Ne dříve než před Vánoci lze počítat s ostrým startem digitálního vysílání v Česku. Koncepce, kterou projednala v pátek mediální komise Poslanecké sněmovny, totiž musí projít legislativním kolečkem. Tento týden se jí bude zabývat Vláda ČR.
„Odhad spuštění (digitálního vysílání) závisí na přijetí Koncepce a také nového zákona o elektronických komunikacích, který je důležitou podmínkou. Když by šlo všechno dobře, tak konec letošního roku, možná spíše začátek příštího,“ odhaduje začátek digitálního vysílání v české kotlině Vladimír Mlynář, ministr informatiky, jehož resort je garantem celé Aktualizace Koncepce přechodu na zemské digitální vysílání v ČR, jež vypracovalo ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a za spolupráce s Českým telekomunikačním úřadem a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání.
Nynější analogový způsob šíření televizního signálu by tak v Česku mohl skončit za několik let. Definitivní vypnutí analogu se odhaduje v našich podmínkách tak kolem let 2010-2012.
Mlynář mj. oznámil, že jeho ministerstvo ve středu 3. března odeslalo na Úřad vlády aktualizaci Koncepce přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání. Materiál prošel připomínkovým řízením, které vyústilo v pozměnění několika původních návrhů a záměrů ministerstva.
Nový materiál ale musí ještě projednat kabinet. Mezi nejdůležitější změny patří vznik samostatného veřejnoprávního kanálu, takzvaného multiplexu, pro Českou televizi a Český rozhlas. V současné Koncepci se totiž o samostatném veřejnoprávním multiplexu vůbec nehovoří. Dva veřejnoprávní televizní kanály ČT1 a ČT2 by po jednom měly být rozděleny v multiplexech A a B.
„Materiál prošel meziresortním připomínkovým řízením, došlo v něm k několika změnám, z nichž nejzajímavější je obsazení budoucího třetího multiplexu. Je třeba obsadit jej provozovatelem veřejnoprávního vysílání,“ uvedla mluvčí ministerstva Klára Volná.
V konečném znění materiálu pro vládu jsou nové formulace, které mimo jiné upřesňují, jak budou dva první multiplexy v České republice vypadat. První digitální kanál by měl být spuštěn do konce letošního roku. Veřejnoprávní média by zatím měla vysílat v obou z nich.
Výslovně je například uvedena povinnost obsadit multiplexy minimálně čtyřmi televizními programy včetně programového průvodce EPG. Teprve po splnění této podmínky lze využít kapacitu multiplexu pro doplňkové služby.
V pokrytí území při využívání kmitočtů bude preferováno jejich využití pro doplňování pokrytí prvních dvou celoplošných sítí. Aktualizace také upozorňuje na nutnost upřesnění terminologie a možností využívání kmitočtů pro digitální rozhlasové vysílání.
Kritika ze všech stran
Současná podoba aktualizované Koncepce však stále naráží na nedůvěru. Mediální komise Parlamentu ČR skončila na svém pátečním zasedání bez jednoznačného závěru: Koncepci ani nedoporučila, ani neshodila ze stolu, ani neuložila dopracovat, přestože takové hlasy z pléna zazněly. Nejasnosti vládly hlavně kolem kompetencí týkajících se obsahu vysílání. Všeobecně by mělo platit, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dohlíží na obsah a uděluje licence jednotlivým programům. Zatímco Český telekomunikační úřad (ČTÚ) uděluje licenci na provozování jednotlivých multiplexů. Současnou Koncepci kritizuje mj. nový člen Rady Českého rozhlasu Štěpán Kotrba, ale i radní RRTV Václav Žák.
„Obávám se, že navržená koncepce se soustřeďuje jen na začátek vysílání,“ řekl začátkem února na semináři o digitálním vysílání v ČR Žák a poukazoval na problém, že Koncepce řeší digitalizaci jen do roku 2006 a pokračoval: „Koncepce souvisí s tím, že musí definovat konec. Musí definovat cíl a od cíle se mají odvozovat kroky, které následují předtím. Příkladem klasickým je například rakouská koncepce, která byla v prosinci zveřejněna ve své druhé fázi.“
Žák poukázal i na fakt, že Koncepce neřeší, kdy bude definitivně vypnuto analogové vysílání a bude jen digitál. Poukázal na ekonomickou stránku, kdy v mezidobí bude nutné platit šíření signálu jak pro analog, tak i pro digitál. „Ekonomické náklady přechodu jsou velmi důležitou součástí uvažování, která mi v Koncepci chybí,“ řekl Žák.
Václav Žák poukázal i na chybějící legislativu: „Já obdivuji optimismus, že se dá použít současná legislativa. Vždy jsem tvrdil, že to tak jednoduché není.“ Rovněž nahlas zapřemýšlel, jak by digitální vysílání mělo být zahájeno. Ukázal to na svém oblíbeném rakouském modelu: „Myslím si, že musíme mít jasno o konci, musíme mít jasno o postupu. Sousedé postupují takzvanou ostrůvkovou metodou, to znamená, že nejdříve se udělá jakoby lákadlo pro 60% populace, že má možnost přijímat digitálně. A pak se v Rakousku po ostrůvcích po jednotlivých zemích postupuje, že se zasíťuje celá země a pak se vypne,“ řekl Žák a dodal: „Souběh trvá předpokládám půl roku až rok. To je podle mne racionální způsob, jak přistoupit k problematice, která je opravdu obtížná.“
Kritické připomínky ke Koncepci mají i zástupci komerčních televizí a rádií. Zvláště TV Nova a rozhlasový dům Frekvence 1/Evropa 2. Ovšem nespokojeni jsou i v České televizi a Českém rozhlase.
UPDATE: Vláda na svém středečním (10.3.) zasedání má projednávat aktualizaci Koncepce digitalizace televize. Ta se týká fáze přechodu z analogového na digitální televizní vysílání v letech 2004 až 2006.
UPDATE 10.3.: Ministerstvo informatiky stáhlo z dnešního jednání vlády návrh na aktualizaci koncepce přechodu na digitální televizní vysílání. Členové vlády se chtějí vzhledem ke složitosti tématiky s předkládaným materiálem blíže seznámit, řekla ČTK mluvčí ministerstva Klára Volná. Ministerstvo v nejbližší době uspořádá na toto téma odborný seminář, dodala Volná. Kdy se materiál dostane znovu na program vlády zatím není jasné.