Internetové vysílání je nejmodernější způsob příjmu rozhlasového vysílání. Jeho největší výhodou je široká dostupnost a prakticky neomezená programová nabídka rozhlasových stanic. Přes internet můžete poslouchat víceméně každé rádio z celého světa (pokud není geograficky blokováno) a máte k dispozici desítky online služeb se žánrovými stanicemi.
Jak vysílala rádia přes internet v 90. letech?
Poslech rádia přes internet byl k dispozici už ve druhé polovině 90. let. Tehdy šlo ve většině případů o streamy s velmi nízkým datovým tokem (mezi 14-33 kbps), čehož výsledkem byl velmi nekvalitní zvuk. Díky modernějším formátům lze dnes i u těchto datových toků poslouchat vysílání v dobré kvalitě, nicméně v 90. letech byl poslech rádia po internetu opravdovou raritou. Využívali jej pouze nadšenci, kteří i tímto způsobem „lovili signály“ z různých koutů světa.
V první polovině nultých let prošlo internetové rozhlasové vysílání obrovským vývojem. S postupným rozšiřováním internetu se rozšiřoval i rozhlas po internetu a dnes už vysílá přes internet prakticky každá rozhlasová stanice světa. Nebo jinak – je umění narazit na aktivní rozhlasovou stanici, která po internetu nevysílá.
Rádio přes internet sice momentálně nemá ambici nahradit běžný poslech rádia v domácnosti na analogových nebo digitálních přijímačích. Jeho výhodou je však univerzální dostupnost na počítačích a mobilních telefonech. Jelikož internetové rádio není z dnešního pohledu náročné na datový tok, můžete toto vysílání poslouchat i v rámci mobilního internetu a samozřejmě také přes veřejné nebo domácí WIFI sítě. Díky tomu se rádio přes internet dostává i na přijímače, které nemají běžný rádiový tuner.
Výhody pro posluchače i pro podnikatele
Internetové vysílání přináší výrazné benefity nejen pro posluchače, ale i pro samotné provozovatele rádií. Právě díky internetu mohl vzniknout nespočet malých rozhlasových stanic, které se zaměřují na užší publikum. Prakticky každý provozovatel rádia – ať je to celoplošná rozhlasová síť nebo menší lokální stanice – nabízí internetovým posluchačům několik dalších kanálů, které se nevejdou do běžného éteru.
Provozní náklady internetového vysílání jsou výrazně nižší než u běžného rádia, které má svůj vlastní vysílač. Díky tomu mohou na internetu působit i různé komunitní stanice a nezisková rádia. Svou vlastní stanici si může kdykoliv založit a provozovat i průměrný posluchač. Vysílání rádia po internetu není regulované. Díky tomu je vývoj poměrně dynamický. Každý den vznikají nové internetové stanice a zcela jistě jich několik zaniká.
Posluchač si díky internetovým rádiím může najít a zvolit obsah přesně dle svého vkusu nebo názorového zaměření.
Digitální rádio na běžnou anténu (pokrytí a možnosti)
Digitální rádio se prosazuje zejména v zemích západní Evropy, u nás prozatím vysílá v omezeném režimu. V této části přinášíme základní informace o jednotlivých poskytovatelech DAB/DAB+ a přibližné pokrytí v jednotlivých krajích ČR.
....Může internetové vysílání nahradit klasický příjem?
Poslech rádia přes internet je díky mobilním telefonům a mobilním aplikacím na vzestupu. Zvláště u mladých posluchačů a technologických nadšenců může internetové rádio zcela nahradit klasický příjem rádia v domácnosti.
Běžné přijímače ale z našich domovů určitě nezmizí. Podle dlouhodobého průzkumu poslechovosti rozhlasových stanic RadioProjekt až 94 procent všech posluchačů přiznává, že poslouchají rádio na běžném přijímači. Rádio přes internet si naladí 23 procent české populace, což je zajímavá a dlouhodobě rostoucí hodnota, ale na revoluci to zdaleka nevypadá.
Většina posluchačů přirozeně nejradši poslouchá a ladí stanice na svém standardním VKV/FM přijímači nebo na autorádiu. Počítače a mobilní telefony jsou co do oblíbenosti na druhé příčce. Pokud má jednou poslech rádia přes internet nahradit klasický příjem, vyžádá si to především výraznou změnu v návycích u většinové populace.
Možnosti poslechu rádií (anténa – FM, střední vlny)
Rozhlasový trh prošel poměrně dynamickým vývojem. Podobně jako u televize, i v rámci rozhlasového trhu hraje výraznou roli internet a digitální technologie. Běžný FM / VKV přijímač zdaleka není jedinou možností příjmu rozhlasového vysílání.
....