Ministerstvo kultury prosazuje novelu vysílacího zákona, která má částečně uvolnit regulaci a přináší zavedení piktogramů o vhodnosti pořadů, tzv. labelling. Ze zákona vypadne „zákaz vulgarismů“. Bude na samotných televizích, aby nevhodný obsah cenzurovaly.
Místo hvězdičky kroužek s věkovou hranicí
Označování vhodnosti pořadů je horké téma prakticky v každé evropské zemi. Většina států EU má předmětnou diskuzi nicméně za sebou. Česká republika doposud využívala k označení vhodnosti pořadů noční hvězdičku, kterou mohla každá televize volně začlenit do svého vizuálu.
V různých státech jsou přijata různá opatření a zatímco v některých zemích působí piktogramy neutrálně, případně se ani nezobrazují v celé délce pořadu, jinde jsou k vidění neustále a působí rušivě.
Piktogramy z Nizozemska jsou k vidění i u nás
Ta první, neutrální podoba je k vidění především na kabelových stanicích, které mají svou licenci v Nizozemsku. Díky českým kabelovým operátorům se toto vysílání včetně piktogramů objevuje i v českých domácnostech. Nizozemský systém Kijkwijzer má symboly pro věkovou přístupnost a pak označení scén násilí, strachu, explicitně sexuální výjevy, diskriminující chování, požívání drog a slovní vulgarismy.
Právě tento systém upřednostňuje Asociace televizních organizací. Ta včera vydala tiskovou zprávu, kde tvrdí, že současná novelizace mediálních zákonů je předčasná a televize mohou na označování pořadu spolupracovat a přijmout samoregulační mechanizmy.
Některé piktogramy mohou být rušivé
Výhodou „nizozemského“ systému je fakt, že tyto piktogramy jsou na obrazovce vždy na začátku každého pořadu a následně se objevují v určitých intervalech. Divák díky tomu není rušen. A jak vypadají piktogramy v jiných zemích? Tak například, v případě Maďarska nebo Slovenska jsou piktogramy označující vhodnost pořadů poměrně jasně vyobrazeny a zůstávají ve vysílání po celou dobu.
Následně se objevují i v upoutávkách k jednotlivým pořadům. Díky neustálé přítomnosti ve vysílání působí tyto piktogramy na obrazovce rušivě a divák je postupně přestává vnímat. Z hlediska regulace však plní svůj účel.
Vulgarismy ze zákona vypadnou, ale vysílat by se i tak neměly
Z vysílacího zákona by měla po letech vypadnout i zmínka o nemožnosti vysílat vulgarismy, kterou do zákona prosadila někdejší komunistická poslankyně Ivana Levá. Toto ustanovení nesplnilo svůj účel. Televize sice dle zákona neměly přes den vysílat vulgarismy, zákon ale neřešil žádné konkrétní sankce mimo formálního upozornění na porušení zákona.
Zákaz vulgarismů ze zákona vypadne, to však neznamená, že by se měl jakkoliv měnit „slovník“ v rámci televizních pořadů. Bude na samotných televizích, aby nevhodný slovní obsah cenzurovaly.