Česká republika je jedinou zemí střední Evropy, ve které vede anténní příjem. Podíl domácností využívajících primárně pozemní vysílání ještě stále přesahuje 40 procent. Český divák si momentálně užívá možnosti sledovat všechny relevantní televizní stanice zdarma na běžnou anténu v DVB-T i DVB-T2. Za toto volně dostupné vysílání však platí televizní stanice obrovské částky.
Úvaha na některých trzích zní tak, že distribuce v DVB-T2 je zbytečně nákladná a volné vysílání není pro komerční televize ekonomické. Návratnost vynaložených prostředků lze zlepšit, pouze když tento druh příjmu zpoplatníte.
Podívejme se tedy na to, jak přistupují k anténní televizi okolní země – především Německo, Rakousko, ale i Slovensko. Každá z těchto zemí se výrazně odlišuje velikostí trhu i dalšími okolnostmi.
Němci a Rakušané preferují satelit díky volně dostupným televizím
Televizní diváci v Německu a Rakousku zůstanou primárně na satelitu. Většina německých soukromých televizí, které nyní vysílají volně na pozici 19,2 st. východně, v tom bude zřejmě pokračovat i po roce 2020, kdy by mělo nastat definitivní vypnutí stanic ve standardním rozlišení. Na klíčovém německém trhu momentálně není vůle zakódovat tyto programy navzdory tomu, že tento krok se dlouhodobě očekával.
Vývoj ohledně volného satelitního vysílání v Německu a Rakousku má přímý vliv i na platformu DVB-T2, která by v těchto zemích měla být primárně placená. Důvodem je fakt, že komerčním televizím se nevyplatí oslovovat diváky volným vysíláním na běžnou anténu.
Šlágr TV je v ohrožení, Karel Peterka prosí diváky o pomoc
Dlouhodobě velmi drahé vysílání na běžnou anténu očividně dostalo televizi Šlágr do existenčních problémů. Rovněž není jasné, proč tato televize spouštěla další kanály s obdobným programem když příjmy z inzerovaných produktů klesají.
....Důležitou roli v Německu a Rakousku sehrává i fakt, že na obou trzích existuje přirozený zvyk lidí sledovat televizi přes satelit. Terestrickou platformu využívá jen minimum obyvatel. V Rakousku tento podíl v poslední době stoupá jen díky placené televizi. Příjem výhradně volného vysílání přes anténu není příliš rozšířený a většina diváků preferuje satelit díky tomu, že tam může sledovat přes 100 neplacených stanic v německém jazyce.
V Německu momentálně kódují pouze soukromé stanice v HD rozlišení. Průměrný divák má však na satelitu možnost sledovat HD vysílání veřejnoprávních stanic i nadále zdarma. Díky tomu má k dispozici desítky různých programů ve výborné kvalitě obrazu.
DALŠÍ INFORMACE V SEKCI: Přechod na DVB-T2
Slováci mají část programů na anténě zdarma. Díky Markíze však preferují satelit
Situace na Slovensku přeje satelitní televizi. Tamní diváci se po vypnutí analogového vysílání rozhodli vyměnit své antény za satelit nebo kabelovku a podíl terestrického příjmu tam postupně klesl pod 20 procent.
Slovensko má přitom podobná specifika jako Česká republika. Většinu relevantních stanic s výjimkou Markízy lze sledovat na anténě zdarma. I přesto se diváci většinově přiklání k placené satelitní nebo kabelové televizi, jelikož tam mohou sledovat i české programy, které by na anténě hledali marně.
Rozhodující impuls pro placenou televizi na Slovensku však přišel od tamní nejsledovanější televize. Management slovenské Markízy se rozhodl zlepšit své hospodaření tím, že ukončil volné vysílání na anténě.
Radiokomunikace zveřejnily nová data k terestrické televizi a DVB-T2
Z průzkumů citovaných Českými Radiokomunikacemi vyplývá, že lineární vysílání je nejvyužívanějším způsobem konzumace audiovizuálního obsahu, s tím, že ostatní televizní služby diváci využívají pouze jako doplněk. Z platforem je nejpoužívanější digitální terestrická televize.
....Markíza přechodem na placené platformy dost riskovala, nicméně tento krok jí podle všeho vyšel. Dlouholetá jednička na trhu přechodem na placený režim ušetřila v přepočtu stovky milionů korun ročně za šíření signálu a další desítky milionů získala na poplatcích vybíraných operátory od diváků.
Měsíční poplatek přitom nemusí být vysoký – zpoplatnění se komerčním televizím vyplatí i kdyby šlo jen o nižší desítky korun. Klíčovým faktorem je úspora nákladů za šíření signálu přes DVB-T nebo DVB-T2, které ve volném režimu nese televizní stanice, nikoliv operátor.
V pokračování článku se dozvíte:
- Nova s Primou možná také usilují o zpoplatnění, jen to zatím nemohou říci nahlas
- Státem schválená ‚diginovela‘ nepřikazuje televizím, aby vysílaly zdarma
Pokračování článku:
Platforma DVB-T2 v Německu i Rakousku by měla být převážně placená. Lze zpoplatnění očekávat v ČR?
Článek jsme převzali se souhlasem webu TVKOMPAS.cz.
Komerční televize financované z reklam chtějí zakódovat reklamy?Ad absurdum.Zaplatím rád,až vyřadí reklamy.Za reklamy platit nehodlám.