Asi jsme už zapomněli na oslavy konce minulého roku a plně se soustřeďujeme na letošek. Přesto není špatné si připomenout, co se stalo na české televizní scéně v uplynulém roce 2003. RadioTV nabízí přehled událostí, jak jsme je zaznamenávali.
Leden
Předložím Senátu důkazy o manipulaci policie, sebevědomě pronesl generální ředitel TV Nova a senátor Vladimír Železný na své tiskové konferenci, konané 21. ledna 2003 v Senátu Parlamentu ČR. Stalo se tak před jednáními, které měly Železného zbavit imunity a vydat ho trestnímu stíhání.
Rada České televize (ČT) začala vybírat nového generálního ředitele ČT. V této době se nejvíce spekulovalo o prozatímním šéfovi Kavčích hor Petru Klimešovi a o bývalém generálním řediteli Českého rozhlasu (ČRo) Vlastimilovi Ježkovi. Rada ČT měla nového generálního ředitele zvolit 26. února 2003.
Česká televize vytáhla do boje proti konkurenci novým soutěžním pořadem rodinného typu Hodina pravdy, kterou vyrábí ostravské studio ČT. Což asi nejsilnější komerční televizi v této době moc nevadilo, mj. se těšila z výsledků reklamního prvenství. Za uplynulý rok (2002) byla nejúspěšnější na televizním reklamním trhu. Avšak Prima TV porážela ČT sledovaností svého Zpravodajského deníku, zatímco veřejnoprávní televize válcovala ostatní původním seriálem Četnické humoresky z brněnského studia ČT.
Únor
Na přelomu ledna a února se stalo velké překvapení. Favorizovaný Klimeš, který se z prozatímního generálního ředitele ČT měl stát definitivním, najednou vypadl. Radní do finální šestice vybrali jiná jména: Jiří Franc, Jana Kasalová, Otakar Kosek, Jan Štern, Michal Prokop a Vlastimil Ježek.
Veřejnoprávní televize oznámila jaké nové pořady chce vysílat a které naopak zruší. Tak třeba vznikla Média, jež nahradila Kavky. Toulavá kamera zase vznikla jako náhrada za slibovaný pořad z regionů a „povídací“ Přesčas už jen dožíval. V čase kdy zákonodárci se snažili zvolit nového prezidenta, Prima vsadila na osvědčeného Václava Havla. Záznam slavnostního rozlučkového večera z Národního divadla shlédlo 16,9% všech televizních diváků nad 15 let a stal se tak nejúspěšnějším pořadem Primy v období, kdy její sledovanost celkově klesala.
Bývalý generální ředitel ČT Jiří Balvín si řekl, že půjde cestou, kterou mu v žánru skandálních televizních odchodů už prošlapali mnozí před ním. Vydal knihu, v které odtajnil většinu svých tajných schůzek s politiky, členy Rady ČT a svými nejbližšími spolupracovníky.
A zatímco se kniha dostala na pulty knihkupectví, kandidáti na šéfa ČT se snažili přesvědčovat radní, že jsou nejlepší. Bavilo se třeba i o digitalizaci. Nejžhavější finalistka konkurzu Kasalová se chce soustředit na stabilizaci struktury vysílání dvou plně samostatných kanálů a na ně by navázala třemi vzájemně doplňujícími programy: výchovně-vzdělávacím kanálem, sportovním a zpravodajsko-publicistickým programem. Zatímco Ježek je přesvědčen o tom, že to musí být právě ČT, kdo v Česku nastartuje proces digitalizace televizního vysílání. Bývalý ředitel ČRo předpokládá, že ČT bude mít vlastní multiplex se čtyřmi kanály, z nichž by jeden zůstal většinový (ČT1), jeden zaměřený na kulturu (ČT2), zpravodajství a sport (ČT3) a čtvrtý na přenosy jednání z Parlamentu (ČT4).
Bulvárním tématem číslo jedna byly nepochybně facky na výročních televizních cenách TýTý. Incident se konal mezi Jiřím Balvínem a několika redaktory zpravodajství a sportu. Na samotné ČT pak nezbylo nic jiného, než vše vysvětlovat, jaké že to má zaměstnance.
Ke konci února už pomalu všem bylo jasné, že volba generálního ředitele ČT směřuje do patové situace a rýsovalo se Klimešovo provizórium. Dokonce do volby zasáhl premíér Vladimír Špidla, který chtěl, aby se konečně rozhodlo.
Březen
Kasalová už byla jednou nohou v televizi, avšak radní se dohodli, že volbu přeruší. Začalo se uvažovat, že by Ivo Mathé se snažil vrátit na Kavčí hory, neboť mu končilo angažmá na Hradě. „Pokud by okolnosti nasvědčovaly, že výběr bude regulérní, uvažoval bych o tom,“ prohlásil doslova.
