Óčko by rádo vysílalo i v brněnském experimentu

radiotv-archivHudební televize Óčko by chtěla vysílat v rámci experimentálního digitálního vysílání i mimo Prahu. Podle generálního ředitele Jiřího Balvína by v úvahu mohl připadnout zkušební multiplex Českého Telecomu v Brně, který v současné době vysílá pouze monoskop a marně usiluje o souhlas některého z provozovatelů o zařazení televizního programu. Problém je ale v tom, že Óčko nevlastní licenci pro pozemní digitální vysílání a už v pražském experimentu vysílá v podstatě na dobré slovo Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Balvín: za digitální vysílání neplatíme

„V současné době probíhají jednání, jak tento problém vyřešit. My bychom souhlas rádi dali, ale nemáme licenci na pozemní digitální vysílání. Tento souhlas by musela udělit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání,“ vysvětlil Balvín v nedávném on line rozhovoru na stránkách Technet.cz, proč Óčko nedalo souhlas s šířením vlastního programu v brněnském zkušebním multiplexu. Otázkou také zůstává, kdo by hradil poplatky spojené se šířením signálu. Pražské experimenty plně hradí telekomunikační společnosti, které je provozují. Televizní stanice na ně zatím finančně nepřispívají. To potvrzuje i Balvín: „Óčko, ani jiné televizní stanice, které vysílají prostřednictvím Českých radiokomunikací, nic neplatí. Jsme oběma vysílatelům vděčni za to, že vysílání provozují a hradí. Týká se to i Czech digital group.“
České radiokomunikace ale opakovaně prohlásily, že by experiment nejraději ukončily a pustily se do řádného vysílání DVB-T. Druhým rokem totiž vlastní licenci pro digitální síť A, která má pokrývat tři čtvrtiny domácností v České republice. Provozování experimentálního vysílání je navíc příliš drahé a veškeré náklady nesou pouze radiokomunikace. Ty by, stejně jako druhý pražský experimentátor, společnost Czech Digital Group, rády tuto službu co nejdříve zpoplatnily. Balvín doufá, že k vypnutí pražského experimentu nedojde: „Pevně doufáme a věříme, že ČRa experiment neukončí a že plynule přejde v řádné pozemní digitální vysílání.“ Termín zahájení řádného vysílání digitální sítě A ale oddaluje nerozhodnost Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jakým způsobem tento multiplex obsadí televizními programy.

Konec experimentu by Óčku uškodil

Původně mělo být „áčko“ vyčleněné pouze pro veřejnoprávní Českou televizi. Později radní začali uvažovat o tom, že by tato síť převzala současné analogové celoplošné programy. Doposud ale nepadlo žádné závazné rozhodnutí. Jisté je, že ČT nepovažuje digitální síť A za multiplex veřejné služby podle zákona o elektronických komunikacích a tudíž si nenárokuje obsazení všech pěti programových pozic v této síti. Není ale jasné, zda tedy chce dočasně – do roku 2007 – tuto síť využít a v jakém rozsahu. Už nyní Kavčí hory jednají o tom, že by v multiplexu A vysílal zpravodajský kanál ČT24. Experimentálně ale ČT24 vysílá v multiplxu konkurenční společnosti Czech Digital Group.
Plynulý přechod z experimentu na řádné digitální vysílání před udělením licencí pro televizní programy (v případě, že by „áčko“ šířilo současné analogové televize a kanál ČT24) by pro Óčko znamenal dočasný konec pozemního vysílání. Hudební kanál totiž sice žádá o přidělení licence pro vysílání v DVB-T, termín udělení licencí ale není znám a lze předpokládat, že si Rada dá na čas (záleží na schválení novely vysílacího zákona, která však současné výběrové řízení v podstatě ruší). Balvín přesto předpokládá, že radní o licencích rozhodnou už letos na podzim: „Pak postupně v průběhu roku 2006 začnou jednotlivé televize vysílat. Pokud licenci obdržíme i my – pevně v to věříme – budeme jen ve vysílání kontinuálně pokračovat.“

Zvýší masivní podpora MF Dnes sledovanost?

Takové vysílání by pak podle Balvína při stoprocentním pokrytí České republiky vyšlo jen na šíření signálu na 80 milionů korun ročně. Televize počítá s tím, že zvýšila kapacitu signálu. „V současné době vysíláme signál v kapacitě 3,1 MB, což je sice o málo nižší, než jak vysílají ostatní televize – ČT, Nova, Prima, ale jsem přesvědčen, že je to kapacita dostačující. Já sám přijímám digitální signál několik let, bydlím v Praze v Krči, a nemám s jeho kvalitou problémy. Až se rozjede řádné pozemní digitální vysílání, budeme s největší pravděpodobností kapacitu trochu zvyšovat,“ slibuje Balvín. Kromě digitálního experimentu Óčko vysílá volně přes satelit Astra (do loňského června bylo součástí platformy Czechlink) a v kabelových rozvodech.
Od letošního května sledovanost Óčka měří společnost Mediaresearch v rámci peoplemetrového projektu Asociace televizních organizací. Televize má k dispozici jen omezená data s větším časovým odstupem. V polovině července zveřejnila první výsledky z letošního května. Z nich vyplývá, že Óčko dosáhlo podílu 0,83 procenta v populaci diváků starších 15 let. Alespoň tři minuty denně jej sledovalo 71 tisíc diváků, tři minuty týdně si tento kanál naladilo 239 tisíc lidí. Jednou měsíčně Óčko sledovalo 426 tisíc diváků, což představuje pětiprocentní podíl na trhu. Lze očekávat, že sledovanost Óčka bude postupně stoupat, protože po vstupu investora – mediální skupiny Mafra – se této televizi dostává daleko více prostoru v médiích, zejména pak deníku MF Dnes a na serveru iDnes.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: