Propojenost tištěných a elektronických médií se už stala samozřejmostí. A to nemluvím o internetu. Čtenáři německého magazínu Spiegel se své televize z časopisu Spiegel TV dočkali. A to v roce 2001. I když…Jeden ze čtenářů Reflexu kdysi v jednom dopise, který byl v tomto časopise zveřejněn, vyjádřil touho po vzniku rádia Reflex. Jaroslav Berka zase hodlá vybudovat regionální televizi po vzoru Deníků Bohemia a diváci Receptáře prima nápadů si můžou počíst v tištěném Receptáři. Propojenost tištěných a elektronických médií se už stala samozřejmostí. A to nemluvím o internetu. Čtenáři německého magazínu Spiegel se své televize z časopisu Spiegel TV dočkali. A to v roce 2001. I když…
Začněme hezky po pořádku. První Spiegel vyšel 4. ledna 1947 v Hannoveru jako pokračovatel časopisu Diese Woche. Ten byl koncipován britskou a americkou vojenskou vládou po vzoru britských a amerických zpravodajských magazínů. Cílem bylo zprostředkovat němcům konečně objektivní zprávy. Tým mladých redaktorů vedený Rudolfem Augsteinem se pustil do práce a striktně se držel zásad kritického žurnalismu. Ve svých článcích reportéři nevynechali ani Spojence. Britové se tak už po pěti vydáních rozhodli časopis předat do německých rukou. Licenci na vydávání získal právě třiadvacetiletý Rudolf Augstein. Ten časopis přejmenoval na Der Spiegel a první lednovou sobotu 1947 vydal první číslo. Jedno vydání tehdy stálo 1 marku a kvůli nedostatku papíru se tisklo jen 15 000 kusů. O magazín byl takový zájem, že tento náklad nestačil a tak se prodával na černém trhu, kde se jeho cena vyšplhala až na 15 marek. Když se Spiegel v roce 1952 stěhoval do Hamburgu, tisklo se ho už přes 120 tisíc kusů.
Spiegel byl a stále ještě je nejen čtenářsky atraktivní titul, ale i jakýsi pilíř demokracie. Kdo se trochu zabývá žurnalistikou nebo německými reáliemi či historií, určitě ví o tzv. Spiegel aféře, kdy byli redaktoři tohoto časopisu pozatýkání a šéfredaktor Augstein byl 103 dny držen ve vazbě. Celá aféra nakonec skončila odstoupením ministra obrany Franze Josefa Strausse. Afér, skandálů, nepravostí a křivd, které Spiegel objevil, je až až. Zásluhu na jejich odhalení měl i tehdejší šéfredaktor a vydavatel listu (také majitel, vlastnická struktura se ale časem měnila, Augstein v roce 1974 věnoval 50 procent podílu zaměstnancům) Rudolf Augstein (1923 – 2002). Za tyto zásluhy byl i mnohokrát oceněn. Pochlubit se mohl řadou čestných doktorátů, cen, uznání, titulem Novinář století a World Press Freedom Hero.
Investigativní reportáže ale vycházely jen v tištěné podobě. Aby se podařilo odhalit všechny spojitosti a všechny další potřebné informace, věnovalo se a stále ještě věnuje jednomu tématu najednou třeba až pět redaktorů. Přitom informace, na které redaktoři tohoto týdeníku přišli, často stály a stojí i za zveřejnění v televizi. V roce 1988 se proto na obrazovkách objevil Spiegel TV Magazin. Ten se stal jedním z nejúspěšnějších zpravodajských magazínů a postupně přispěl ke zrodu dalších formátů.
V roce 1990 proto nakladatelství Spiegelu založilo dceřinou společnost Spiegel TV GmbH. Ta se dnes podílí zhruba deseti procenty na obratu celé skupiny aktivit Spiegelu. Od 7. května 2001 provozuje Spiegel TV společně s DCTP (Development Company of Television Program) metropolitní stanici XXP TV. Spiegel se ale postupně stal multimediálním vydavatelstvím. Kromě klasického Spiegelu a řady televizních pořadů, vydává (ať už to přímo nebo prostřednictvím dceřinných společností) tituly jako UniSpiegel, Spiegel – Jahreschronik, KulturSpiegel a Manager magazin.
