Možnosti příjmu slovenských televizí v ČR. Jak je sledovat i nadále bez omezení?

Postupné omezování dostupnosti slovenských programů v ČR a českých programů na Slovensku může u mnoha diváků vyvolat potřebu zajistit si příjem těchto televizí jiným způsobem. Podívejme se na možná řešení.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Ilustrační foto – Shutterstock.com

Operátoři skutečně vyřadili slovenské stanice

Počínaje 1. březnem 2017 měli kabeloví a satelitní operátoři zamezit českým divákům ve sledování plnohodnotné slovenské verze Markízy na českém území. Ke stejnému kroku se odhodlala i skupina JOJ. V praxi to znamená, že z nabídek operátorů zmizely nejen hlavní kanály těchto stanic, ale i veškeré doplňkové stanice, které nejsou určeny pro český trh. V případě Markízy jde o doplňkové stanice DOMA a DajTo, u JOJky se jedná o televize PLUS nebo WAU.

Náhradou za vypnutí všech zmíněných stanic mají být mezinárodní verze Markíza International a JOJ Family. Zatímco česká verze JOJky je dostupná bezplatně i na běžnou anténu a mimo vlastní tvorby zkouší i programové akvizice, program Markíza International je placený a nabízí pouze vlastní tvorbu Markízy. Řada diváků tedy může hledat náhradní příjem těchto stanic, aby měli i nadále k dispozici jejich plnohodnotné verze.

Tradiční operátor vám slovenské stanice nemůže zaručit

Pokud se rozhodnete řešit příjem programů Markízy a JOJ „na vlastní pěst“, nemáte příliš mnoho možností. Můžete kombinovat terestrický a satelitní příjem, ale prakticky jedinou spolehlivou platformou je satelit. Nouzovou volbou může být i příjem některé slovenské kabelové televize přes internet.

Tradiční kabelová televize vám slovenské programy nemůže zaručit. Operátoři budou muset postupně vyřadit neautorizované kanály ze svých nabídek. Jinak se vystavují riziku soudních sporů.

V následující části jsme pro vás sestavili jednotlivé možnosti příjmu s rozumným poměrem ceny a výkonu.

1) Terestrický příjem v příhraničí

Nejjednodušší způsob mají diváci žijící v příhraničních oblastech se Slovenskem. Ti mají už nyní k dispozici prakticky nejbohatší nabídku stanic z obou států. Na jeden přijímač s anténou můžete sledovat většinu českých volně dostupných stanic a vybrané slovenské a rakouské programy. Pokud jde o slovenské televize, je tento způsob vhodný pouze pro sledování programů skupiny JOJ a RTVS. Markízu na běžnou anténu už nikde nenaladíte. Ta se rozhodla definitivně opustit tento způsob vysílání a nyní je dostupná pouze v kabelových rozvodech nebo přes satelit.

Cenový odhad: bez dodatečných nákladů

2) Kombinovaný satelitní a terestrický příjem – pohodlné řešení

Pokud máte v domácnosti satelitní přijímač, cenově nejvhodnější může být kombinace satelitního příjmu a běžné antény. Tuto kombinaci lze docílit i s použitím tzv. „combo přijímače“, jenž umí příjem ze satelitu i antény zároveň. Podobnou možnost má už řada dnešních moderních televizí.

Přes anténu si naladíte domácí české programy a přes satelit budete moci sledovat slovenské programy s aktivní slovenskou kartou. Mezi jednotlivými programy můžete pohodlně přepínat pomocí jednoho dálkového ovládání, což je zásadní výhoda tohoto řešení.

Cenový odhad: 10-15 tisíc Kč podle hodnoty TV přijímače, satelitní sestavy a odborné montáže

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto: Shutterstock.com

3) Kombinovaný příjem – funkční, levné ale „nepohodlné řešení“

Pokud ale kombinovaný přijímač nemáte a chcete zvolit cenově nejdostupnější řešení, doporučujeme nákup běžného set top boxu pro anténní programy a levného satelitního přijímače se slovenskou satelitní kartou. Pokud má vaše televize dva HDMI vstupy, můžete oba tyto set top boxy propojit s vaší televizí současně. Následně budete moci kdykoliv navolit kterýkoliv český nebo slovenský program a přepínat mezi jednotlivými vstupy pomocí dálkového ovládání.

Nevýhodou tohoto řešení je zjevná nepraktičnost. Abyste mohli libovolně přepínat mezi českými a slovenskými programy, budete potřebovat až tři (!) dálkové ovladače. Tím prvním budete řídit samotnou televizi a přepínat mezi „českým“ a „slovenským“ set top boxem. A pak budete mít ještě samostatné ovládání obou set top boxů, abyste mohli přepnout na konkrétní program.

Toto řešení je sice uživatelsky komplikované, je však cenově nejdostupnější v oblastech, kde je dobrý příjem českých televizí na běžnou anténu.

Cenový odhad: 4-8 tisíc Kč podle konkrétních podmínek

Pokračování přehledu v následujícím článku – Satelitní příjem slovenských televizních stanic bez omezení.

Autor článku:

Komentáře (2)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .