Necelý měsíc dělí televizní diváky v Brně od chvíle, kdy budou moci prostřednictvím digitálních set-top-boxů pozemně naladit hudební kanál Óčko. Alespoň tak zní zákonná lhůta, do jejíhož vypršení by měla společnost Omnicom Praha, jenž 23. srpna získala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání krátkodobou licenci pro experimentální digitální vysílání v Praze a Brně, zahájit zkušební provoz svých vysílačů. Vysílání by nemělo trvat déle než dva měsíce (může být přerušované) a skončí ještě letos. Óčko je jedinou televizní stanicí, která Omnicomu, stoprocentní dceřinné společnosti Českého Telecomu, dala svolení k šíření svého signálu.
„Óčko je připraveno vysílat digitálně v dalších regionech v podstatě ihned, neboť jak známo, již vysílá v experimentu v Praze (Českých radiokomunikací, pozn. red.). Óčko dlouhodobě usiluje o digitální terestrické vysílání, které považujeme za významný distribuční kanál, velmi aktivně ho podporujeme a propagujeme, nicméně v tuto chvíli je ještě další rozšiřování ať už experimentálního nebo řádného vysílání v jednání respektive předmětem licenčního řízení. V okamžiku, kdy bude rozhodnuto, jak a kdy se distribuce rozšíří, budeme patřičně informovat,“ říká Stanislav Holec, ředitel multimediální divize společnosti Mafra, která je většinovým vlastníkem televize Óčko.
Telecom: vysílání zahájíme v říjnu
Podle mluvčího Českého Telecomu Vlastimila Sršně je ale termín spuštění zkušebního vysílání v Brně už jasný: „Předpokládáme ho zhruba v průběhu měsíce října. Jeho cílem bude ověřit například nové interaktivní aplikace a získat další poznatky týkající se kvality signálu.“ Protože půjde o krátkodobý experiment, firma o něm bude informovat klasickou tiskovou zprávou pouze média. „Vysílání Óčka mohu potvrdit. S některými dalšími poskytovateli obsahu ještě jednáme,“ řekl Sršeň serveru RadioTV. „Pokud jde o územní rozsah vysílání, v tuto chvíli předpokládáme pouze územně omezené šíření signálu na území Prahy a Brna.“ V Praze půjde o kanál 64, na kterém již probíhalo experimentální vysílání Českého Telecomu s programy ČT1 a ČT2, v Brně o kanál 25.
Oba kanály jsou součástí přechodné vysílací sítě C, jejíž licenci vlastní Český Telecom. Na obou také loni na podzim probíhal experiment, ale ke konci roku firmě vypršela licence a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ji neprodloužila. Další dva pražské experimenty, provozované Českými radiokomunikacemi a společností Czech Digital Group, radní podmínečně prodloužili s tím, že mohou vysílat pouze do spuštění řádného digitálního vysílání a nejpozději do konce letošního roku. Podobné omezení se nyní týká krátkodobého vysílání společnosti Omnicom. „V případě zahájení řádného vysílání DVB-T v České republice ukončí společnost experiment a přejde na řádný provoz,“ řekl serveru Parabola místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jiří Šenkýř.
Radiokomunikace uvažují o Brnu a Ostravě
Telecom měl v minulosti problém zajistit si pro zkušební vysílání obsah, neboť provozovatelé českých televizních stanic nechtěli dát souhlas s jejich zařazením do dalšího digitálního experimentu. Od ledna tudíž vysílá v obou městech pouze test kanály s barevnými pruhy a audio smyčkou. Pro Óčko je zkušební digitální vysílání v Brně zajímavé, ale nedává mu jistotu, že zde zůstane i po ukončení experimentu. Podobná situace je i v Praze, kde Óčko vysílá v rámci experimentu Českých radiokomunikací a v podstatě na dobré slovo vysílací rady. Óčko totiž nemá licenci pro pozemní digitální vysílání (je mezi žadateli o pozice ve vysílacích sítích B a C) a dokud ji nezíská, může svůj program šířit pouze v kabelových rozvodech a přes satelit.
