálek, podle kterého snahy odstranit ředitele existovaly už v červenci. Rada si ale s největší pravděpodobností počká do doby, než policie definitivně uzavře vyšetřování případu pozdní splátky faktury za nákup přenosového vozu od ČNTS. Kvůli ní už policisté Balvína jednou neúspěšně stíhali, ale státní zástupkyně případ odložila, protože špatně formulovali obvinění. Pokud by k Balvínovu odvolání skutečně došlo v říjnu nebo listopadu, jak se hojně spekuluje nejen mezi novináři, pokračoval by scénář následovně: radní pověří někoho z vedení ČT nebo mimo televizi dočasným řízením ČT, a začátkem příštího roku zvolí nového ředitele. Tím by mohl být Ivo Mathé.
Návrat ve velkém stylu?
Celý plán do sebe časově zapadá. V únoru končí mandát prezidenta Václava Havla, kterému Mathé dělá kancléře. Právě v té době by mohla Rada rozhodnout o řádném generálním řediteli. Sám Mathé ale tvrdí, že o případném návratu na Kavčí hory zatím neuvažuje. „Minimálně do konce mandátu Václava Havla. Obávám se myšlenkového rozptýlení v období vyžadujícím vysokou pracovní koncentraci.“ To ale nevylučuje možnost, že by nabídka od Rady přišla až v lednu nebo únoru, kdy dojde k volbě nového prezidenta. Potíž je v tom, že Mathé odmítá jakékoli výběrové řízení. Přijal by pouze nabídku přímého jmenování.
Mathé je pro televizáky pojem. Vesměs všichni se shodují na tom, že bývalý ředitel na Kavčích horách neztratil kredit ani po více než čtyřech letech, co odtud odešel na Pražský hrad. Od té doby se nesčetněkrát objevily návrhy, aby se do veřejnoprávní televize vrátil. Překvapivě i odboráři, kterým kdejaký ředitel „nevoněl“, by Mathého přijali s radostí. „O návratu pana Mathé se mluví téměř od okamžiku, kdy byl zbaven možnosti Českou televizi dál vést. Neodmítal sice a priori názory jiných, ale řídil se vlastním rozumem. On nebyl tím poslušným vykonavatelem příkazů a manipulovatelným ředitelem, jak by to vyhovovalo všem, kteří chtěli ČT využívat ve svůj prospěch,“ míní odborový předák Antonín Dekoj, který koncem června rozpoutal aféru se skrytými kamerami na pracovištích ČT. Jednu z mnoha, které mohly stát současného ředitele Jiřího Balvína místo.
„Kdyby Česká televize vybírala ředitele podle stavu, v jakém se právě nachází, byl by pan Mathé možná jedním z mála ideálních ředitelů. Podle mě by jeho úkolem bylo dovést tuto televizi aspoň do stavu nula, tedy aby při úspěšném počínání byla po nějakém čase tato televize v poněkud horším stavu, než když z ní kdysi odcházel,“ říká moderátor Jan Kraus, který se postupně dostal do sporu se všemi Mathého nástupci s výjimkou Dušana Chmelíčka, jenž mu přede dvěma lety nabídnul návrat do ČT. Na profesionálních kvalitách Mathého se shodují všichni, obratem ale dodávají, že prosazení návratu současného kancléře na Kavčí hory je takřka nemožné. Hlavně z politických důvodů.
