Přinášíme přepis části sobotního pořadu Volejte řediteli na televizi Nova, která se týká schůzek Vladimíra Železného s českými a slovenskými politiky a prezentaci politických stran ve vysílání TV Nova.
Volejte řediteli, TV Nova – sobota 1. prosince 2001, 12:02
Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: První téma je opět slovenské. Víte, když jsem minule říkal, když jsem odjížděl na Slovensko, že předpokládám, že česká média, jak už mají v poslední době ve zvyku, naleznou něco na té cestě určitě. „On Železný emigruje na Slovensko, on už se tam uchyluje, on už tam zůstane a bůhví kam jede,“ a podobně a podobně, myslel jsem to s trochou nadsázky. To jsem netušil, vůbec netušil, co se přihodí.
Neuplynuly ani dva dny, co jsem byl na Slovensku a v českém tisku, však si to určitě pamatujete, se objevily titulky „Železný se sešel s Mečiarem“, „Představte si, Železný se sešel s Mečiarem“, „Mečiar se zastal Železného“, a tak dále a tak dále a vyvozovali z toho dalekosáhlé politické závěry. Jak to tedy bylo ve skutečnosti, a tady se mohu odvolat na hodně svědků a hodně významných svědků, třeba na ředitele Slovenské televize, veřejnoprávní televize pana Materáka, na ředitele Slovenské oficiální tiskové kanceláře, na ředitele komerční tiskové kanceláře ze Slovenska, na ředitele nové televize zpravodajské, nebo na představitele, pana Lengyela, který tam zastupoval novou televizní stanici TA3, zpravodajskou, na další a další, na představitele rádia, tuším, Okey se jmenuje, který tam byl za určitou skupinu, která souvisí s televizí Markíza.
O co šlo? Šlo o setkání politiků z jedné politické strany, s představiteli médií na Slovensku. My taková setkání zažíváme v České republice naprosto standardně a naprosto běžně. Tu nás přijme pan Klaus, tu nás přijme strana lidová, tu přijme sociální demokracie, tu se objevíme také občas na setkání s novináři na Pražském hradě, kdy pan prezident uspořádá něco pro novináře. Je to naprosto standardní a běžné. Byl to kulatý stůl, u kterého se sedělo. Pan Mečiar informoval o záměrech své politické strany. Zajímaly ho problémy médií, rozvoje médií na Slovensku.
Nemají to tak lehké v tak malém a relativně chudém trhu. Ne, že my bychom byli bohatý trh, ale proti Slovensku pořád ještě hodně veliký. Bylo to velmi klidné, bylo to zcela bez problémů. My jsme se s panem generálním ředitelem Rybníčkem, což je generální ředitel naší stanice Globál, zatím Globál, jméno ještě definitivně nevíme, my jsme se odporoučeli o něco dříve, omluvili jsme se zdvořile, odešli jsme o něco dříve. Pan Mečiar pak něco říkal dále, já jsem byl velmi potěšen, když jsem viděl ty citace ve slovenském tisku, že zásadně hájil presumpci neviny, že když někoho vyšetřuje policie, ten člověk na sobě nemá cejch, on není odsouzený, je to tak v Evropě, je to naprosto standardní postup v Evropě.
Já jsem také velmi rád, že jsem se dozvěděl, to už jsem se dozvěděl, když už jsem byl na cestě na Slovensko, že náš pan předseda vlády řekl, že kdykoliv mu zavolám, že mne samozřejmě přijme. Velice rád zavolám a velice rád se setkám s panem premiérem a budu ho informovat o situaci. Je to naprosto normální. A teď česká média, co z toho udělají: „Individuální setkání Železný – Mečiar a bůhví, co se tam politicky kulo a za to Mečiar určitě podpoří Železného.“ Víte, to už je hodně silná káva toto a my čekáme, my čekáme zejména v předvolebním období, očekáváme těžké útoky ostatních médií, nebo některých médií, protože paralyzovat Novu se jakoby hodí z nějakých podivných politických úvah. Ale my nejsme politická televize, my nebudeme politická televize, my nebudeme nikdy televize politických stran.
Nevěříte? Tak já vám dám jeden důkaz, jeden velmi zvláštní důkaz. Já jsem si nechal vyhledat účast politiků v našich dvou hlavních relacích, kde se politické osobnosti objevují, a to je Sedmička a Kotel, za letošní rok, za celý letošní rok. Podívejte se na výsledky, nejprve si vezměte Sedmičku. Tak Sedmička, sociální demokracie 37 procent. Proč? Protože je vládní stranou, logicky, má ministry, nese odpovědnost. ODS, největší opoziční strana, 31 procent. Čtyřkoalice 26 procent, nově se zformující blok. Komunistická strana, významná, velká, silná politická strana v parlamentě, šest procent. Dali jsme jí červenou barvu samozřejmě. Takže, jak vidíte, je to ne korektně, je to naprosto korektně a dokonce samozřejmě si sociální demokracie určitý bonus vyzvedává u nás díky tomu, že nese také vládní odpovědnost.
Podívejte se na Kotel. Úplně podobný obrázek. Jakpak byli zastoupeni politici, sociální demokracie 43 procent, ODS 21 procent, Čtyřkoalice 13 procent, komunisté pět procent a ostatní 18 procent. Kdo jsou ti ostatní? Ti ostatní jsou pan doktor Uzel, sexuolog, představitel svazu, nebo Asociace homosexuálů, nebo představitel romské asociace. Ti všichni se také v Kotli objevují a vytvářejí ten nepolitický, veřejný segment účastníků tohoto pořadu. Ale já myslím, že to je hodně výmluvné. Žádná komerční, ale ani veřejnoprávní televize nemůže být televizí politických stran nebo nějaké politické strany, nemůže, nebude. My to bezpečně nebudeme.