Digitální vysílání v Brně chtějí v brzké době spustit také České radiokomunikace. Ředitel Úseku vysílacích služeb ČRa Martin Roztočil v nedávné diskusi na webu Technet.cz prohlásil, že probíhají intenzivní jednání o ukončení experimentu a postupném přechodu na řádné digitální vysílání: „Pokud všechna jednání budou úspěšná mohli bychom digitální signál vysílat v Brně (a v okolí mininámlně 20 km) od ledna příštího roku.“ Tlak na ukončení experimentu a zahájení řádného vysílání je logický: zatímco u experimentu hradí šíření signálu sama telekomunikační společnost, u řádného vysílání by náklady nesli provozovatelé televizního vysílání. Podle Roztočila by takové vysílání začalo nejdříve v Praze a Brně, případně v Ostravě. „Uvažujeme také o doplnění třetího vysílače pro pražskou lokalitu,“ dodal.
Souhlasím s autorem!
Dnes už jen s nostalgií vzpomínám na Radio Mikroforum, které se mezi 16-20 hodinou připojovalo do tenkrát ještě celoplošné Reginy. Překvapuje mě jak ČRo pohrdá s koncesionáři, kteří jsou ve věku 30 let.Mám obavy, že až ČRo spustí svou čtyřku pro mladé tak já už budu ve věku posluchačů ČRo2-Prahy nebo ještě hůř ČRo5-České Budějovice :-))
Menšinové tématické kanály Česko, D-dur, Leonardo platím, ale poslouchat nemůžu. Možná to čtenáře překvapí, ale internet doma nemám a kvůli poslechu těchto stanic si ho ani pořizovat nehodlám.
Snad se i my tady na jihu dočkáme stanice pro mladé provozované ČRo, třeba v DVB-T. Myslím si, že ČRo by měl přestat experimentovat na ineternetu, ale především hledat cesty jak budoucí nové stanice zpřístupnit pro většinu obyvatel země. A až bude mít vhodné technologie pro přenos (např.DVB-T) poté „mé“ peníze za vlastnictví rozhlasového přijímače vkládat do nových rozhlasových formátů.
Mějte se S
To je k pos***i! :-( Jeste zacneme platit vyssi koncesionarske poplatky a ta banda „komousu“ si tam bude sedet a delat jednu stanici za druhou. Podle toho, kteryho toho komouse jaka muzika zajima.
Tu istú otázku som položil p. Kasíkovi v sobotu 27.8.2005 na jednej diskusii s mladými žurnalistami v HavlBrode. Zotrel ma s tým, že keď chceme mať konfort pri počúvaní ČRo1 – Radiožurnálu, tak sieť musí byť nakonfigurovaná jak je teraz. Mňa osobne vytáča hláška, že nie sú kmitočky, ale že ČRo1 a ČRo3 počujem vo vysokej kvalite z troch frekvencií, tak to je OK. Zotrel ma s tým, že kyslíka máme na dýchanie okolo seba oveľa viacej, než ho spotrebujem …
Ale to je jednoduché – bude to odpad z toho co se stejně odvysílat musí, nebo co se do vysílání nedostane. Stejně jako ty předchozí – Česko je odpad z ČRo1, vysílat vážnou hudbu bych dokázal sám z jednoho kompu a tohle bude stejný. Odpad z Meteoru, Velkých malých zpráv a podobně. Za málo peněz velký popularizační efekt.
K ČRo4: On stejně nikdo neví jak by měla vypadat. I na tomto fóru kolují jen nesmysly o hudebním proudu pro jeden velmi výrazně menšinový okruh mládeže. Ti kdož znají E+M a Mikrofórum dnes již bohužel nejsou mladí.
Bohuzel pod „hudebni radio pro mlade“ si predstavim sracku typu Evropa 2 a dalsi stanice tohoto typu, nota bene financovana i z me kapsy, mi v eteru rozhodne nechybi.
Verejnopravni rozhlas by nemel byt konkurenci komercnim radiim. Naopak, mel by nabizet porady pro narocnejsi posluchace, kterych je logicky mnohem mene (ta gaussovka je neuprosna) a komercni radio by neuzivili.
Ale mozna to vidim uplne spatne…
Bohuzel pod „hudebni radio pro mlade“ si predstavim sracku typu Evropa 2 a dalsi stanice tohoto typu, nota bene financovana i z me kapsy, mi v eteru rozhodne nechybi
To by právě nesmělo být tohoto typu. Předsatavy jsou různé, ale já bych to viděl ve stylu BBC Radio 1.
Rasťo, kdyby jen na třech, tady u Říčan min. na 5ti! (Praha, Liberec, Plzeň, Ústní nad Labem, Votice, Pce/HK, Jihlava…), no hnus… :-(
Představy jsou různé, ale já bych to viděl ve stylu BBC Radio 1.
To ovšem není rádio pro mladé. To je prostě BBC1. Britská obdoba ČRo1. Nemůžeme za to, jací jsou Britové.
