Oblíbenec západočeských dětí a teenagerů, plzeňské rádio Kiss Proton, se během posledních dní změnilo téměř k nepoznání. Nová je zvuková grafika, slogany jsou pozměněny. Místo „Nejnovější hity nonstop“ je teď z frekvencí 90.0 a 98.2 MHz možno slýchat „Nejnovější hity a největší hity 90. let.“
Ale především: Hlavní důvod stále relativně vysoké poslechovosti – taneční písničky – z dopoledních hodin a časného odpoledne prakticky úplně vymizely. Všechny tyto změny jsou, možná trochu paradoxně, reakcí na pokračující odliv posluchačů. Jejich počet se totiž snížil za poslední půlrok z 81 tisíc na 72 tisíc. Podle programového šéfa rádia Stanislava Juríka je účelem částečné změny hudebního formátu více se přizpůsobit většinovému vkusu a především přitáhnout i věkovou kategorii do 39 let. Což jinak řečeno zřejmě znamená, přetáhnout alespoň část příznivců Radia FM plus, dlouhodobého hegemona západočeské rozhlasové scény.
Je pravda, že v dopoledních hodinách se hudební proud Kiss Protonu svému největšímu rivalovi značně přiblížil. Například i tím, že zde už nejsou všechny písničky oddělovány buď moderátorskými vstupy nebo jingly, ale občas se do sebe prolnou tak, jako právě na FM plus. Se splněním stanoveného cíle to ale nebudou mít plzeňští kissáci snadné. Už jen kvůli až příslovečné konzervativnosti západočeských posluchačů, kteří velice neradi přelaďují.
A proč by měli přelaďovat z vyzkoušeného FM plus na rádio, které dopoledne hraje podobně a odpoledne začne hrát diskotékové hity? Podle Juríka jsou totiž playlisty po 16. hodině dělány stejným způsobem, jako tomu bylo dosud. Tedy s poměrně značným zastoupením dance music.
Rozhodování, jakým způsobem zastavit odliv svých příznivců, bylo v Kiss Protonu těžké. Jednou z uvažovaných variant byl i příklon k ještě více tanečnějšímu formátu. Tak by ale rádio oslovilo, alespoň podle názoru Stanislava Juríka, ještě užší skupinu posluchačů, tedy téměř výlučně jen teenagery. A to si rádio, kvůli demografickým poměrům v pokrytém regionu prý nemůže dovolit. „Mohli bychom pak spadnout třeba jen na 40 tisíc posluchačů, a to bychom opravdu neradi.“
Jisté jen je, že mnoho manévrovacího prostoru Kiss Proton nemá. Oldies hraje Šumava, country a folk Karolína, pro většinového posluchače je tu FM Plus, své příznivce si našly také soukromé i veřejnoprávní celoplošky. Evropa 2 se za vážného konkurenta, alespoň zatím, nedá v západních Čechách považovat – viz výsledky poslechovosti. Kiss Protonu tedy do značné míry nezbývá, než se stále orientovat na teenagery a mladší posluchače. Jiná varianta je, že by přišli s nějakým opravdu novým a neotřelým nápadem, jak přilákat desetitisíce nových posluchačů. Takový nápad by asi ovšem byl hoden udělení Nobelovy ceny za rádia – kdyby ovšem taková cena existovala.