Nebylo by to snadné
„V naší zemi se vžilo škatulkování, a tak je pan Mathé výrazně spojován s politickou skupinou označovanou jako Hrad. Nemyslím si ale, že by – jako profesionál – dělal prohradní či jakkoliv jinak politicky vyhraněnou televizi,“ říká Zdena Hůlová, která patří mezi oněch 14 lidí, kteří rozhodují o bytí či nebytí generálního ředitele ČT. Její kolegyně Lucie Weissová, jinak také redaktorka veřejnoprávního Českého rozhlasu, Mathého považuje dokonce za jedinou osobu, kterou jsou zaměstnanci televize schopní akceptovat ve funkci generálního ředitele. „Jsem přesvědčená, že alespoň dva z jeho nástupců neuspěli ne pro svou neschopnost, ale proto, že jim to zaměstnanci, rozezlení kvůli ztrátě Mathého, nedovolili.“
Weissová ale nemá pro Mathého jenom pochvalu. „Ivo Mathé má nesporně zásluhy o transformaci ČST do veřejnoprávní ČT. Nebyl ale schopen nebo ochoten udělat další krok: zeštíhlit tuto instituci, zpřehlednit její hospodaření a zamezit plýtvání svěřenými prostředky. Nevím, jestli mu několikaletý odstup pomohl nahlédnout této chyby, nebo jestli by jeho případný návrat znamenal návrat do starých poměrů.“ Hůlová míní, že by Mathého nečekala žádná procházka růžovým sadem. Televize si podle ní vytváří protilátky ve vztahu ke každému řediteli. „Pokouší se je buď „spolknout a rozpustit“ nebo naopak semknuta vypudit. Iva Mathé řadím mezi ty osobnosti, které by si s tímto fenoménem uměly poradit.“
Ani Mathé by se nevyhnul řadě nepopulárních opatření, která jsou terčem kritiky současného vedení ČT. Dokázal by je zaměstnancům lépe vysvětlit? „Jeho obliba v určitých kruzích by nepochybně klesla,“ prorokuje Hůlová. Zaměstnanci televize ale na Mathého nahlížejí jako na šéfa, za kterého se ČT dařilo a neprovázely ji téměř žádné skandály. Což se dnes rozhodně říci nedá. „Česká televize je prezentována jako neřízený organismus, jakýsi jarmark, jako instituce, kde převládá chaos. A navíc jako firma neplatící. Snad tomu tak většinou není, ale každopádně takový obraz jde na vrub současného vedení,“ říká sám Mathé, kterému asi není milé, že stejnou televizi, kterou před čtyřmi lety opouštěl, dnes vede člověk, kterého kdysi musel odvolat z funkce šéfa producentského centra kvůli opakovanému překračování rozpočtu.
Chybí politická podpora
„Návrat Mathého by vůbec nebylo špatné řešení, respekt spousty zaměstnanců nikdy neztratil a jistě by si ho dokázal snadno získat i u spousty dalších, kteří ho neměli možnost poznat,“ říká Jindřich Bareš, vedoucí produkce ČT a neúspěšný kandidát na funkci ředitele výroby. „Z několika zdrojů jsem se doslechl, že na svém návratu do funkce pracuje a že je v kontaktu s bývalými nejbližšími podřízenými z ČT.“ Za největší úskalí Mathého comebacku vidí Bareš politickou hru okolo veřejnoprávní televize. „Záleží na tom, jak mocná bude tzv. Langrova klika, pro kterou je Ivo Mathé mužem Hradu, a tím pádem nepřijatelný, či jak moc silná bude snaha dosadit člověka, který se přizpůsobí požadavkům vládnoucích stran.“
Stejného názoru je i Milan Šmíd z katedry žurnalistiky pražské Fakulty sociálních věd. „Za současných legislativních podmínek ředitel veřejnoprávní televize potřebuje politickou podporu parlamentu. Ivo Mathé přestal být svým pobytem na Hradě ve funkci kancléře prezidenta Havla akceptovatelný pro významnou část našeho politického spektra, která má své reprezentanty v Radě ČT. Proto o reálnosti volby pochybuji.“ A čím že se to Mathé stal pro politiky tak nepohodlným? Na Kavčích horách se tradují řady příběhů o tom, jak nekompromisně přikračoval ke snahám o politické ovlivňování vysílání. Jednoduše politikům třískal telefonem. Dobrá věc pro veřejnoprávní televizi, ale pro ředitele, kterého volí a odvolává politiky dosazená rada, cesta do pekel.
Mathé je nepřijatelný především pro příznivce bývalé opoziční smlouvy a kritiky prezidenta Václava Havla. Případný návrat do veřejnoprávní televize mu může ztížit i fakt, že přešel na druhou stranu, ze které se do médií vrací jen velmi obtížně. Podle Šmída si to Mathé velmi dobře uvědomuje. „Pochybuji o tom, že on sám bude chtít dobrovolně přestupovat zpět. Naopak, nedivil bych se, kdyby si nově zvolený prezident Iva Mathého ve funkci kancléře kvůli kontinuitě správy úřadu ponechal.“ K tomu se dá dodat snad jen to, že hodně záleží na osobě nového prezidenta. Jen těžko si lze představit, že by si Mathého na hradě vydržoval Václav Klaus nebo Miloš Zeman.
(zkrácená verze článku vyšla týdeníku Reflex)