Představy jsou různé, ale já bych to viděl ve stylu BBC Radio 1.
To ovšem není rádio pro mladé. To je prostě BBC1. Britská obdoba ČRo1. Nemůžeme za to, jací jsou Britové.
To není britská obdoba ČRo 1. Obdobou Radiožurnálu by mohla být možná BBC Radio 5.
Skutečnost, že hudební stanice pro mladé ČRo4 se chystá-nechystá deset let a D-dur s Leonardem snadno vzniknou během roku, je docela výmluvná.
A z úplně jiného soudku: Předseda rady ČRo Michal Prokop a zasloužilý všeumělec Michal David vystupují na festivalu Rockfest za velkou louží.
Hmm asi je pravda, že podoba čtyřky není lidem v ČRo vůbec jasná. Měla by to být vícežánrová stanice.
A to by museli máknout mladí redaktoři, už z teď fungujících stanic, i regionálních.Je jich tam dost. Stále nesouhlasím se vznikem internetových kanálů, je to vyhazování peněz. Radio veřejné služby by mělo být především veřejné a internet (byť rychle se rozvíjející) není dostupný pro většinu obyvatel.
Už teď některé vyráběné pořady by mohly být určeny pro čtyřku. Jako třeba Čajovna na ČRo3, živé koncerty z Radiožurnálu popř. částečně i vysílání pro mládež Domino a Rádio na Polštář, které teď budou sloučené v jeden pořad.
Takže ledacos je a myslím si, že další budou, klidně i od externistů.
to: kowalski
zalezi na osobnim rozhodnuti, zda statniho molocha-prizivnika cro budes podporovat. kdo cro podporovat nechce, je zde moznost radio odhlasit, na tom snad neni nic slozityho a pak zde nemusis nadavat ;-)
Myslím si, že se nic tak hrozného neděje, když ČRo4 bude spuštěn až později. Když už jsme to vydrželi 10 let, kdy se o tom jenom mluví tak to přece vydržíme ještě dalších 10 let no ne?! Raději ať vedení s Českého rozhlasu tuto stanici pro mladé přípravy kvalitně než aby se tato stanice dělala za pochodu a nekvalitně. Já si totiž představuji, že by Čro4 vysílala jako obdobně FM4 což patří do sítě veřejnoprávního Rakouského rozhlasu ORF. Myslím si, že tato stanice na uzemí České republiky chyby. Je sice pravda, že v Praze vysílá rozhlasová stanice Rádio1, ale tato stanice není celoplošná, čili nevysílá na celém uzemí České republiky. Já bych nerad aby vznikla ze strany Českého rozhlasu stanice pro mladé, která bude vysílat to co vysílají komerční rozhlasové stanice, a to je leckdy neposlouchatelná hudba, která se omývá 24 hodin denně, aneb kdy se hraji hity dokola dokud z toho Člověk nezblbne. I když je fakt, že Norský veřejnoprávní rozhlas NRK provozuje rozhlasovou stanici NRK mPetre, která hraje úplně stejnou hudbu jako ty komerční radia, čili NRK mPetre je zaměřena na Dance/Top 40. Není problém si tuto stanici pustit a to na http://www.mikesradioworld.com/europe.html
Zkrátka, bude zaležet na tom pro jakou variantu se rozhodne vedení s Českého rozhlasu provozovat stanici pro mladé posluchače, aneb jak už jsem řekl, aneb napsal, byl bych raději, kdyby se ČRo4 ubírala směrem jako se ubírá rozhlasová stanice veřejnoprávního Rakouského rozhlasu FM4.
Jak pise o neco nize Hawkey, CRo4 by se rozhodne nepodobal Evrope 2 (snad s vyjimkou nedelniho vecerniho poradu Groove).
Inspirace by mohla vzejit nejen ze skveleho britskeho BBC Radio 1, ale i ze slovenskeho FM Radia. V podminkach CR by se program mohl podobat nekterym blokum na prazskych Expres radiu a Radiu 1.
V ceske televizi by byl protejskem takoveho programu napriklad magazin Paskvil.
Inspirace by mohla vzejit nejen ze skveleho britskeho BBC Radio 1, ale i ze slovenskeho FM Radia. V podminkach CR by se program mohl podobat nekterym blokum na prazskych Expres radiu a Radiu 1.
No to bude teda success.
