Diváci mohou sledovat programy ČT2 a ČT4 Sport ve vysokém rozlišení ve třetím multiplexu již od 17. července. Mají tak deset dnů před startem velkého sportovního svátku náskok na nalazení programových pozic. České Radiokomunikace, které třetí multiplex provozují, současně odstartovaly experimentální vysílání v novém standardu DVB-T2. Představitelé věří, že se jedná o důležitý milník v historii televizního vysílání v České republice.
České Radiokomunikace spustily experimentální vysílání ve standardu DVB-T2. Po dobu jednoho roku bude probíhat z vysílače Žižkov v Praze, do 31. prosince naladí tento experiment také diváci v Plzni z vysílače Krkavec: „Více než 2 miliony diváků tak bude moci přijímat programy ČT2, ČT4, Prima Family, a TV Barrandovv HD kvalitě,“ uvádí České Radiokomunikace. O spolupráci jednají představitelé s hudební televizí Óčko a panevropskou zpravodajskou stanicí Euronews. Ta by poskytla divákům všech 11 jazykových mutací, standard DVB-T2 by to umožnil.
„Věřím, že červenec 2012 se stane dalším důležitým milníkem v historii televizního vysílání v České republice. Splnili jsme náš slib a přinášíme českému divákovi nejdůležitější sportovní událost roku ve vysokém rozlišení. Téměř každý divák tak bude moci sám posoudit rozdíl mezi současným standardem vysílání a vysíláním ve vysokém rozlišení a uvidí, že přes pozemní vysílače může přijímat stejně kvalitní obsah jako přes kabelovou televizi nebo satelit,“ říká Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací a člen představenstva společnosti Czech Digital Group, která multiplex 3 provozuje.
Jiří Vykydal, manažer strategických projektů a regulace v Českých Radiokomunikacích, vidí několik důvodů, proč je přechod na DVB-T2 důležitý: „Patří mezi ně skutečnost, že jde o televizní vysílání budoucnosti, přirozeně vyvolané dnes již běžným používáním velkoplošných televizorů.“ Neméně důležitým faktorem je efektivnější využití sítě kmitočtů, jeden multiplex může totiž přenášet až 20 program ve standardním rozlišení (nyní maximálně 8), resp. pět programů ve vysoké kvalitě.
„Pokud dnešní DVB-T systém potřeboval pro celoplošné pokrytí více jak 10 samostatných kmitočtových kanálů, pro celoplošné pokrytí v sítích DVB-T2 budou stačit kmitočty dva. V tomto smyslu jde o zelenou technologii, která šetří životní prostředí úsporou energie a kmitočtů,“ doplňuje Jiří Vykydal. V budoucnosti by mohl standard DVB-T2 dokonce i 3D vysílání. Provozovatelé televizního vysílání ale nevidí přechod v současné době jako svou prioritu.