Česká televize (ČT) i soukromé kanály TV Óčko a Prima TV jsou připraveny k plnému digitálnímu vysílání, už bez slovíčka experimentálního. To je navíc zatím jen záležitostí Prahy a blízkého okolí. Zástupci těchto televizí svorně tvrdí, že chtějí začít co nejdříve.
„My (ČT) jsme v podstatě připraveni vysílat digitálně od roku 1998 díky tomu, že se podílíme na obou experimentech, jak Českých radiokomunikací, tak Czech Digital Group (CDG),“ prohlásil na semináři o digitalizaci začátkem února v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (PSP ČR) Nikolaj Savický z České televize a doplnil: „Máme jisté zkušenosti s tím, jak funguje a co potřebuje ke své obsluze pozemní digitální vysílání.“
„Pro nás to (digitalizace) je naše budoucnost a naděje,“ řekl v rozhovoru pro RadioTV Jiří Balvín, generální ředitel TV Óčko a upřesnil, že již nyní jsou plně zapojeni v pokusném pozemním digitálním vysílání (DVB-T) stejně jako oba kanály ČT, TV Nova a Prima TV. „Chceme digitálně dokrýt Prahu a její okolí a podle toho, jak se budou uvolňovat další digitální kmitočty, bychom chtěli jít do dalších oblastí, zejména velkých měst,“ sdělil RadioTV generální ředitel televize Prima Martin Dvořák.
O digitálním vysílání se uvažuje i u dalších kanálů jako jsou Galaxie Sport a TV Praha. Zde majitelé zatím vyčkávají. Z Barrandova je občas slyšet, že i TV Nova je připravena na digitální vysílání. Ovšem počínání hlavních zástupců televize je v tomto často v rozporu. „Nedomníváme se, že se ještě letos podaří nastartovat pozemní digitální vysílání, jak tvrdí Ministerstvo informatiky. Navíc je rozdíl v tom nastartovat experimentální vysílání a to reálné,“ řekl našemu serveru Petr Dvořák, generální ředitel TV Nova a dodal: „Vzhledem k tomu, že to není proces, který by byl hotový za rok, se domnívám, že se na digitalizaci dokážeme připravit a budeme umět na ni dobře zareagovat.“ Stejně jako v případě Galaxie Sport a TV Praha, zástupci Novy nehodlají v blízké době požádat regulační orgán, RRTV, o licenci pro nový digitální kanál.
Kdy začít digitálně vysílat naostro?
„Dalo by se vysílat okamžitě,“ říká v rozhovoru pro přílohu Digital serveru Českého rozhlasu Balvín, ředitel Óčka, a pokračuje: „Už na začátku se stala velká chyba, že před několika lety tehdejší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) povolila experimentální pozemní digitální vysílání. Tam se stala chyba, protože to je normální technický vývoj jako ve všech oblastech a nikdo k tomu neměl dávat žádné svolení. Jestliže projde současný návrh vládní koncepce, tak si myslím, že se dá začít vysílat hned. Nemusíme na žádný Zákon o elektronických komunikacích čekat. Český telekomunikační úřad je schopen ty frekvence sfázovat, je schopen je přidělit konkrétním žadatelům. Věřím v to, že v momentě, kdy se nastartuje pozemní digitál, začne se o něm hodně hovořit, budou se inzerovat set-top boxy, které umožňují příjem digitálního vysílání. Takže naopak začnou ze všech stran velké tlaky na to, aby byla co nejrychleji celá republika pokrytá digitálním signálem a aby bylo analogové vysílání co nejrychleji vypnuto. Navíc, když už jsou některé země schopny vypínat analogové vysílání v rozmezí let 2005-2008, tak bychom měli nejpozději v létě začít s řádným pozemním digitálním vysíláním. Pokud by ČR příliš otálela se zahájením řádného digitálního vysílání, mohly by být některé frekvence přiděleny okolním státům.“
K problematice zahájení digitálního vysílání v Česku se vyjádřil při své pražské návštěvě na semináři v PSP ČR i Werner Rumphorst z právního oddělení Evropské vysílací unie (EBU). „Co to (digitalizace) znamená pro vysílatele či vysílací subjekty? Proč by měl někdo jít do digitálního vysílání, když neexistuje domácnost, která je vybavena přijímačem pro příjem? A já to otočím. Proč by si zase měl občan kupovat digitální přijímač, jestliže neexistují programy nebo minimálně neexistují zajímavé pořady v digitálu?,“ zeptal se filozoficky a dodal: „To znamená, že tady stojíme před dilematem pro všechny.“
Rumphorst se rovněž zmínil i o problému, který trápí minimálně všechny provozovatele: „Otázka pochopitelně se naskýtá – všichni uvažují, zdali jít do toho hned, zdali jít do toho posléze. Nikdo vám to nevyřeší, protože jednotné pravidlo neexistuje, je to čistě v kompetenci jednotlivých států,“ a nepřímo poukázal na stejný „problém“ ohledně legislativy, na který upozornil právě i Balvín: „Ale když jsem řekl pravidlo nebo předpis, cožpak je otázka, zdali potřebujeme nějaká pravidla či předpisy na to, abychom zavedli digitální zemské vysílání?“ Ovšem nezapomněl připomenout, že je a bude nutné doladit legislativní záležitosti, protože i v digitálním prostředí mohou vznikat dosud neznámá rizika. Patří sem mj. riziko hrozící zejména spotřebiteli, tzv. interoperabilita zařízení, technického vybavení nebo tzv. firemní systémy či problém tzv. gate keepers.
