Jako blesk z čistého nebe zapůsobilo na zaměstnance veřejnoprávní televize a rozhlasu ERT v Řecku rozhodnutí tamní vlády okamžitě zrušit tuto instituci. Na tři tisíce lidí přijde o práci, v zemi se nyní konají protesty a následuje stávka novinářů. Vysílání všech stanic veřejné služby mělo skončit úderem půlnoci z úterý na středu. Na internetu prozatím pokračuje.
V rámci úspor útok na médium veřejné služby
Krok vlády přichází v rámci dramatických úspor, které Řecku naordinovala Evropská komise a Mezinárodní měnový fond. V podmínkách záchranných balíčků ze strany EU a MMF se ale nikde nepíše o nutnosti zavřít instituci veřejné služby. Pokud by podobný návrh řecká vláda předložila v rámci jednání s mezinárodními institucemi, patrně by neprošel a stal by se terčem ostré kritiky napříč unii.
I když mají média veřejné služby své mouchy a v některých zemích se v nich zbytečně utápí velké peníze, v určitém smyslu jsou jedním z pilířů demokracie a to zvláště v menších státech, kde soukromá média nemohou ve všech ohledech nahradit ta státní.
Řecká vláda tvrdí: ERT nezanikne, pouze ji čeká „reorganizace“
Všichni zaměstnanci státního „telerozhlasu“ v Řecku budou propuštěni a dostanou odstupné. Dotkne se to přibližně 2500-3000 lidí. Odborový svaz novinářů v Aténách vyhlásil dvoudenní stávku žurnalistů. Před sídlem veřejnoprávní instituce ERT se včera v noci sešlo několik tisíc lidí na protest proti tomuto zcela nečekanému kroku vlády.
Mluvčí řecké vlády Simos Kedikoglou podle webu BBC uvedl, že instituci nečeká zánik, ale pouze reorganizace. Část propuštěných zaměstnanců dostane nabídku působit v nové nezávislé veřejnoprávní instituci, která ale bude výrazně menší než ta současná. Zatím ani není jasné, kdy by měla nová instituce vůbec začít vysílat.
Mimořádné vysílání ERT pokračovalo i ve středu v ranních hodinách, alespoň na internetu.
Část zaměstnanců prý nedostala mzdu od listopadu
Jak odznělo ve videoreportáži na webu BBC, jedna z bývalých pracovnic ERT uvedla, že někteří zaměstnanci nedostali velkou část mzdy od listopadu loňského roku. „Pracovali jsme tvrdě a poctivě, dnem i nocí, to úsilí k ničemu nebylo,“ uvedla pracovnice ERT.
V Řecku, stejně jako v mnoha dalších evropských zemích, funguje systém koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas. Platí jej všichni, kdo odebírají elektřinu, přímo v rámci faktury za proud. Poplatek činil 4.30 eur, v přepočtu přibližně 108 korun.
Vysílání na internetu zatím pokračuje
Řecká instituce veřejné služby Ellinikí Radiofonía Tileórasi – ERT vysílala od roku 1938. Včerejším dnem alespoň formálně skončila jedna důležitá éra. I když mělo být vysílání ukončeno úderem půlnoci, je zřejmé, že skončil pouze terestrický příjem. Mimořádné vysílání redakce zpravodajství, která tuto událost pokrývá, pokračovalo i po půlnoci a nyní je dostupné živě online na webu ERT.gr.
Z dlouhodobého hlediska to považuji za krok správným směrem a doufám, že to spustí lavinu podobných úvah i v dalších zemích. Opravdu nevím, proč si nadále vydržovat povinně financované bobtnající miliardové molochy, které se sice zaštiťují jakousi veřejnoprávností (termínem, který nikdo nikdy nedefinoval), ale v reálu z větší části produkují program, který je čistě komerční, což je do očí bijící zejména na hlavních okruzích našich „veřejnoprávních“ médií. V neposlední řadě, to, že komerční sféra nenabízí určité druhy programů, je vina zejména regulátora a tvůrců příslušných zákonů, z nemalé části je to dané i samotnou existencí „veřejnoprávních“ médií, která zásadně deformují trh.