Pomalu se blíží termín veřejných slyšení žadatelů o licence pro pozemní digitální vysílání. Na přelomu května a června Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyslechne na třicet zájemců, kteří by rádi získali programové pozice v digitálních sítích B a C provozovaných společnostmi Czech Digital Group a Český Telecom. Jakým způsobem a kdy ale radní rozhodne o obsazení sítě A, která má ze všech tří dočasných multiplexů vůbec nejlepší pokrytí a kterou Rada původně vyčlenila pro veřejnoprávní televizi?
Zájem Novy o pozici v síti A trvá
V multiplexu A bude vysílat pouze Česká televize a Český rozhlas, nechala se slyšet Rada loni na podzim, když vypisovala licenční řízení na pozice v multiplexech B a C. Rozhodnutí překvapilo nejen žadatele o licence, ale i provozovatele této vysílací sítě, České radiokomunikace. A zřejmě i Českou televizi, která sice mnoho let deklaruje zájem o provozování veřejnoprávního multiplexu a zřízení dvou nových kanálů, zpravodajské stanice ČT24 a vzdělávacího a dokumentárního kanálu ČT4, a také dalších přídavných služeb, v současné době ale nemá prostředky na spuštění všech těchto projektů najednou.
Následoval tvrdý odpor televize Nova, která společně s Primou požádala o přidělení digitálních kmitočtů bez účasti v licenčním řízení, neboť její právníci došli k názoru, že licence pro pozemní vysílání jsou technologicky neutrální – tedy že platí jak pro analogový, tak digitální přenos signálu. Nova si zažádala o přidělení programové pozice v multiplexu A (Prima má zájem o vysílání v síti B, kterou provozuje vlastnicky spřízněná společnost Czech Digital Group) a počítala s tím, že od Nového roku bude vysílat i digitálně. Dokonce kvůli tomu chtěla ukončit účast v experimentálním vysílání DVB-T v Praze. Radní ale její žádost zamítli, neboť se domnívají, že pokud by Nova chtěla vysílat na digitálních kmitočtech, musela by nejprve vrátit analogové, na nichž vysílá nyní.
Pospíchal: bez upřesňující žádosti ČT nerozhodneme
Zařazení Novy do multiplexu A by uvítaly jak České radiokomunikace, s nimiž o tom televize už jedná, tak ČT, pro kterou by to bylo vítané řešení situace, neboť svými programy nedokáže zaplnit celý multiplex (a podle mluvčího Martina Krafla nepovažuje současnou síť A za veřejnoprávní multiplex, jak o něm hovoří zákon o elektronických komunikací). Otázka zní: kdo tedy bude moci vysílat v digitální síti A a za jakých podmínek? A pokud se Rada rozhodne vypsat na obsazení sítě A licenční řízení, nepoškodí tím zájemce, kteří se mezitím přihlásili do řízení na obsazení méně kvalitních sítí B a C (rozuměj s horším pokrytím, které je sice dočasné, ale potrvá přinejmenším dva roky)?
„Vzhledem k tomu, že byl přijat zákon o elektronických komunikacích, který mění situaci, musíme vyčkat, jaký požadavek případně vznese Česká televize,“ řekl serveru RadioTV předseda vysílací rady Petr Pospíchal. Situaci podle něj komplikuje i fakt, že příslušný zákon ještě nevstoupil v platnost. „Česká televize podle tohoto zákona disponuje určitými technickými parametry a záleží jenom na ní, o co nás požádá. Na rozdíl od soukromých provozovatelů je tato iniciativa na ní, ona žádá o přidělení konkrétního technického prostředku.“ Podle Pospíchala není jasné, zda bude chtít ČT využít celý datový tok multiplexu A nebo jenom jeho část, zda bude žádat pouze o programové pozice pro televizní kanály nebo i o možnost provozovat doplňkové služby.
ČT chce celý multiplex, ale nejdřív v roce 2007
Kavčí hory mají podle mluvčího Martina Krafla v této chvíli zájem o digitální šíření programů ČT1, ČT2 a také nového zpravodajského kanálu ČT24. Minulý týden Krafl serveru RadioTV řekl, že veřejnoprávní televize nepovažuje digitální síť A za veřejnoprávní multiplex podle zákona o elektronických komunikací. Ten podle něj zahájí vysílání nejdříve v roce 2007, kdy skončí platnost licencí tří dočasných multiplexů A, B a C. Rada však podle Pospíchala nemůže začít uvažovat o obsazování multiplexu A do té doby, než ČT svou žádostí upřesní, jak velkou část datového toku v multiplexu A by chtěla zaplnit. „Dokud tuto žádost nedostaneme, nemůžeme jednat o žádném dalším scénáři,“ řekl Pospíchal.
České radiokomunikace doufají, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodne o obsazení programových pozic v jejím multiplexu co nejdříve. „Není nám rozhodně jedno, že zatím nebylo rozhodnuto. Předpokládáme, že se tak stane v nejbližší době, nejpozději s rozhodnutím u ostatních sítí,“ říká šéf Úseku vysílacích služeb ČRa Martin Roztočil. U multiplexů B a C bude mít Rada na udělení licencí devadesát dní od konání veřejného slyšení. První digitální licence by tak měly být uděleny v průběhu srpna, další nejpozději v září. Úspěšní žadatelé pak budou mít 360 dní na to, aby jejich televizní stanice zahájily vysílání. Podaří se Radě do konce letních prázdnin rozhodnout také o obsazení multiplexu A a pokud ne, nehrozí České republice další arbitráž kvůli ušlým ziskům Českých radiokomunikací?