Rumphorst si je vědom, že ceny set-top boxů (v Česku se cena pohybuje kolem 3500-3900 Kč), které si budou muset všichni spotřebitelé koupit jsou nyní drahé. Věří ale, že se cena stlačí dolů, jakmile se digitální vysílání rozšíří a postupně se bude vypínat analogové vysílání. Avšak ani Rumphorst se nevyvaroval připomínky, že je třeba, aby k tomuto průlomu a revoluční změně došlo na velkých trzích, to znamená nejprve na silných západních trzích.
Proč chceme digitálně vysílat?
Česká televize je již připravena digitálně vysílat současné kanály, tedy ČT1 a ČT2, chce ale v tzv. veřejnoprávním multiplexu nabídnout další dva nové. „Digitální vysílání umožňuje rozvoj programových možností, to znamená, že budeme mít ve velmi krátkém čase možnost nabídnout speciální zpravodajský kanál, který má být zpočátku zaměřen na regionální vysílání, parlamentní zpravodajství a na tento druh veřejné služby. Vzápětí i čtvrtý kanál, který má být především vzdělávací a dokumentární,“ sdělil Savický a rozlobeně pokračoval: „Pro oba tyto kanály byly hotovy rozpočty, jsou hotovy veškeré podkladové studie, které jsme potřebovali a je to známo už zhruba dva roky. O to více nás překvapila právě ta aktualizace v tom, že start multiplexu veřejné služby odkládá.“ Savický upozornil na Koncepci předloženou Ministerstvem informatiky ČR, kde se s veřejnoprávním multiplexem nepočítá.
Navíc zdůraznil, že po absolutním vypnutí analogu a vysílání pouze přes digitál by ČT ušetřila mnoho peněz. „My ročně zaplatíme za šíření signálu bezmála 550 mil. Kč pro dva programy. Platíme tedy přes půl miliardy korun za distribuci signálu. Za distribuci signálu čtyř kanálů bychom mohli při celoplošném šíření platit zhruba o jednu pětinu méně než dnes platíme za distribuci dvou kanálů,“ řekl Savický. Proto ČT pravděpodobně bude iniciovat co nejkratší dobu souběžného šíření digitálního a analogového vysílání, které se naopak provozovateli prodražuje.
Naopak tento problém nemusí řešit TV Óčko. „My máme tu výhodu, že my nebudeme platit analogové šíření signálu. Proto si myslím, že od těch, kteří budou platit oba signály, právě od těch bude velký tlak na vypnutí analogu co nejdřív,“ potvrzuje úvahy Balvín.
Kolik digitálních kanálů?
Ministerstvo informatiky ČR ve své nejnovější verzi Koncepce uvažuje o dvou multiplexech, ve kterých bude mít veřejnoprávní televize po jednom kanálu. Majitelé televize Prima by si navíc přáli, aby svůj multiplex sdíleli s kanály ze svého portfolia – Galaxie Sport (zde je požadavek zachování placeného kanálu) a TV Praha (požadavek lokálního vysílání). Eventuelně uvažují o dalších kanálech. S televizí Nova prý majitelé Primy zatím o případném zařazení do svého multiplexu nejednali.
TV Nova, ačkoliv se podle vyjádření svých zástupců nijak v digitalizaci neangažuje, uvádí, že má potenciální zájem o provozování filmového a sportovního kanálu. V jednom z multiplexů bude i TV Óčko.
Přestože má Česko kolem deseti milionů obyvatel, prostor pro více než šest kanálů tu určitě je. Myslí si to i Jiří Balvín: „Ve Finsku se začalo se šesti kanály a teď jsou na dvaceti. Samozřejmě to bude mít vliv na přerozdělení reklamního trhu, agentury se budou muset více rozhlížet, který čas nakoupit.“ Balvín také věří, že doba specializace kanálů naplno dorazí i do české kotliny. „Ze zkušeností ze světa je vidět, že čas širokozáběrových televizí, kdy jedna televize obhospodařila celou diváckou obec, od čtyř let do smrti, asi pomalu končí a že se začínají prosazovat díky digitálu televize tzv. nickové – o módě, hudbě, sportu, erotice, extrémních sportech – zaměřené jen na část diváků,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Balvín.
Se vznikem případných nových kanálů je spjata otázka, zda by jím byl ryze český investor, nebo domácí potenciál chybí a je nutné se spolehnout jen na zahraniční podnikatelský subjekt. „Vím, že se už mluvilo o tom, že někdo ze zahraničí kontaktoval RRTV jak si má požádat o licenci,“ prozradil Balvín, vzápětí ale dodává: „Jestli ten popud (vznik nových kanálů) půjde z Česka, jenom dobře, ale síla velkých společností ze zahraničí je veliká.“
Příloha
Pilotní projekt DVB-T vysílání Českých radiokomunikací
Vysílané programy: ČT1, ČT2, TV Nova, Prima TV, TV Óčko,ČRo1 – Radiožurnál, ČRo2 – Praha, ČRo3 – Vltava
Vysílače: Jednofrekvenční síť SFN je tvořena digitálními vysílači Praha-město (ERP 5 kW) a Praha-Cukrák (ERP 2,5 kW) vysílajícími na 25. kanále mezi silnými analogovými vysílači programů PRIMA TV (24. kanál – Praha-město) a ČT 1 (26. kanál – Praha-Cukrák).
Pilotní projekt DVB-T vysílání Czech Digital Group
Vysílané programy: ČT1, ČT2, TV Nova, Prima TV,ČRo1 – Radiožurnál, ČRo2 – Praha, Radio Proglas
Vysílače: Strahov – výkon 10 kW (ERP); Ládví – výkon 5 kW (ERP); Zelený pruh – výkon 4 kW (ERP)
(Zdroj: DigitalTV )