Mě je jenom líto, že přes všechny vzletné řeči je stanice Česko pouze Radiožurnál bez hudby, D-Dur Vltava bez mluveného slova a Leonardo se zatím jeví jako Radiožurnál s jinou muzikou…
Myslím si, že se nic tak hrozného neděje, když ČRo4 bude spuštěn až později. Když už jsme to vydrželi 10 let, kdy se o tom jenom mluví tak to přece vydržíme ještě dalších 10 let no ne?! Raději ať vedení s Českého rozhlasu tuto stanici pro mladé přípravy kvalitně než aby se tato stanice dělala za pochodu a nekvalitně. Já si totiž představuji, že by Čro4 vysílala jako obdobně FM4 což patří do sítě veřejnoprávního Rakouského rozhlasu ORF. Myslím si, že tato stanice na uzemí České republiky chyby. Je sice pravda, že v Praze vysílá rozhlasová stanice Rádio1, ale tato stanice není celoplošná, čili nevysílá na celém uzemí České republiky. Já bych nerad aby vznikla ze strany Českého rozhlasu stanice pro mladé, která bude vysílat to co vysílají komerční rozhlasové stanice, a to je leckdy neposlouchatelná hudba, která se omývá 24 hodin denně, aneb kdy se hraji hity dokola dokud z toho Člověk nezblbne. I když je fakt, že Norský veřejnoprávní rozhlas NRK provozuje rozhlasovou stanici NRK mPetre, která hraje úplně stejnou hudbu jako ty komerční radia, čili NRK mPetre je zaměřena na Dance/Top 40. Není problém si tuto stanici pustit a to na http://www.mikesradioworld.com/europe.html
Zkrátka, bude zaležet na tom pro jakou variantu se rozhodne vedení s Českého rozhlasu provozovat stanici pro mladé posluchače, aneb jak už jsem řekl, aneb napsal, byl bych raději, kdyby se ČRo4 ubírala směrem jako se ubírá rozhlasová stanice veřejnoprávního Rakouského rozhlasu FM4.
Asi bych to lepe nenapsal, naprosty souhlas…
Jen bych dodal, ze mam docela obavy, jak to dopadne v te nasi silene ceske zemi :(
Zdá se mi, že si autor protiřečí, protože pokud ČRo 4 má hrát muziku, která je jiná, než na komerčních rádiích, tak jim nekonkuruje, ale doplňuje je, nebo ještě lépe – vyplňuje bílá místa na mapě hudebních žánrů. A tak by to mělo být, jinak nemá cenu ČRo 4 vůbec spouštět. A tak to, myslím, zapadá i do těch pilířů a s nimi souhlasím, protože to má hlavu a patu. Problém je v tom, že Leonarda nechytím v autě a bůch ví jak to bude s ČRo 4.
Myrdo, jenze co kdyz by nahodou mladi chteli poslouchat kvalitu? Magaziny, alternativu..Kvalitne delany CR04 by mohl levnym kolovratkum sebrat penizk yz reklamy a procenta n atrhu. A to je prece nebezpecne. JEn si predstav, ze by meli podobne posluchacu s E2. Ktera by sla jasne postupne dolu
Myslím že taková stanice zcela chybí, možná nebude mít tolik posluchačů jako stanice s kvalitní hudbou nicméně nejen hudbou je člověk živ.
Z čehož mi plyne, že komplet odhlásím rádio (a samozřejmě radio reciver z věže „půjde do světa“) a budu poslouchat rádia jenom po NETu. Je jich tam mraky – a poslední dobou i dobrý český… a když i ČRo dává přednost NETu, tak si radio budu nahravat na DVD a poslouchat i v autě:-))) sice to nebude LIVE:-)))… ale což, pro pohodlí jsem ochoten i obětovat i nějakou tu soutěž a pozdní zprávy:-)))
Je to zajímavá stanice, bohužel zatím málo dostupná. souhlasím, že nebude nikterak masová, přiřadí se asi k ČRo 3, nebo ČRo 6, ale i takováto rádia by měl mít rozhlas veřejné služby. Protože vysílá pár dní, nechám své hodnocení na pozdější čas. Zatím zůstanu u hodnocení, které jsem zde napsal a dodám, že Leonardo vnímám pozitivně.
myslím že pro malé posluchače to bude moc velká
skušenost a taky budou moc zapojit ve škole fantazii pro kterou byto vlastně mělo bejt
i v televizi.Nevím jaký názor na to mají jiný
posluchači ale pro děti to bude opravdu moc dobrá věc že můžou poslouchat a dostat od Leonarda
to co nikde nevezmou.myslím že to je dobrá
skušenost jak přimět děti aby spolupracovaly.