Prezidentem České republiky byl po rovněž dlouhotrvajícím volebním klání zvolen Václav Klaus, a to určitě i hlasem senátora a generálního ředitele Železného. Byla tu nová spekulace: Odhlasoval si tím případnou milost?
Co se programu týče, Prima TV najela na nový fenomén. Oprášila staré české televizní seriály – mnohé nakoupila a chystá se je vysílat. Překvapivě ČT posilovala ve sledovanosti svých pořadů na úkor Novy a Primy. Ale ve druhé polovině měsíce se vše zase vrátilo a posílila Nova.
V polovině března Vladimír Železný ve svém pořadu Volejte řediteli prohlásil, že pokud Rada České televize nezvolí nástupce Jiřího Balvína z kandidátů, kteří postoupili do finále probíhajícího konkurzu, dostane se do problémů. Své tvrzení podložil prohlášením právničky CET 21 Markéty Havlové, že zákon radě ukládá ředitele jmenovat na základě výběrového řízení. Všichni se ptali: Vyvíjí Železný tlak na Radu ČT? A co tím vlastně sleduje?
Šok! Česko musí zaplatit deset miliard za Novu. A Železný ihned přispěchal s prohlášením, že vinu za tento krok odmítá. Naopak dále „masíroval“ diváky svým pořadem. Tak třeba prohlásil o digitalizaci: Nekupujte nové televizory. Začala honba za viníkem. Pozornost se stočila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Ke konci března Železný poprvé promluvil o výsledku prohrané arbitráže – kde jinde, než na obrazovce TV Nova.
Duben
RRTV padla, sněmovna Parlamentu ČR ji odvolala. Vyrojily se nové spekulace, že by CME mohla získat frekvence po ČT2 nebo Primě. Prima TV totiž musela obhajovat svou licenci. Noví radní RTV se volili, ale nešlo to lehce. Hrozilo, že nebude akceschopná.
Začíná první bitva o zvýšení koncesionářských poplatků. Lobbují snad všichni. Nova nechce, aby se ČT zvýšilo reklamní procento. Drtivé většině poslancům to, že by se poplatek měl zvýšit. A určité skupině se nelíbí obě věci. Do toho se začalo debatovat o novele zákona o ČT. Tak snad jen Prima mohla být spokojená – zůstává třetí na televizním trhu.
Květen
Začíná rok oslav. ČT slaví padesátku, poté Prima desítku a poslanci zvolili šest členů nové RRTV. Později dalších pět. Oživení jara přichází z pod Ještědu. Do médií prosákla informace ohledně „nepřehledné fúze“ lokálních televizí – TV Jablonec a RTM. Prý za vším stojí ruští podnikatelé, kteří chtějí být inkognito. Naopak mostecká TV DAKR „válčí“ s Primou, neboť se obě televize nejsou schopny dohodnout nad vysílacími časy.
Ovšem nejen v Praze jsou ředitelé na svých místech dočasně. I v brněnské ČT je provizorní ředitel – Radomír Kos. Čeká se jen na dobu, kdy bude zvolen generální ředitel, aby se mohlo volit i tady.
Sezónní přenosy z hokejového mistrovství světa srazily ostatní televize dočasně do kolen. Až ze 40 procentní sledovanosti se radovala ČT.
Bomba roku! Vladimír Železný byl odvolán z postu generálního ředitele TV Nova. Zdá se, že tentokrát definitivně a bez většího pozdvižení. Avšak ne všichni věřili tomu, že by se Železný nepokusil o comeback. O jeho místo se podělili společně Petr Dvořák z PPF a Libuše Šmuclerová.
Červen
V jihomoravském Adamově začal přesun televizních převaděčů TV Nova z problematického 12. kanálu na náhradní pozice. Vysílání na 12. a 6. kanálu, na kterém Nova vysílá v severních, východních a západních Čechách a na severovýchodní Moravě, totiž musí naše televize podle Úmluvy mezinárodní konference členských zemí Evropské konference poštovních a telekomunikačních správ CEPT ve Wiesbadenu z roku 1995 opustit. 12. kanál využívá pro digitální rozhlasové vysílání (DAB) Německo, se 6. kanálem se počítá pro Polsko.
Do světa se vypustila zpráva, že na podzim se rozšíří vysílání metropolitní televizní stanice TV Praha do dalšího krajského města. Po Praze a Hradci Králové to mají být Pardubice, kde se objeví lokální verze této televize.
Ministr kultury Pavel Dostál se nespokojil s vyhazovem senátora Železného z Novy a začal zásobovat novou velkou mediální radu stížnostmi. Dokonce sepsal „obžalobu“. Sněmovna Parlamentu ČR po delší pauze opět jednala o zvýšení koncesionářského poplatku. Do toho všeho loterijní společnost Sazka přispěchala s požadavkem o urychlené ukončení smlouvy s ČT o vysílání jejich loterií na veřejnoprávní obrazovce. Chce se přesunout na komerční televize. Připomeňme, že Rada ČT dosud nevybrala nového generálního ředitele ČT a konalo se nové výběrové řízení.
