Švýcaři zavádějí video on demand do mobilu

radiotv22Televize v mobilu dorazila i do Švýcarska. Země Helvétského kříže nenabízí jen možnost sledovat na mobilním telefonu živé vysílání, ale i zpětné přehrávání už odvysílaných programů tedy jakousi obdobu služby video on demand – video na požádání. S touto nabídkou přišel operátor Swisscom, který ji nabízí přes EDGE i přes mobilní síť nové generace UMTS. V nabídce programů, jejichž opakování je možno si přehrát na mobilu, jsou pořady švýcarské veřejnoprávní televize SF DRS a německých komerčních stanic Sat.1 a ProSieben. Z pořadů SF DRS je celý den v nabídce zpravodajská relace Tagesschau a předpověď počasí Meteo. Z programů ProSieben a Sat.1 si můžou diváci přehrát komedie na Comedykanalu, kde jsou nejlepší scény z komediálních seriálů. Kromě Comedykanalu nabízí privátní televize ještě bulvárně-lifestylový kanál, který umožňuje přehrát si čtyřminutové sekvence z magazínů jako je Blitz, Taff nebo Talk, Talk, Talk. Nabídka pořadů se denně aktualizuje. Dostupná je ale jen v němčině.

Swisscom chce nabídku Replay-TV podle serveru Digitalfernsehen.de stále rozšiřovat. Brzy by se měly objevit pořady z produkce HBO a Disneyho. Připravuje se zároveň kanál se zápasy ligy mistrů UEFA. Ten bude nabízet klipy speciálně upravené pro mobily. Na nich by měly být zachycené ty nejlepší okamžiky a nejpěknější branky z ligy mistrů. Obsah by se aktualizoval vždy v den, kdy by se hrál další zápas.

Sledování jedné hodiny Replay-TV přijde u Swisscomu přibližně na 17, 60 Kč. V případě, že má klient zájem dívat se na záznamy různých pořadů častěji, vyplatí se měsíční předplatné ve výší cca 226 korun. Sledování živého televizního vysílání stojí zhruba 30 korun za hodinu, měsíční předplatné pak činí tři stovky. Službu je možno používat jen ve Švýcarsku.

Německé kabelovky nechtějí DVB-T

K televizi do mobilu se staví kladně i svaz německých provozovatelů kabelové televize Anga. Brusel nedávno vyjádřil nesouhlas se způsobem zavádění DVB-T v Berlíně, kdy byla instalace této technologie podporována ze státních peněz. Tím byli totiž znevýhodněni ostatní účastníci hospodářské soutěže, kteří nabízejí digitální vysílání po kabelu nebo přes satelit. Většina diváků se tady na televizi dívá právě přes kabel nebo satelit.

Prezident svazu Anga Thomas Braun dokonce prohlásil, že DVB-T je slepou uličkou a pozornost by se měla věnovat spíš mobilním technologiím jako je například DVB-H. Anga sdružuje 131 provozovatelů kabelových sítí, které nabízejí kabelovou televizi a často také broadbandový internet a IP-telefonii. Firmy sdružené ve svazu Anga mají přípojky celkem v devíti milionech domácností. Cílem tohoto sdružení je zlepšovat podmínky pro soutěžení kabelových operátorů odstraňováním regulací, které by kabel znevýhodňovaly před ostatními způsoby přenosu. (To je právě případ podpory zavedení terestrického digitálu v Berlíně.) Anga se dále ještě zabývá hromadným uzavíráním smluv ohledně autorských práv a podporou při zavádění nových kabelových technologií a služeb.

Podle prezidenta sdružení Anga Thomase Brauna nepřinese DVB-T divákům žádnou významnou přidanou hodnotu. V podstatě půjde o podobnou nabídku televizních programů jako je dnes. Vysílatelům nepřinese zavedení této služby možnost zasáhnout více diváků ani jinou významnou přidanou hodnotu. S odstupem se dá říct, že je to nejdražší způsob šíření signálu. Míní Braun. Posun k lepšímu by podle něj pro diváka znamenalo soustředit svou pozornost spíš standardu DVB-H než DVB-T. To by totiž přineslo další finanční zisky pro poskytovatele služeb. Zpoplatněné nabídky by umožňovaly financování tohoto projektu ryze tržní cestou bez nutnosti podpory z veřejných prostředků.

Thomas Braun se domnívá, že DVB-T není možné použít ani pro formát budoucnosti, kterým je HDTV, protože datový tok není dostatečně velký. Už nyní nabízí DVB-T kvůli nízkému bitratu na domácích kinech s LCD nebo plazmovou obrazovkou horší obraz než jaký umožňuje kabelová televize. Se stoupajícím počtem těchto televizorů bude tento nedostatek čím dál tím významnější. Anga proto vyzývá veřejnoprávní televize ARD a ZDF, aby se vzdaly plánů na celoplošné zavedení DVB-T. Thomas Braun si myslí, že by se měly více angažovat ve formátu budoucnosti, jakým je HDTV.

Slušnou podporu DVB-T zavedla Itálie. Vláda Silvia Berlusconiho totiž poskytuje subvence na nákup set top boxů pro DVB-T s MHP. Státní příspěvek 150 euro dostane při koupi takového zařízení každá domácnost, která prokáže, že letos zaplatila koncesionářský poplatek za státní televizi a rozhlas RAI.

Britská mediální rada Ofcom zveřejnila zprávu, na kolik přijde přechod domácnosti od analogu na digitál. Počítá se s tím, že deset procent britských domácností budou z finančních důvodů s přechodem váhat nebo si nákup set top boxu dokonce nebudou moct dovolit. Ve zprávě se uvádí, že by v roce 2008 měl set top box pro DVB-T přijít v průměru na cca 38 euro. Videorekordéry a DVD nebude potřeba měnit. Pokud ale někdo bude chtít sledovat televizi a přitom ještě nahrávat, bude potřebovat i digitální video, které přijde na zhruba 120 euro. Když se vezme v úvahu, že by domácnost měla dva televizory a jedno video, přišel by jí přechod k digitálnímu vysílání na 195 euro. Většina těch rodin, které budou mít s pořízením nového vybavení problém navíc bydlí v oblastech se špatným signálem, kde budou ke všemu potřebovat novou anténu, která představuje další výdaje.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .