Pokud sledujete pořady jednotlivých televizí díky archivu vašeho kabelového nebo IPTV operátora, o některé stanice můžete přijít. Například slovenská TV Joj žádá stažení svých pořadů z interaktivních archivů, aby diváci sledovali obsah živě.
Problém je v chybějící sledovanosti
Důvodem je fakt, že i kvůli těmto službám televize přichází o část sledovanosti premiérových pořadů v běžném vysílání. Peoplemetrový průzkum totiž monitoruje pouze probíhající lineárně vysílaný program. Když si divák pustí některý pořad ze záznamu nebo z videotéky svého operátora, nezapočítává se do celkové sledovanosti.
Na problém upozornil server Živé.sk. Ten tlumočil stanovisko manažera divize placených kanálů skupiny Joj Andreje Miklánka. Právě Miklánek tlačí na digitální kabelové operátory, aby neposkytovali archiv pořadů televize Joj. Důvodem je i fakt,že sama televize k podobné distribuci svého obsahu nedává souhlas.
Televize odmítají přijmout nové návyky diváků
Faktem ale je, že případné sledování pořadů z archivu je u vybraných kabelových operátorů dostupné pouze pro domácí použití diváka a operátor tuto službu obvykle nabízí bez garance. Je to stejné, jako kdyby si sám divák nastavil kontinuální 24-hodinové nahrávání programu každé televize a pak prostřednictvím speciální aplikace vybral pouze ty pořady, které chce sledovat. Samozřejmě, v takovém případě by měl i možnost přetáčet reklamní bloky.
Na podobném principu funguje například i česká služba Grabuj.cz, která internetovým uživatelům nahrazuje domácí videorekordér. Ta v současné době ale poskytuje pouze přístup k volně dostupným DVB-T programům a nearchivuje tak vysílání kabelových ani satelitních kanálů. Je otázkou, jakým směrem se může dál vyvíjet trh podobných služeb, pokud vůči nim televize zahájí právní ofenzivu. Příklad televize Joj však ukazuje, že některé stanice i v současném digitálním věku odmítají respektovat nové možnosti a zvyklosti diváků.