Nové mediazastupitelství CZ Radia patřící do sítě GES Media Holding, které vzniklo teprve před dvěma měsíci a dalo si za cíl mít v portfoliu mnohé rozhlasové stanice, oznámilo, že se bude věnovat jen televizi. „Náš cíl je se maximálně věnovat prodeji Galaxie sport,“ řekl Jiří Lichý.
RRTV se zabývala další hrozící arbitráží. Tentokrát se jedná o spor mezi společností EMV, investora TV3, proti České republice. Celá záležitost se v tichosti řeší na půdě Ministerstva financí ČR a veřejnosti nejsou zveřejňovány podrobnosti.
Červenec
RRTV rozhodovala o prodloužení licence televizi Prima. Napínala ji tak dlouho, až radní Primě přiklepli dalších dvanáct let. Ve hře o křeslo generálního ředitele ČT zůstalo sedm lidí. Nakonec to vyhrál Jiří Janeček.
V Semilech vysílá nová kabelová teleshoppingová televize Nat1 a říká, že na podzim bude v Praze. Hudební Stanice O oznamuje, že se na podzim přejmenuje na Óčko. V Podještědí se spojily dvě televize v jednu – RTM TV a její management popře, že by s nějakými Rusy měli něco společného. Vše je prý jen fáma.
V letní okurkové sezóně je jediným pozdvižením dohadování se představitelů fotbalového svazu a českých televizí, kdy má být výkop gambrinus ligy. Představitelé Primy zase oznámí, že budou usilovat o televizní práva z domácí hokejové extraligy. Nova navíc sděluje, že bude točit svůj první seriál – Pojišťovna štěstí a Prima přispěchá, že ona také.
Srpen
TV Nova porušila mediální zákon, usnesla se RRTV. Ředitelem zpravodajství ČT byl jmenován Zdeněk Šámal. A generální ředitel ČT Janeček slibuje, že „jeho“ televize se bude orientovat na inteligentní zábavu.
V novém Mediaprojektu došlo i na sledovanost malých televizí. Galaxii sport sleduje 300 tisíc a hudební Óčko 127 tisíc diváků. Spekuluje se, proč RRTV neudělila licenci HBO2.
Pozdvižením měsíce srpna je zpráva, že CME chce žalovat CET21. Bilancuje se, že TESmedia a Intercable jsou spolu už sedm měsíců ve společném projektu Karneval.
Září
Konají se nějaké ty personální změny v České televizi. Je jasné, že bude další odklad digitalizace v České republice.
Železný se pokusil vrátit do světla ramp. Chystají se soudy ohledně vlastnictví CET21 a kdekdo přispěchává se zaručenými důkazy o tom, že právě on stále vlastní podíl. Třeba jako Fedor Gál.
Televizní kanál Stanice O se přejmenoval. Železný je před parlamentní vyšetřovací komisí. HBO2 nakonec startuje v paketu UPC Direct.
Říjen
Jiří Janeček představuje schéma ČT na rok 2004. Dílčí úspěchy z prostředí jednacích soudních síní slaví jak Železný, tak jeho bývalý právník Aleš Rozehnal.
Senzace podzimu! CME se zbavila ČNTS a koupila ji PPF. Končí tak spory a CME oznamuje, že definitivně odchází z České republiky. Avšak se může vrátit. Pokud PPF bude Novu prodávat. Na český televizní trh naopak vstupuje slovenský hudební kanál Music Box. Óčko požádalo o licenci DBV-T. Startuje seriál Nemocnice na kraji města po dvaceti letech na ČT. Janeček se čepýří na redakci publicistiky. Nelíbí se mu, že kritizuje jak Sazku, tak poslance. Hraje o miliony z reklamy i o vyšší ceny z koncese.
Listopad
AXN je v českém kabelu. Televize před Vánoci nasazují pořady, které mají zvýšit sledovanost. Čím větší, tím vyšší zisky z předvánoční reklamy. Hudební Óčko rozjíždí svoji tzv. reality show Vyvolená.
Rozjíždí se tuhý boj o zvýšení poplatků za držení televizního přijímače. Janeček jde do útoku, odpůrci rovněž.
Prosinec
Otakar Černý vypouští do éteru zprávu, že Sazka chce další miliony za přenosovou síť z vysočanské hokejové arény. Hrozí, že na tvrdé podmínky nepřistoupí a hokej nebude v televizi. ČT zvyšuje intenzitu útoku, aby se zvýšily poplatky. Vysílá spoty pro diváky, aby si uvědomili, že od roku 1997 je poplatek stabilní – 75 Kč.
Před koncem roku kabelové společnosti v Česku nabízejí nové kanály – Club, Extreme Sports a Minimax.