Podle závěrů ze seminářů o digitalizaci za účasti zástupců televizí, ministerstev informatiky a kultury, Českých radiokomunikací, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, poslanců a senátorů se zdá, že televize i ostatní instituce …Podle závěrů ze seminářů o digitalizaci za účasti zástupců televizí, ministerstev informatiky a kultury, Českých radiokomunikací, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, poslanců a senátorů se zdá, že televize i ostatní instituce mají vcelku jasno, poslanci však i nadále váhají. Konečné hlasování o novele zákona 231 o rozhlasovém a televizním vysílání se posouvá z 25. ledna na leden sedmadvacátý.
Dohodli se na tom mediální odborníci jednotlivých politických stran. Návrh na změnu programu PS podal předseda mediální komise Jaromír Talíř. Pro média to zdůvodnil tím, že poslanci, kteří se digitalizací zabývají, chtějí ještě konzultovat poslední výhrady k normě s jejími předkladateli, tedy s ministerstvy kultury a informatiky. O jaké konkrétní změny jde, se nezmínil.
Nicméně již na seminářích o digitalizaci upozorňoval na to, že jednání budou velmi složitá: „Chci jen říci, že to není žádný úmysl zdržovat digitální vysílání v ČR. Problém není triviální, je složitý, a PS je kolektivní orgán, který musí hledat většinu, aby přijala nějaké usnesení…,“ řekl již zjevně unaveným předřečníkům.
Na půdě Senátu se ale o některých závažných problémech novely zmínil. Ocitujme alespoň některé z jeho dlouhého proslovu. „Je to například problém stávajících vysílatelů s licencí, kteří mají prodlouženu licenci na dalších 12 let… My se musíme zabývat i tím, jak definovat některé termíny z oblasti digitalizace TV a rozhlasového vysílání, zejména služby související s programem, elektronický programový průvodce, ale také samotný pojem rozhlasového a TV vysílání… Dnes výrobci počítačů doplňují techniku TV kartami, které mohou obsahovat tuner a umožňují příjem rozhlasového a TV vysílání. A nejsou-li dobře definovány pojmy, dostaneme se do situace, ve které jsme se zákonem o rozhlasových a TV poplatcích, protože se složitě řeší, za co se poplatky budou platit… Takže proto upozorňuji, že ty definice vůbec nejsou jednoduché… Nově se tam definuje i (kromě jiného) místní, regionální, celoplošné TV vysílání, plnoformátový program nebo vůbec program. Je tam pokus o definování veřejnoprávního pořadu… Dále jakým způsobem se vypořádáme s problémem povinného šíření TV programů, tzv. must-carry, jestli ještě pořád to má zůstat v zákoně nebo ne, jestli se má stanovit, co musí být vysíláno, jak to bylo třeba u kabelových sítí v současné době…“
Ředitel České televize Jiří Janeček na své předřečníky nijak nereagoval jen věcně připomenul současný právní rámec činnosti ČT: „Protože prostě plánujeme a investujeme v jeho intencích, chceme, aby byl zachován. Pokud by tato věc byla nějak zásadně změněna, tak samozřejmě na tom budeme prodělávat. Rádi bychom, aby samozřejmě novela vysílacího zákona uspokojivě vyřešila i otázku soukromého TV vysílání v DVB-T. To je jedna věc. A druhá věc, ta přechodová fáze by měla být co nejkratší, protože nás bude stát spoustu peněz, protože pokud budu platit analog paralelně s digitálem, tak budu vydávat peněz několikanásobně více, a to je samozřejmě velmi nepříjemná věc…Chci říci, že připraveni jsme, a kdybych to řekl obrazně, tak luskneme a zítra můžeme vysílat další kanály..,“ podotkl Janeček. Ve stejném duchu hovoří i zástupci ostatních televizí: „Stačí lusknout…“
„Budeme se snažit, abychom se s tím zákonem nějakým způsobem vypořádali a dojednali ho do konce, i když popravdě řečeno, když jsem zde poslouchal některá vystoupení, tak jsem si říkal, že žádný zákon asi nepotřebujeme, protože se de facto spouští vysílání a je otázka, zda za této situace nejsme úplně někde pozadu. Nevím.. To je zase jedna otázka, na kterou teď odpověď nemám,“ pokračoval Jaromír Talíř a dostal nepřímou odpověď od ministryně informatiky Bérové: „Projednávání novely je velmi komplikované, protože do hry vstupují zájmy mnoha skupin, které jsou často velmi obtížně slučitelné a protože je rozhlasové a TV vysílání věc velmi sledovaná, samozřejmě sledovaná hlavně v řadách politiků, i projednávání novely tohoto zákona má větší množství politických vlivů, než tomu bývá u jiných zákonů, které se týkají technických věcí…“
Tolik ministryně Bérová, předseda mediální komise lidovec Jaromír Talíř a další řečníci na semináři o digitalizaci, a nám nezbývá než doufat, že zmíněné problémy se již podařilo zdárně vyřešit a páteční konečné hlasování o novele zákona proběhne profesionálně a věcně. Semináře se přeci jen konaly na konci října minulého roku. A to je i pro náš parlament dosti dlouhá doba. Nicméně výroba zákonů je „tvůrčí proces“ a problém bude zjevně i to, jak přilákat lidi k nákupu set-top boxů a mít vše pod kontrolou.