Své aktivity samozřejmě vyvíjí i na internetu. Germanisté určitě ocení projekt Gutenberg, díky kterému je možné si z webu zcela zdarma stáhnout řadu literárních děl pocházejících od německých autorů. Spiegel TV dodává své pořady různým stanicím. V devadesátých letech se 120 pracovníků staralo o vytvoření 900 minut programu týdně. Za své pořady získala Spiegel TV i řadu vyznamenání. Grimmovu cenu, Zlatého lva a řadu medailí na filmovém festivalu v New Yorku. Televize tak sklízí úspěchy stejně jako tištěná předloha.
XXP TV se sice označuje jako metropolitní televize, ale nejedná se o lokální stanici určenou jen určité aglomeraci. Televize vysílá z Berlína. Naladit ji je možné v kabelových rozvodech jak v Berlíně tak Brémách, Hamburgu, Sársku, Severním Porýní Vestfálsku tak dalších zemích. Signál je možné zachytit i na analogovém a digitálním satelitu. Frekvence 12 633, 25 MHz. Polarizace horizontální, transponder 113, FEC 5/6. Symbolerate 22 MSymb/S. Service-ID 12602. Servicerate 4MBit/s. Video PID 203. Audio PID 303 PCR 203. Pro ty co by chtěly zalovit v analogu jsou tyto údaje: Transponder 51, Frekvence 10,744 GHz horizontálně.
Na digitálním satelitu vysílá program 24 hodin denně. Na ostatních frekvencích, jak kabelových tak satelitní analogové, se střídá s jinými kanály. Na analogovém satelitu Astra je XXP TV k vidění jen od 19:55 do půlnoci. Zbytek času vyplňuje teleshoppingový kanál s nabídkami cestovních kanceláří TV Travel Shop. Časy, kdy se na kanály XXP TV připojují jiné stanice, se liší podle kabelových operátorů a místa příjmu. Stejně tak jsou různé i stanice, které se do vysílání připojují. Jedná se například o Bloomberg TV a Terra Nova (Hamburg), MTV 2 Pop (Brémy), KiKa (Sársko) apod.
Televize si klade za cíl oslovit diváka, který má zájem o hodnotné a obsáhlé informace a nespokojí se s programem orientovaným na masového diváka. Reportáže, dokumenty a hodnotné hrané filmy dosáhnou své publikum, když divák bude vědět, kde svůj program zaručeně najde. Takový divák vyžaduje i delší formáty a XXP TV se snaží být alternativou k současnému vývoji v privátních televizích. Nejde přitom o to, nějakým způsobem vymezovat cílové skupiny, ale získávat ztracené diváky. Svým programem se tak jedná o komerční televizi orientovanou na náročnějšího diváka. Stanice se snaží oslovit mezinárodní publikum a snaží se vytvořit spojení k ostatním světovým metropolím.
Televize samozřejmě přináší aktuální zprávy a další pořady. Každý den v týdnu je ale vyhrazen určitému tématu. Pondělí patří aktualitám. Zprávy, magazíny, aféry – prostě všechno ze současnosti. Úterý kombinuje dokumenty s hranými filmy, které se dotýkají dokumentovaného tématu. Krátce řečeno, úterý patří minulosti. Budoucnosti tak patří středa. Dokumenty, věda a techniky, to jsou témata, kterými se XXP TV zabývá uprostřed pracovního týdne. Čtvrtek je zasvěcen zvířatům, člověku a přírodě. Sjednocujícím prvkem čtvrtého dne týdne je životní druh. V pátek si přijdou na své milovníci zeměpisu. Metropole, města světa, země. Jednoduché pojmenování je Kontinenty. O víkendu se diváci můžou těšit na věci spojené s kulturou, společností, na hrané filmy a speciální pořady, které jinde nenajdou. Každý den se od 19:30 do 20:00 vysílá pořad Punkt X (Bod X), který se věnuje informacím z Berlína a světa. Zpravodajství je na programu v Německu obvyklém čase 20:00 – 20:15.
V současné době připravuje Spigel TV a XXP novou digitální televizi. Spiegel TV-XXP Digital by se v německých kabelových televizích měla objevit 1. března tohoto roku.