FM rádio by mělo pokračovat i v digitální éře, říká majitel slovenského Rádia VIVA

Slovensko je v otázce přechodu na digitální terestrické rozhlasové vysílání v jiné situaci než Česko. Na tamním trhu prozatím chybí silní hráči, kteří by nástup vysílání nové generace hlasitě propagovali.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Poznámka: S koncem roku 2017 přichází čas i na zajímavé články, na které jsme v posledních měsících narazili. Jeden z nich se týká digitálního rozhlasového vysílání a jeho případné koexistence s analogovým rádiem.

Zatímco v České republice podporují digitální vysílání DAB především operátoři multiplexů společně s Českým rozhlasem, na Slovensku rozhlasové stanice i nadále preferují FM pásmo a to i v místech, kde je problém s plnohodnotným pokrytím.

Například, menší městské stanice působící v Bratislavě potřebují pro pokrytí hlavního města několik FM frekvencí. Rádio SiTy vysílá v Bratislavě na čtyřech frekvencích a kdysi celoplošné Rádio VIVA se postupně etabluje v hlavním městě až na třech různých FM frekvencích.

Majitel Rádia VIVA Ivan Lacho se však ani v takovém případě nehodlá spoléhat na digitální vysílání. Působení v analogu považuje za prospěšné i přes nedokonalé pokrytí. Uvedl to v červnovém rozhovoru pro web Radia.sk.

Pouze digitální vysílání je v tuto chvíli pro rádiá nesmysl. Slovensko je hornatá země a dosáhnout kvalitní pokrytí přes 70 procent bude drahé. Při aktuálním analogovém vysílání se nejprve vytratí stereo, pak je mono a nakonec šum. Rádio ale můžeš i tak poslouchat, případně přeladit na jiné, které má lepší signál. V digitálním vysílání ale přepnout nemůžeš, pokud by některá lokalita byla špatně pokrytá konkrétním multiplexem,“ řekl Ivan Lacho.

Bezproblémový přechod na digitál by se podle něj dal dosáhnout postupně, díky dlouhodobému souběhu analogového FM vysílání a digitálního DAB.

Jsem zastáncem dlouhého duálního vysílání, alespoň po dobu 10 až 15 let, až do doby, kdy technologie zaručí 100procentní pokrytí. Autorádiá mohou přijímat digitální signál, a pokud nebude dostatečný, tak se přepnou na FM. Je ale veliký rozdíl mezi digitálním přijímem doma v obýváku a v autě,“ dodal majitel Rádia VIVA.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .