Hlavní výhodou satelitního příjmu je široká nabídka programů včetně množství zajímavých programů dostupných úplně zdarma. V této části vás seznámíme s největšími výhodami a připomeneme i nejvíce skloňované nevýhody satelitního příjmu.
Výhody
Široká nabídka programů, a větší svoboda pro diváka
Satelitní vysílání přináší největší přidanou hodnotu pro diváka. V závislosti na zvoleném řešení můžete přijímat až několik tisíc televizních programů zdarma, nebo několik stovek placených programů. Je logické, že žádný divák nepojme takové množství kanálů na jednom místě. Díky široké nabídce programů si ale vybere zaručeně každý.
Hudební a sportovní programy zdarma, zpravodajské a dokumentární televize zdarma
Satelitní televize má největší výhodu v tom, že dává divákovi větší svobodu než běžná anténa nebo kabelová televize. Zatímco v zemském vysílání jste závislí na omezeném počtu základních stanic, satelitní televize vám nabízí stovky různých kanálů, za které byste museli jinde platit. Například zde máte k dispozici desítky hudebních stanic, ale i různé neplacené sportovní kanály. Samozřejmostí jsou zpravodajské a dokumentární stanice, na které jinde nenarazíte.
Jak se orientovat v obrovském množství satelitních kanálů? Vytváříme favoritní skupiny / seznamy oblíbených programů
Jak se v takovém obrovském množství satelitních kanálů vyznat? Nejjednodušší cestou je zvolit si několik desítek žánrově oblíbených stanic. Satelitní přijímač vám jich naladí několik tisíc, vy si z nich vyberete zhruba 30-40 a zařadíte je do své oblíbené „favoritní“ skupiny. Díky tomu procházíte ovladačem pouze ty programy, o které máte skutečně zájem.
Univerzální dostupnost v České republice – kdekoliv v Evropě můžete sledovat stejné programy
Obrovskou výhodou satelitního příjmu televize je i její univerzální dostupnost. Pokud se například přestěhujete z jednoho města do jiného (nebo dokonce z jednoho státu do jiného), nemusíte řešit odhlašování a přihlašování kabelové televize. Ani se nemusíte obávat, že by vám nestačila nabídka stanic dostupných na běžnou anténu.
Satelit má tu výhodu, že kdekoliv v České republice – a prakticky i kdekoliv v Evropě – můžete sledovat všechny dostupné programy. Stačí jen namontovat parabolu, zapnout set top box, a vše máte tak, jako v původním bydlišti.
Zakládáme novou televizi přes satelit
Satelitní vysílání je v dnešní době jednou z nejvhodnějších platforem pro nové hráče na televizním trhu. Na rozdíl od běžné antény nebo kabelových rozvodů nemusíte řešit dostupnost v různých regionech.
....Nevýhody
100% pokrytí platí pouze teoreticky, je nutná orientace na jih
Pokrytí satelitním signálem je sice teoreticky stoprocentní, v praxi ale můžete narazit na několik problémů. Především, potřebujete výhled na oblohu a váš byt musí být orientován jižním směrem. Problém může nastat, když ve výhledu na oběžnou dráhu Země brání vzrostlé stromy nebo jiná překážka.
Problémy s montáží satelitní paraboly
Montáž satelitní paraboly může být v některých případech problematická. Pokud bydlíte v podnájmu, potřebujete k montáží souhlas pronajimatele bytu. Problém může nastat v případě, že hodláte provádět montáž na zateplenou fasádu domu. V takovém případě je potřeba hledat náhradní řešení, případně provést montáž na střeše domu. S podobným problémem vám určitě poradí prodejce satelitní techniky.
Satelitní příjem je náchylný na výkyvy počasí
Počasí může významně ovlivnit kvalitu příjmu televize přes satelit a to zejména u parabol menších rozměrů. Příjem se zhoršuje zejména při intenzivních bouřkách nebo při hustém sněžení. Problémy s příjmem ale nejsou zas tak časté. Pokud ale trváte na bezproblémovém příjmu i ve špatném počasí, v takovém případě je vhodnější zvolit pevné kabelové připojení nebo sledovat televizi přes internet.
Kódované (kryptované) neplacené programy
Poměrně výraznou nevýhodou satelitního příjmu pro české a slovenské diváky je nedostupnost volných televizních programů. Česká televize, Nova, Prima na satelitu své programy kódují. Důvodem jsou vysílací práva, která je nutí svůj dosah uměle omezovat. Televize nakupují vysílací práva jen pro konkrétní stát a musí zajistit, aby je nebylo možné přijímat jinde. To je možné pouze s využitím kódování.
Kódovaný program tedy nutně neznamená, že jde o program placený. Na satelitu ale obecně platí, že hlavní české a slovenské kanály nejsou zdarma. Pro jejich sledování potřebujete přístupovou kartu a přijímač s vhodným dekodérem. Zde je nutno podotknout, že přístupová karta obvykle vyžaduje určité pravidelné poplatky.
Nedostupnost placených kanálů ze zahraničí
Satelitní příjem vám technicky zpřístupňuje programy z většiny evropských zemí. Tato univerzální dostupnost ale přináší právní omezení. Legálně můžete sledovat pouze ty stanice, které vysílají v režimu volného vysílání (tedy FTA neboli „free-to-air). Pokud byste měli zájem o příjem placené televize například z Německa, Velké Británie nebo Španělska, oficiální cestou jej nepořídíte. Provozovatelé těchto služeb sice mohou své programy nabízet i mimo svých domovských zemí, prakticky to ale neumožňují.
Nicméně, i tak existuje několik možností, jak si rozšířit příjem kvalitních a atraktivních programů ze zahraničí. Podíváme se na ně v jednom z pokračování této přílohy.
Volně vysílající televizní stanice
Televizní příjem na klasickou anténu byl až do roku 2008 v České republice výlučně analogový. Testy terestrické digitální televize DVB-T sice začaly o mnoho let dřív, přelomový byl ale právě rok 2008.
....