V těchto dnech měly začít olympijské hry v Tokiu. Jenže vzhledem k pandemii se musely odložit. Prima ZOOM vám aktuálně přináší pohled do zákulisí příprav této velkolepé akce. Rizika mohou být různá – nejen koronavirus. V době teroristických hrozeb a narůstajícího nebezpečí přírodních katastrof je čím dál těžší zajistit bezpečnost. Zvlášť v Japonsku, které bylo odjakživa vystaveno přírodním katastrofám. A proto Japonci neúnavně pracují na vývoji varovných systémů s umělou inteligencí. Cílem je udělat z Tokia nejbezpečnější město světa dřív, než se v něm bude konat příští olympiáda. Nejnovější moderní technologie prošly ostrou zkouškou v únoru 2019 během tokijského maratonu. Jaké má tento systém slabiny? Nenarušuje neustálé sledování práva jednotlivce na soukromí? Sledujte bezpečnostního pracovníka Jošiho, vývojáře Tanašiho a amatérskou běžkyni Christinu před „testovacím“ maratonem a během něho. Podívejte se, jak probíhají přípravy na největší sportovní událost.
22.7. 22.05 – Olympiáda v Tokiu: Cena za bezpečnost (repríza v sobotu 25. 7. 13.25)
Letní olympijské hry (LOH) 2020 byly k uspořádání přiděleny japonskému Tokiu. Slavnostní zahájení bylo původně plánováno na 24. červenec 2020 a zakončení na 9. srpen 2020. Kvůli probíhající pandemii koronaviru bylo 24. března 2020 rozhodnuto o odložení olympijských her na rok 2021. Tokio se stane pátým městem v historii, kde se hry budou konat již podruhé. Mělo by se tak připojit k Athénám, Paříži, Londýnu a Los Angeles. Poprvé se Letní olympijské hry v Tokiu konaly v roce 1964. V Japonsku se také konaly Zimní olympijské hry v roce 1972 v Sapporu a v roce 1998 v Naganu. Do programu her by se měl vrátit baseball a softball, novými sporty by měly být sportovní lezení, karate, surfing a skateboarding. V souvislosti s celosvětovou pandemií koronaviru COVID-19 se japonský předseda vlády dohodl s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV), že se letní hry přesunou na rok 2021.
Snahou je, aby kromě technologické vyspělosti byly LOH 2020 příkladem také v udržitelnosti a ekologii. Například na výrobu medailí byl využit recyklovaný elektronický odpad. Stupně vítězů budou vyrobeny z plastového odpadu. Olympijská pochodeň bude z recyklovaného hliníku a bude se zapalovat poprvé v historii pomocí vodíku. Sportoviště budou napájena co nejvíce energií z obnovitelných zdrojů. Pořadatelé si dali za cíl recyklovat 65 % veškerého odpadu vyprodukovaného během her. Postele pro sportovce jsou vyrobeny z papírové lepenky, jsou odolné, a zároveň se dají snadno recyklovat.