V září vyprší termíny splatnosti řady úvěrů, začne druhé kolo mezinárodní arbitráže mezi americkou společností CME a Českou republikou, a bude pokračovat soud o exkluzivitě smluv mezi ČNTS a CET 21.
Současné problémy televize Nova jsou jen slabým odvarem toho, co může tuto stanici potkat již na podzim. V září a říjnu totiž vyprší termíny splatnosti některých úvěrů, za které MEF Holding ručí stoprocentními podíly ve firmách Česká produkční 2000 a MEF Media. Ve Stockholmu začne druhá a závěrečná část mezinárodní arbitráže mezi bývalým investorem TV Nova, americkou společností CME, a českým státem. Ta má určit výši náhrady, kterou český stát zaplatí CME za nedostatečnou ochranu investic.
Šmejcovy firmy mohou propadnout věřitelům
V neposlední řadě bude pokračovat také soudní řízení mezi ČNTS a CET 21 o uznání exkluzivity smluv mezi těmito dvěma společnostmi. Vladimír Železný loni oznámil, že důležitý spor o exkluzivitu CET 21 vyhrála, ale Nejvyšší soud jej vrátil na úplný začátek. Do doby, než budou vztahy mezi bývalou servisní organizací Novy a CET 21 jasné, nepohrne se do televize žádný zahraniční investor. Bez něj ale Nova nebude moci pomýšlet na digitální vysílání a nové programy, o nichž v minulosti hovořil Železný ve Volejte řediteli.
Pokud se MEF Holdingu nepodaří splatit úvěry včas, propadne Česká produkční, která zaměstnává většinu lidí v TV Nova, obchodní skupině J&T. Stejně by dopadla i firma MEF Media, která vlastní 27 procent v CET 21. Jiří Šmejc by tak naprosto ztratil kontrolu nad Novou. Česká produkční navíc díky dceřinné společnosti Česká produkční invest kontroluje licenci slovenské televize Joj a firmu Mag Media, která prodává reklamní čas na Nově, Joj a inzerci v časopisu Ano.
ČNTS možná znovu získá vliv na Novu
Stockholmská arbitráž, proti které se český stát odvolává u švédského soudu, již rozhodla o nároku CME na odškodnění. Druhá část arbitráže má určit jeho výši. Pokud nedojde ke zpochybnění celé arbitráže (český zástupce se odmítnul pod její verdikt podepsat a rezignoval na svou funkci), mohla by Česká republika těžce doplatit na spory Vladimíra Železného se CME. Američané totiž požadují zhruba 20 miliard korun, do nichž zahrnuli i příjmy z prodeje reklamního času, o které přišli odchodem Novy na Barrandov.
Zásadním problémem je pro Novu i spor o exkluzivitu smluv mezi CET 21 a ČNTS. Pokud by soud uznal, že servisní smlouvy mezi těmito dvěma firmami jsou exkluzivní, vypadla by Česká produkční ze hry a CME by opět získala vliv na televizi Nova. Sice by nemusela kontrolovat tok financí, ale prostřednictvím exkluzivní smlouvy by Nově jako jediná vyráběla a dodávala program – za ceny, které by si sama stanovila. Vyřešení nynějších sporů tedy může dočasně stabilizovat situaci uvnitř Novy, ale rozhodně nepředejde dalším případným problémům.