Pět měsíců v záři reflektorů a nečekaný konec Vladimíra Železného

Pokud by nešlo o pět měsíců, mohli bychom říct, že si Vladimír Železný po letech užil svých pět minut mediální slávy. Jeho odvolání je stejně překvapivé, jako byl jeho příchod do televize Barrandov.

vladimir-zelezny-651

Paradoxní je především fakt, že Vladimír Železný skončil už po třinácti dnech „své“ programové struktury, kterou připravoval prakticky od svého nástupu. Jaký tedy byl smysl jeho pětiměsíční „mise“ v čele nejmenší plnoformátové televize? A proč vůbec Železný přijal nabídku vést televizi Barrandov, když v minulosti nejevil veřejný zájem o vedení kterékoliv televize pod kontrolou silného investora?

Nesnese investorskou kontrolu a musí mít ve všem rozhodující slovo

Už v minulosti kolovaly zvěsti o tom, že by se Vladimír Železný v digitální éře mohl stát šéfem některé z nových televizí, no ve skutečnosti se nikde neobjevil. Důvodem mohl být fakt, že on sám nesnese nad sebou investorskou kontrolu. Musí mít ve všem rozhodující slovo, nebo musí být sám hlavním investorem, aby měl rozhodující vliv na chod televize. Mimochodem, i to byl jeden z důvodů, proč se rozešel s kdysi spřízněným investorem Novy, společností CME.

Dokud měl Vladimír Železný absolutní důvěru investora a mohl si ve své televizi fakticky dělat, co chtěl, vše na Nově fungovalo skvěle. Jakmile mu však investor začal do jeho práce a kroků mluvit, nebo si dovolil s něčím nesouhlasit, rozpoutala se mezi oběma stranami dlouholetá mediální i právní válka, kterou nakonec Železný prohrál.

Stabilní ředitel do nestabilní doby?

Na Barrandově nemělo smysl rozpoutávat válku s investorem, jelikož v tomto případě byl Železný „jen“ pouhou pracovní sílou, najatým manažerem. Za těchto okolností překvapil už jen tím, že vůbec přijal nabídku vlastníka Jaromíra Soukupa vést tuto televizi. Že nakonec půjde o velice krátké angažmá, to zřejmě netušili ani Železný, ani Soukup. Je sice fakt, že na Barrandově mají zkušenosti s krátkodobými managementy, no právě Vladimír Železný měl být jasnou zárukou dlouhodobého vedení a předvídatelného směřování této stanice.

Zarážející ovšem je, že sama televize jeho náhlý odchod nijak nekomunikovala, novinářům to neoficiálně potvrdili jen někteří zaměstnanci. Rovněž by v takové situaci bylo srozumitelné říct, proč vlastně pan ředitel odchází. Pokud by měl odejít jen proto, že nesplnil představy majitele ohledně sledovanosti, tak v tom případě v čele Barrandova zřejmě dlouho nevydrží ani žádný další ředitel.

Železný dlouho nevydržel ani u Pařízka

Mediální kariéra Vladimíra Železného přitom mohla pokračovat už před několika lety ve skupině Radima Pařízka. Ten kromě dlouhodobých aktivit na rozhlasovém trhu zaujal i atraktivní pozice na televizním trhu, kde založil televizní skupinu Pohoda a začal poskytovat televizím služby v oblasti šíření signálu. Do čela televizní skupiny Pohoda se však Železný nehrnul a ze společnosti provozující celoplošný multipex 4 musel vycouvat poté, co se jeho hlavním klientem stala skupina Nova. A jak víme, kde je Nova, tam nemůže být Železný.

Nicméně televize Barrandov mohla být působištěm, které by Vladimíru Železnému mohlo vrátit prestiž z devadesátých let. Pokud by on skutečně dokázal tuto televizi pozvednout na novou úroveň a dostat ji na proklamovaných deset procent podílu na sledovanosti, určitě by z něj byl znovu respektovaný hráč na televizním trhu. Místo toho odchází, a nikdo přesně neví proč. Vlastníci a vedení televize Barrandov jeho odchod dokonce odmítají potvrdit, nicméně očekává se, že buď v průběhu dneška, nebo nejpozději příští týden svůj odchod potvrdí Železný sám.

Pokračování své kariéry v televizích si určitě představoval jinak. Na druhou stranu je fakt, že jenom jeho někdejší zásluhy tuto televizi nespasí.

Autor článku:

Komentáře (3)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .