Rozhlasoví tvůrci představili nejen experimentální uměleckou slovesnost

Pětadvacátý ročník přehlídky rozhlasové umělecké slovesnosti rekapituloval zásadní okamžiky uplynulých 12 měsíců. Přítomni byli spolupracovníci Českého rozhlasu, své zástupce sem vyslalo také Radio Proglas. V reportáži přinášíme shrnutí třídenního setkání Sdružení pro rozhlasovou tvorbu.

Bilance 2017: Poslechová část

Více než dvě desítky nejpůsobivějších děl nejen z dílny Českého rozhlasu vydaly na tři dny poslechu, jednotlivé nahrávky pak přišly na přetřes v následné plodné diskuzi, v níž ostatní přítomní dávali doporučení a rady pro další posun díla, resp. vyzdvihovali silné stránky.

Místem konání byla po několikáté v řadě Sázava, konkrétně Kouty u Ledče nad Sázavou. V samostatných článcích se podíváme na tvorbu režiséra Tomáše Soldána a Dismanův rozhlasový dětský soubor.

DRDS na sebe opět upoutává

Jana Franková. umělecká vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru (DRDS), je autorkou a režisérkou pořadu „Pozdravujte kluky, řeku a les“. Rozhlasová koláž z básní a dopisů studenta Jana Zajíce je doplněna rozhovory členů souboru se sochařem Olbrama Zoubka, autorem Zajícova náhrobku.

Mladí interpreti dodávají emociální náboj celému dílu, díky tomuto si posluchač lépe uvědomí věk, v němž student přinesl oběť. Přítomní se shodli, že samotné básně a dopisy jsou symbolické a aktuální i v dnešní době.

Shakespearova lebka i bleší trh otevřely Bilanci

Na fenomén bleších trhů se blíže podíval Radek Kříž, v programové řadě Trendy (připravované pro Český rozhlas Plus) se vydal pátrat po tom, proč „levná alternativa nákupních center“ tolik láká nakupující. Přítomní se shodli na tom, že autorův způsob reportování je velmi působivý tím, jak je zaujatý děním a dokáže posluchače vtáhnout přímo na místo.

V režii Aleše Vrzáka vznikla adaptace hry Wernera Fritsche s názvem „Shakespearova lebka – v pěsti Faustově“. Propracovaná nahrávka v sobě skloubila několik postav napříč tvorbou světoznámého dramatika – od Fausta a Prospera, až po duchy dalších Shakespearových postav. Ocenění se dostalo mimo jiné díky „skvělým přesahům mezi jednotlivými hrami“. Vedla se též zevrubná diskuze o tom, nakolik je potřeba znalost jednotlivých her. Znalci Shakespearova díla mohou hledat řadu nuancí, člověk méně znalý díla si však stejně může vychutnat výborně vypracovanou hru.

Sdružení pro rozhlasovou tvorbu

Poezie: Český rozhlas reflektoval Americký rok

Velký prostor dostala během letošní Bilance poezie. Přes brooklynský most se vydal Miloš Doležal v režii Petra Gojdy prostřednictvím programové řady „Sladké je žít“. Pásmo poezie českých básníků reaguje na New York. Při pozorném poslechu zjistíme, že většina básní má New York jen jako téma, přitom řeší zcela jiné problémy.

V režii Aleny Zemančíkové vznikl cyklus, jehož jednotlivé díly se věnují básníkům, jimž byla inspirace divoká příroda, resp. je poháněla revolta. Jeden z pořadů o americké poezii rovněž ilustruje, jak probíhá těsná spolupráce Českého rozhlasu se studenty. Lukáš Červený je budoucí amerikanista a anglikanista, jeho překlad „Hořejšího jezera“ vznikal právě pro veřejnoprávní rozhlas.

Regionální velikonoční kalendář představil obyčeje netradičně

Jana Davidová představila „Velikonoční kalendář aneb Vyprávění Dorotky a Jakuba“, v pásmu pro Český rozhlas Pardubice se snažila autorka přijít s netradičním řešením, jak přiblížit zvyky a obyčeje v kraji. Pečlivě vystavěným pořadem se jako červená nit linou úryvky z deníků dvou zamilovaných – Dorotka a Jakub. To je rámováno vyprávěním Kamily Skopové, pobavila zejména část, v níž vypráví o křesťanských tradicích a plynule přechází na recept k právě připravovanému pokrmu.

Na přehlídce Bilance 2017 se objevilo dílo Radia Proglas, „Putování úvozem“ autora Jana Novotného snese srovnání s tvorbou Českého rozhlasu. Rozhlasová koláž z próz Jana Čepa je doplněna fragmenty dvou vydání kontaktního pořadu Noční linka. Jako „intimní a soustředěné“ označili členové SRT právě toto dílo.

