Slavnostním poklepáním základního kamene začala výstavba nového studia České televize v Brně. Moderní televizní areál, který se plánoval od roku 2008, by měl v městské části Líšeň vzniknout za čtrnáct měsíců.
Nynější budovy i prostory jsou nevyhovující
Vedení České televize v čele s generálním ředitelem Petrem Dvořákem deklaruje, že oproti původním návrhům bude stát výstavba nového studia o polovinu méně. „Brněnské studio České televize odstartovalo svoji činnost před třiapadesáti lety. V jeho prostorách v centru města od té doby vyrostlo několik generací televizních profesionálů a vznikla řada skvělých pořadů. Ale dnes, kdy jsou zejména technologické podmínky vysílání už daleko rozvinutější, je nezbytné, aby tvůrci měli pro svoji práci kvalitnější a důstojnější zázemí,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Po dokončení stavby bude nové studio vybaveno technologiemi a zaměstnanci by se do něj tak měli přesunout v polovině roku 2016. „Velmi si vážím toho, že mohu být u tak významné události, jakou zahájení výstavby nového televizního studia v Brně bezesporu je. Věřím, že nové prostory vylepší dosavadní zázemí a umožní daleko větší vývoj nových programových formátů,“ říká nový ředitel brněnského televizního studia Jan Souček, který letos nahradil ve funkci Karla Buriana.
Televizní studio v Brně nyní funguje ve dvou budovách
Brněnské studio České, resp. Československé televize, vzniklo 6. července 1961. Od té doby sídlilo na několika místech v Brně. V současné době má technické a vysílací zázemí ve studiu Typos v Jezuitské ulici, produkce, dramaturgie, archiv programových fondů a další pracoviště jsou v budově v ulici Běhounská. Žádný z těchto domů nebyl projektovaný pro televizní provoz a vzhledem k finanční náročnosti jejich dnes už nezbytných generálních oprav i k špatné dopravní obslužnosti v centru Brna se Česká televize rozhodla pro výstavbu studia nového, které by odpovídalo soudobým nárokům.
Výstavby se na základě výběrového řízení, kterého se zúčastnilo jedenáct uchazečů, ujalo sdružení ČT Brno, které tvoří společnosti IMOS Brno a PKS Stavby. Samotný projekt se vyvíjel mnoho let a po nástupu Petra Dvořáka do funkce generálního ředitele ČT došlo k jeho celkové revizi a úpravám, jež spočívaly primárně ve zefektivnění stavby a zmenšení původního rozsahu. Zároveň tak došlo i ke snížení předpokládané hodnoty stavby, a to z odhadovaných 660 milionů na 340 milionů korun.