Odbor komunikace a vnějších vztahů vydal dokument „Případ BBC a Rádio Česko v kostce“, ve kterém popisuje důvody, proč musela skončit spolupráce s BBC a proč Český rozhlas nakonec dobrovolně zrušil Rádio Česko. Osmistránkový dokument popisuje historickou provázanost licence BBC s Českým rozhlasem a objasňuje, proč Rádio Česko nepokračovalo v samostatném vysílání.
Spor o přebírání a společnou produkci programu
Kromě už několikrát zmiňovaného faktu, že česká BBC vypověděla jednostranně spolupráci s rozhlasem a stala se součástí francouzského koncernu Lagardere, napsal komunikační odbor rozhlasu i několik dalších zajímavých věcí. Především rozhlas reaguje na fakt, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání loni v létě neschválila rozšíření programové spolupráce ČRo a BBC ČR. Rozhlas byl totiž terčem kritiky za to, že se společně s BBC Radiocom ani nepokusil tento verdikt zvrátit.
Podle některých právníků by přitom podobná žaloba mohla mít značnou šanci na úspěch, jelikož Český rozhlas a BBC žádaly o společné sestavování programu, a nikoliv o přebírání programu, jak se domnívala RRTV „Česká BBC (BBC Radiocom) zvažovala, že proti rozhodnutí RRTV podá žalobu, protože v žádosti nešlo o přebírání programu, ale o jeho společné sestavování, což jsou podle vysílacího zákona dvě různé kategorie. BBC Radiocom tuto žalobu nakonec nepodala,“ uvádí ČRo bez bližšího vysvětlení okolností. Rozhlas sice žalobu přímo podat nemohl, ale mohl jednat s českou BBC, aby podobnou žalobu iniciovala.
Šéf rozhlasu chtěl Rádio Česko zavřít už loni
Šéf rozhlasu Peter Duhan ale tou dobou už počítal se zrušením vysílání Rádia Česko bez ohledu na další spolupráci s BBC. Podobné informace prosakovaly do médií loni v létě. Tou dobou i sama BBC požádala o zrušení spolupráce s Českým rozhlasem a obě strany spolu dlouhou dobu nekomunikovaly. Rozhlas nakonec Rádio Česko ještě několik měsíců zachoval, jelikož ve smlouvě s BBC byla šestiměsíční výpovědní lhůta, kterou hodlal dodržet.
Jak později uvedl dnes už bývalý šéf české redakce BBC Vít Kolář, zástupci rozhlasu zřejmě předpokládali, že BBC bude nucena po ukončení spolupráce vrátit vysílací licenci. BBC ale našla nového partnera ve francouzské mediální skupině Lagardere, která deklaruje záměr postupně vybudovat v ČR novou privátní zpravodajskou stanici. Nynější vysílání BBC v České republice má být pouze dočasným řešením. Program má postupně vyústit v celodenní zpravodajsko-informační stanici mluveného slova.
PŘÍLOHA: Případ Rádio Česko a BBC v kostce
Plány rozhlasu zhatila i problematická komunikace vůči BBC
Podobný záměr s frekvencemi BBC měl přitom i Český rozhlas. Generální ředitel Peter Duhan opakovaně deklaroval snahu spustit stanici mluveného slova. Nakonec ale sáhl právě po zrušení Rádia Česko, které takovou stanicí bylo. Náhrada v podobě osmihodinového vysílání Českého rozhlasu Plus přitom není plnohodnotná. Nejde totiž o zpravodajskou stanici, ale spíš o rozšíření publicistického programu dosavadního Českého rozhlasu Šestka.
Do Duhana nevidím, ale není mi jasné, proč usiloval o stanici mluveného slova a ruší Radio Česko. Mám spíš pocit, že Radio Česko „bere“ publicistické posluchače jinému (preferovanému) programu:o)