Dva tehdejší věrní přátelé ve věcech obchodních – Vladimír Železný, exředitel TV Nova, a Aleš Rozehnal, jeho bývalý právní zástupce, mohli v minulých dnech oslavit dílčí úspěchy. V nekonečném příběhu si k dalším následujícím bojům připsali cenné body.
Policie ČR ukončila vyšetřování jedné z Železného kauz – krácení daní. Právě tento týden obvinění či jejich obhájci studovali vyšetřovací spis.
Co se vyšetřovalo? Podle policie se Železný se svými čtyřmi společníky, Fedorem Gálem, Josefem Alanem, Vlastimilem Venclíkem a Petrem Hunčíkem, dohodl, že na něho převedou více než 40% podíl ve společnosti CET 21, s.r.o. za 4,7 miliónu dolarů. Přestože jim Železný zaplatil, následnými transakcemi ale předstírali, že se vyrovnali akciemi. Železného kolegové tak měli neoprávněně ušetřit na daních 53,5 miliónů korun.
Železného trumf?
19. září Finanční ředitelství Praha vyhovělo odvolání Železného proti předcházejícímu rozhodnutí obvodního finančního úřadu, které znělo, že při nákupu a prodeji akcií CET 21 v roce 1996 mezi Železným a jeho společníky se jednalo o zastírací úkon. Finanční ředitelství Praha má opačný názor a sdělilo, že se nejednalo o zastírací úkon, ale šlo o reálnou a korektní finanční operaci. Tuto informaci deníku Právo poskytla tajemnice Železného Petra Viktorová.
Kvůli uvedené transakci je přitom všech pět mužů, společně s bývalým Železného právníkem Alešem Rozehnalem, trestně stíháno pro krácení daní.
Jak ve středu Právu řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka, trestní stíhání Železného nadále pokračuje. Na další dotazy ale odmítl odpovědět.
Železného obhájce Josef Monsport by spis měl studovat na policii právě dnes. „Při té příležitosti zároveň sdělím do protokolu, že existuje uvedené rozhodnutí finančního ředitelství,“ řekl Monsport Právu.
Rozehnal zatím nemusí platit
Aleš Rozehnal zatím nemusí platit pokutu 300 000 Kč, kterou mu uložil kárný senát České advokátní komory (ČAK).
Loni na jaře uznal Rozehnala vinným ze střetu zájmů kvůli poskytování právních služeb proti sobě stojící České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) a CET 21. Jak sdělil ČTK Rozehnalův advokát Radek Jilg, odvolací senát ČAK v září loňské rozhodnutí zrušil a případ vrátil kárnému senátu k novému projednání.
Podle zrušeného verdiktu Rozehnal porušil povinnost advokáta, protože neodmítl poskytnout právní služby CET 21. Předtím je poskytoval i ČNTS, a měl tak informace, které mohly CET 21 neoprávněně zvýhodnit.
Zájmy obou společností jsou totiž v kolizi. Za CET 21 pak podal proti bývalému klientovi – ČNTS – žaloby. Odvolací senát ČAK ale rozhodnutí kárného senátu nepotvrdil. Vyhověl odvolání Rozehnala, který napadl jak výrok o vině, tak uložené kárné opatření ve formě třistatisícové pokuty, uvedl Jilg. Podle něj dospěl odvolací senát k závěru, že při kárném řízení nebyla důsledně dodržena všechna pravidla stanovená v advokátním kárném řádu. V dalším kole kárného řízení musí dát senát první instance Rozehnalovi větší prostor na přednesení obhajoby. Pokud mu bude chtít znovu vyměřil pokutu, musí ověřit jeho majetkové poměry.
Spor mezi bývalou servisní organizací Novy, ČNTS, jejímž vlastníkem je Central European Media Enterprises (CME), a společností CET 21, jež drží licenci na vysílání Novy, se týká exkluzivity spolupráce. V srpnu 1999 odstřihl Železný CME od zisků, které plynuly z televize, a zahájil vysílání Novy s novou společností.
Železný čelí šesti obviněním. Zároveň s ním jsou v některých kauzách stíháni i Rozehnal a další právníci Ondřej Kuchař a Edita Panušková. Až do uzavření trestní kauzy nemohou provozovat advokacii. Česká advokátní komora jim totiž kvůli trestnímu stíhání pozastavila výkon advokátní činnosti.