Placený digitál, televize na člunu i v mobilu

radiotv-archivAni kuře nehrabe zadarmo a tak je jasné, že se musí platit i za televizi. Pay-TV tedy placené kanály nejsou ničím novým. Ten kdo není spokojen s nabídkou veřejnoprávních a běžných komerčních kanálů, si může zaplatit za televizi dle svého výběru. Podmínkou pro to je jen mít buďto satelit nebo kabelovou televizi. Ten kdo chytá signál obyčejnou kolórkou za oknem má holt smůlu. Digitalizace ale umožní a v Itálii už dokonce umožňuje sledovat placenou televizi přes terestrickou anténu.

V Itálii už začala tato služba fungovat. V případě, že se podaří digitalizaci dotáhnout do konce, bude předplacená televize technicky mnohem dostupnější. Bariéra ale může vzniknout v rovině psychologické. V dnešní době leasingů, splátkových prodejů, hypoték, vysokých nájmů atd. se najde spousta těch, kteří se nebudou chtít vázat a přistupovat na pravidelné placení měsíčního poplatku. Stejná situace byla před lety i na trhu s mobilními telefony. A tak stejně jako v případě mobilů, nastupuje i na trhu s placenou televizí předplacená karta. Ty teď nabízí italská společnost Mediaset premiéra Silvia Berlusconiho a dceřiná společnost Telecomu Italia La7. Italové se neradi vážou a tak není divu, že se během prvních čtyř měsíců od spuštění této služby už prodalo půl miliónu karet. Divák navíc platí metodou Pay per view, to znamená jen za to, co opravdu shlédne. Tento princip se používá například při sledování některých erotických kanálů. Díky kartám si Italové můžou dopřát sledování zápasů první ligy.

Zemí, kde je placená televize silně zakořeněná, je Francie. V současnosti má cca. 30 procent domácností možnost sledovat terestricky 14 free tv digitálních kanálů. Na podzim by se nabídka měla rozrůst o přibližně stejný počet placených kanálů. V současné době dominuje na tomto trhu Canal Plus. Ten po desetiletí vysílá zakódovaně i na terestrickém analogu. Protože Francie nevyhradila pay tv v DVB-T příliš široké frekvenční pásmo, musí se zpoplatněné kanály silně komprimovat v MPEG-4/H264. Jaké se použije kódování ještě není rozhodnuto. Experti, jak uvádí server Infosat.info, očekávají, že se bude kódovat třemi způsoby, aby provozovatelé pay tv nebyli odkázáni na jednoho jediného poskytovatele.

Když už jsme u digitalizace ve Francii, svůj televizní kanál tady má i skupina NJR-Energy. Ta je známá tím, že provozuje řadu rádií v několika evropských zemích. Více viz článek NRJ se chce v Německu dál rozrůstat. Mediální skupina, která dosahuje ročního obratu 350 miliónů euro a před zdaněním dosahuje zisku 100 miliónů euro, se přes DVB-T dostala ve Francii i do světa televize. Protože Francie využívá DVB-T i pro šíření rozhlasových programů, rozjíždí NRJ-Energy své aktivity i zde. Rozhlasové programy šířit přes DVB-T se rozhodli i ve Velké Británii.

Francie se ale nehodlá spokojit jen s tím, že nabídne placené digitální kanály. Dnes 29. července startuje v zemi galského kohouta vysílání přes UMTS TV. V Rakousku přes UMTS vysílá Rádio LoungeFM. To je k dispozici zatím zdarma, více viz RadioTV představuje: LoungeFM – rádio v mobilní síti. Balíček sedmnácti televizních programů, které jako první na světě nabízí Canalsat a mobilní operátor SFR, je možné sledovat na všech mobilech vybavených technologií UMTS. Abonenti, kteří se přihlásí mezi 28. červnem a 31. prosincem 2005 zaplatí za sledování televize na svém telefonu 7 euro měsíčně včetně poplatků za připojení (je nutné se připojit k Vodafone-live! portálu). V současnosti je možné na displeji svého přístroje sledovat programy CNBC, Comédie, Cuísine TV, L ´Equipe, Game One a další. Víc programů a služeb nabídne SFR od podzimu.

A aby toho nebylo z Francie málo, tak je tu ještě přenosná digitální televize, kterou představil francouzsko-korejský specialista na ploché obrazovky Neovia Electronic. Tato společnost vyvinula přenosný přijímač DVB-T nazvaný Di.Toy. Sedmipalcový barevný LCD displej funguje ve formátu 16:9. Zahanbit se nenechá ani zvuk, který nabízí digitální Dolby Stereosound. Napájet lze přístroj ze sítě, z 12V zástrčky v autě nebo baterií. Na ty vydrží hrát okolo tří hodin. Přístroj má pěkný design a ten nenarušuje ani držátko, které se dá použít pro zavěšení nebo jako podpěra při postavení na stůl. Pro větší bezpečí 870 gramů těžkého přístroje je možné ho například při použití na člunu nebo v autě, umístit do ochranného pouzdra. Di. Toy se dá použít i jako externí DVB-T přijímač. Přes audio/video výstup je možné ho připojit i k analogové televizi. Hledání programů probíhá automaticky a předvolby je možné si dát popořadě podle přání uživatele.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .