Česká televize o Velikonočním pondělí uvede Tři ořišky pro Popelku v nové verzi s reálnými barvami a lepší ostrostí. Výsledek můžete porovnat v přiložené ukázce, kterou nám poskytla tisková mluvčí ČT Alžběta Plívová.
„Na restaurování českých filmů se úspěšně podílíme již několik let, ale získat kvalitní kopii Vorlíčkovy pohádky, kterou by bylo možné převést do vysokého rozlišení, bylo obzvlášť obtížné. V Česku totiž taková verze neexistovala. Nakonec se nám podařilo domluvit s německým distributorem, jenž měl k dispozici kvalitní kopii, kterou jsme mohli digitálně vyčistit. O Velikonočním pondělí tak bude moci Česká televize divákům nabídnout legendární pohádku s velkým množstvím nových detailů a v originální barevnosti,“ vysvětluje generální ředitel České televize Petr Dvořák.
V restaurované verzi Tří oříšků pro Popelku tak například už není sníh růžový, ale bílý, kožené části kostýmů ztratily naoranžovělý tón a získaly zpět svoji původní barvu i lesk. Zvýšená ostrost prospěla také třeba vzorům na oděvech herců či na nábytku.
Letos bylo odvysíláno 21 restaurovaných snímků
Popelka ale není jediným filmem, který Česká televize zrestaurovala. Ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Ateliéry Bonton Zlín převádí do vysokého rozlišení již několik let i další díla české filmové klasiky. Od ledna tak například upravila i odvysílala alespoň jeden film týdně, celkem jde zatím v roce 2014 o jedenadvacet snímků, mezi nimiž nechybí filmy jako Vrchní, prchni, Vesničko má středisková či Rozmarné léto. Následovat budou i další divácky oblíbená díla – Šíleně smutná princezna, Na samotě u lesa, Slavnosti sněženek, Lásky mezi kapkami deště nebo „básnická trilogie“ Dušana Kleina.
Vedle Tří oříšků pro Popelku odvysílá Česká televize na svém prvním programu o velikonočních svátcích více než desítku dalších pohádek a českých rodinných filmů, chybět nebude například Šíleně smutná princezna, O Perlové panně, Ať žijí duchové!, Kdopak by se vlka bál a mnoho dalších. Televizní nabídku pro děti pak rozšíří i dětská stanice ČT :D, která uvede například oblíbené animované příběhy Medvídek Pú a Krteček nebo speciální vydání oblíbených pořadů Kouzelná školka či Studio Kamarád.
Jaké štěstí !
A budou o tom psát New York Times ?