Rada pro rozhlasové a televizní vysílání bude muset zaujmout stanovisko k vysílání TV3, které pokračuje i přes to, že s tím nesouhlasí Martin Kindernay.
Další osud metropolitní televize TV3 je plně v rukou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Jedině ta bude moci určit, zda je současné vysílání TV3 prostřednictvím pozemních terestrických vysílačů pirátské, či nikoli. Za neoprávněné a neautorizované jej označuje Martin Kindernay, který prostřednictvím společnosti RTV Galaxie kontroluje terestrické licence TV3 v Praze a Hradci Králové.
Štěpánek: Je to pirátské vysílání
Kindernay chtěl vysílání TV3 přerušit o půlnoci z 6. na 7. listopadu, ale nepodařilo se mu to, protože nemá smlouvu s Českými radiokomunikacemi. Tu má servisní organizace TV3, a.s. „Jestli tohle není pirátské vysílání, tak už nevím, co by pirátské vysílání bylo,“ reagoval na pokračování vysílání TV3 místopředseda licenční rady Petr Štěpánek. Oprávnění pro kabelové a satelitní vysílání vlastní TV3, a.s., terestrickou licenci RTV Galaxie.
Lucemburská společnost European Media Ventures (EMV), která zcela kontroluje servisní organizaci a je investorem TV3, změnila názor a chce vstoupit do licencované RTV Galaxie. EMV požádala Kindernaye, aby na ní převedl stoprocentní podíl této společnosti. Převod podléhá schválení Rady pro vysílání. Štěpánek tvrdí, že rada nemůže schválit úplný převod RTV Galaxie, ale pouze 34-procentního podílu.
Zákon převod umožňuje
„Můj výklad je, že právnická osoba RTV Galaxie vznikla teď, tudíž ten čas by se měl počítat, já nevím, asi 14 dní zpátky, to znamená, že po dva roky by bylo možné povolit pouze 34 procent,“ řekl Štěpánek v pondělním pořadu České televize Fakta. Rada však RTV Galaxii licenci neudělila, pouze schválila její převod z fyzické osoby – Martina Kindernaye – na společnost, kterou stoprocentně vlastní.
Licenci pro televizní vyslání v Hradci Králové získal Kindernay již v roce 1996, první licenci pro metropolitní vysílání v Praze mu rada udělila v roce 1999, tehdy ještě pro televizi Galaxie (na TV3 se přejmenovala v květnu loňského roku). Zákon dovoluje převod licencovaného subjektu na jinou společnost po uplynutí dvou let od udělení licence. Do této doby by si měl provozovatel udržet kontrolu nad 66 procenty společnosti, která vlastní licenci pro vysílání.
Martinek: Rozhodne se do týdne
Zákon doslova říká: „Provozovatel rozhlasového vysílání s licencí, který je právnickou osobou, nebo jeho společník může po předchozím souhlasu Rady převádět na třetí osoby podíl ve společnosti provozovatele rozhlasového vysílání s licencí; Rada souhlas neudělí pouze tehdy, pokud by došlo k omezení plurality informací podle § 55 a 56. Osobám, které byly společníky právnické osoby ke dni vydání rozhodnutí o udělení licence, musí být zachován alespoň 66-procentní podíl nebo 66 procent hlasovacích práv po dobu 2 roků od udělení licence.“
Zákon tedy radě nebrání, aby převod stoprocentního podílu v RTV Galaxii na EMV schválila. Podle generálního ředitele TV3 Jana Martinka by se mělo o dalším osudu TV3 rozhodnout do týdne. Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martin Muchka odmítnul kvůli této kauze svolat mimořádné jednání, takže rada se bude situací v TV3 zabývat na svém řádném zasedání ve středu 20. listopadu.