Veřejnoprávní Český rozhlas připravil v letošním roce už třetí pokračování speciální stanice Rádio Retro. Tentokrát si posluchači budou moci poslechnout pořady z roku 1968, které ukazují změnu společenské nálady v průběhu celého roku. Vysílání zachycuje postupné uvolňování témat ve společnosti ještě před okupací vojsky Varšavské smlouvy a následně i samotné archivní vysílání v období bezprostředně po srpnových událostech.
Projekt Rádio Retro 1968 odstartoval právě dnes (v pondělí 19. srpna), vysílání potrvá měsíc. Archivní pořady Československého rozhlasu ukazují, jak vypadala naše společnost, než ji změnila normalizace. „Při poslechu se potkáte s Arnoštem Lustigem, Karlem Kynclem, Jindřiškou Smetanovou, Jiřinou Štěpničkovou, s Jiřím Grossmannem, Miloslavem Šimkem a Luďkem Nekudou, s filosofem Jiřím Hermachem, spisovatelem a dramatikem Františkem Pavlíčkem, s Věrou Čáslavskou, Janem Třískou a mnoha dalšími,“ uvedla Zora Karmazín Blümlová, ředitelka Odboru komunikace a vnějších vztahů v Českém rozhlase.
Na třetím pokračování projektu Rádia Retro, které i tentokrát vysílá v digitálních sítích společnosti Teleko, se podílel i redaktor Tomáš Černý. „My dnes rádi připomínáme slavnou, hrdinnou kapitolu Československého rozhlasu v podobě jeho proti-invazního vysílání. Ale nespočet pozoruhodných pořadů připravili rozhlasoví tvůrci už během tzv. Pražského jara. Hned od ledna se začínají otevírat témata jako tragická smrt Jana Masaryka. Písmena TGM přestávají být tabu. Vysílá se o trampingu, o skautech, zaznamenává se zakládající schůze klubu K 231, o svých názorech na lednové plénum KSČ a na případný obrodný proces hovoří velmi otevřeně spisovatelé, filosofové, ba i politici,“ upozorňuje Černý na pořady, které měsíc poběží v rámci programu speciální stanice.