České televizi (ČT) a Českému rozhlasu (ČRo) se nelíbí, že nebudou zvýšeny koncesionářské poplatky; návrh novely, která je zvyšovala ze 75 na 100 korun pro televizi a z 37 na 45 korun pro rozhlas, dnes zamítla sněmovna.
ČT je podle mluvčího zklamána, nicméně udělá vše proto, aby i nadále plnila poslání veřejné služby. Podle generálního ředitele ČRo Václava Kasíka vyvolalo rozhodnutí „značný pocit zmaruI“.
Česká televize se s nástupem nového generálního ředitele pustila do úsporných opatření, která mají snížit každoroční ztrátové hospodaření. Letošní rozpočet činí 4,3 miliardy korun a ČT počítá s tím, že bude vyrovnaný; v prvním čtvrtletí tohoto roku skončilo hospodaření se ziskem téměř sto milionů korun. „Příznivé výsledky hospodaření nového vedení ČT sice umožní zachování většiny stávajících televizních pořadů, ale neumožní další rozvoj ČT, vznik nových programových formátů a přípravu digitalizace,“ sdělil ČTK mluvčí Martin Krafl. Podle něho je současná výše koncesionářského poplatku nejnižší v Evropě.
Podle předsedy Rady ČT Jana Mrzeny je zachování výše poplatků pro Českou televizi nepříjemné, nicméně rozpočet pro letošní rok byl konstruován tak, že se změnou nepočítal. „Teď je na ČT i na Radě ČT, aby v podmínkách, které máme, zabezpečily službu veřejného vysílání. Bude to náročné, ale to, jak byl rozpočet pro letošek nastaven, by mělo tuto službu zajistit,“ řekl ČTK. Neschválení vyšších poplatků je velkým zklamáním pro generálního ředitele Českého rozhlasu Kasíka.
„My jsme vyvinuli ve věci zvýšení rozhlasových poplatků obrovské argumentační úsilí, proto mně osobně i Českému rozhlasu přináší neschválení novely zákona o rozhlasových a televizních poplatcích značný pocit zmaru,“ uvedl.
Podle mluvčího rozhlasu Reného Zavorala se nezvýšení poplatků ani snížená platební schopnost koncesionářů nesmějí dotknout vysílání, a ČRo proto zatím nebude rušit pořady. „Zatím vše vyhodnocujeme, a proto je předčasné o tom říkat více,“ řekl ČTK.