Konferenční hotel Luna, zdroj: SRT

Americká i ruská klasika a dada – očekávaná díla Bilance

Michal Bureš přivezl na Bilanci humoristickou povídku mistra ruské moderny Ivana Bunina. „Krkavci“ vdechlo atmosféru nejen samotné vyprávění v podání Igora Bareše, nýbrž také jedinečný hudební doprovod Jana Trojana.

Velké ohlasy vzbudil Skleněný zvěřinec, autorem předlohy je Tennessee Williams, režie se ujal Petr Mančal. Devadesátiminutové dílo vypráví o „touze po štěstí, osudovém míjení a průsvitné duši křehčí než sklo“. Originální úvod předestírá poměrně náročné dílo. Současně ukazuje, že adaptace divadelní hry pro rozhlas má určitě smysl. Emotivní příběh je dokreslován kvalitní hudbou.

Dadaistické dílo „Čímázem“ v režii Jakuba Doubravy představuje básně Raoula Hausmanna a pochází ze sbírky „Mluvní třísky“. Nahrávka zaujme chytrou hrou se zvuky i slovy, doplňme, že tato část programové řady Svět poezie vznikla v Českém rozhlase Plzeň.

III. kategorie REPORT 2016: 87letá žena hledá muže

V druhé části reportáže z XXV. ročníku soutěžní přehlídky zpravodajských, publicistických a dokumentárních pořadů s názvem REPORT 2016 se zaměříme na dokument, feature a pásmo. Ani další dva dny neochudily přítomné o netradiční témata.

....

Eva Olmerová rekapituluje život, Pavla Kytlicová v Mamičce

Jan Herget přispěl do cyklu Příběhy slavných mimo jiné biografií Evy Olmerové, v pěti dílech posadil Evu Olmerovou v podání Zuzany Stivínové do taxi, kde si povídá s řidičem Oldřichem Vlachem. Na ploše pěti minut sleduje zásadní okamžiky života přední zpěvačky.

Rozhlasové pásmo o Pavle Kytlicové, autorce pětisvazkového životopisného románu Rodiče a děti, vydavatelce a přítelkyni Jakuba Demla, napsala Alena Blažejovská. Nahrávka vznikla v ČRo Brno a kombinuje lidové moudrosti a vyprávění.

Audiokniha Lolita sklidila úspěch už v letošní anketě

Na Bilanci 2017 zazněla také ukázka z audioknihy Lolita, která vznikla ve vydavatelství OneHotBook. Na předávání cen Audiokniha roku zaujala porotu, skončila na druhém místě v kategorii „Absolutní vítěz“. Na přehlídce umělecké slovesnosti zaujala svou uvěřitelností a přirozeností. Druhé místo si odnesl také Miloslav Mejzlík, jenž dílo interpretuje.

Audiokniha Lolita, OneHotBook

Audiokniha Lolita, OneHotBook

Bilanci završila díla určena především dětskému publiku

Vladana a Prasopes je dílo Barbory Haplové, které bylo původně určeno pro Rádio Junior, nicméně díky velkému ohlasu bylo zařazeno do programu Dvojky Českého rozhlasu. V dynamické a moderní nahrávce se podíváme do světa puberťačky, jež se rozhodne stát se intergalaktickou strážkyní.

„Valentýnův první den na zemi“ je název prvotiny Kláry Vlasákové, autorka dostala na přehlídce Prix Bohemia Radio čestné uznání za citlivý přístup ke zpracování silného tématu smrti. Dvanáctiletý Valentýn, jehož rodičové se starají o to, aby lidé odešli v pravý čas, se nechce smířit s tím, že umírají také malé děti, ne jenom staří a nemocní lidé.

Jarní Report 2017: Pozornost na sebe upoutali zejména mladí tvůrci

V jarní části rozhlasové soutěžní přehlídky pořadů s názvem Report 2017 měli přítomní možnost poslechnout si celkem 17 soutěžních příspěvků. V první kategorii zpravodajských a publicistických příspěvků zvítězil Jonáš Zbořil s příspěvkem „Jak se mladí vyrovnávají se smrtí?“.

....

Bilanci 2017 uzavřely Historky z podsvětí, desetidílný pořad Hany Lehečkové humorným stylem představuje bývalého řidiče metra pana Brzdila. Každý díl má dva konce, v jednom má geniální plán, v druhém se ke stejnému výsledku dopracuje nějakou náhodou či vlastní nešikovností.

Tímto prostřednictvím děkujeme organizátorům za pozvání, milé přijetí a pohostinnost. Konkrétně posíláme slova díků Marcele Benešové, Janě Odvárkové a Janě Bartošové. Dámy jsou členky výboru Sdružení pro rozhlasovou tvorbu a již několik let se starají o zdárný průběh přehlídek.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .