Největší kontinent naší planety, zároveň náš soused, od kterého nás nedělí ani pořádné moře nebo oceán, je stejně jako Evropa nebo Amerika světem televizí a rádií. Dnes se proto podíváme na žlutý kontinent a programovou nabídku některých států.
Írán
Podle údajů z roku 1997 tu je v provozu 17 miliónů rozhlasových a 4,61 miliónu televizních přijímačů, které připadají na zhruba 70 miliónů obyvatel. Írán není národnostně jednotný, jsou tady Peršané, Ázerbajdžánci, Kurdové, Gílanci a Mázanderánci a další. Z toho vyplívá i nutnost používání více jazyků. Úředním jazykem je ale perština. Převládajícím náboženství (95% obyvatel) je šíitský islám, Sunnitů jsou 4% ostatních pak zbylé jedno procento. Pro úplnost ještě tyto základní zeměpisné údaje. Hlavním městem je Teherán, rozloha 1 648 196 km2.
Íránský televizní divák si může vybrat mezi těmito stanicemi. Al-Alam je státní zpravodajský kanál v arabštině. V jazyce Farsi vysílá zprávy opět státní IRINN (Islamic Republic of Iran News Network). V určitých časech jsou tady zpráv v angličtině. Státní je i plnoformátová televize Sahar 2, která vysílá převážně v jazyce Farsi a večer v angličtině. Na diváky v zahraničí jsou zaměřené programy IRIB 1 a 2. IRIB je zkratkou pro Islamic Republic of Iran Broadcasting. Tyto programy se také nazývají Jaam-e-Jam TV Network 1 a 2. Jsou to plnoformátové televize se zábavnými pořady v jazyce Farsi. Některé pořady jsou vysílány v angličtině nebo s anglickými titulky. Hudbu si Íránci dopřejí díky kanálu PMC (Persian Music Channel – dostupný volně přes Hot Bird), který vysílá z exilu ve Spojených Arabských emirátech. Program tvoří hlavně perská a turecká hudba.
Pákistán
V roce 1997 tady měli 13,5 miliónu rozhlasových a 3,1 miliónu televizních přijímačů. V roce 2000 zde žilo 141 256 000 obyvatel. Z toho 1,2 milionu používal internet. Hlavním městem je Islámábád, rozloha země 796 095 km2.
Prime TV je plnoformátovou stanicí. Vysílá soutěžní pořady (mj. i Chcete být milionářem), zábavné a hudební pořady, filmy, dětské a také náboženské programy. Sportu je věnována stanice Pehla Ten Sports. Hudební kanál Vectone Urdu nabízí videoklipy a hudbu z filmů v urdštině. Zábavu, filmy, seriály a zprávy v urdštině a angličtině přináší Geo TV. Náboženské (muslimské) vysílání po celý den vysílá program MTA International. Pro Pákistánce žijící ve Velké Británii a Irsku vysílá stanice Ary Digital Europa. Na ní jsou k vidění zprávy, pákistánské hudební pořady, kvizy, pořady o zdraví, přenosy z kriketu, filmy a seriály. Program je v urdštině a angličtině.
Bangladéš
Lidová republika Bangladéš se rozkládá na ploše 143 998 km2, jejím hlavním městem je Dháká. Celkem tady žije 137 439 000 lidí (údaj z roku 2000). Ti měli v roce 1997 6,15 miliónu rozhlasových přijímačů a 770 tisíc televizních. V roce 2000 používalo 30 000 bangladéšanů internet.
Bangladéšská nabídka je zčásti podobná té pákistánské. Pro Bangladéš, Indii a Pákistán vysílají programy Vectone NTV a Vectone Channel I. První soukromou satelitní televizí v Bangladéši je ATN Bangla. I ta si zažila koncem devadesátých let svůj seriálový boom, jaký teď panuje u nás. Pro bangladéšany žijící v zahraničí vysílá z New Yorku Bangla TV.
Spojené arabské emiráty
Ve Spojených arabských emirátech žilo v roce 2000 na území o rozloze 77 700 km2 2 606 000 obyvatel. Internet používalo 400 tisíc z nich. V roce 97 měli k dispozici 820 tisíc rozhlasových a 310 tisíc televizních přijímačů. Hlavním městem země je Abu Dhabi.
Nejvíce arabských programů, které lze sledovat v Evropě, vysílá právě ze Spojených arabských emirátů případně ze Saudské Arábie Mezi ty známé patří Abu Dhabi TV, stanice emirátu Abu Dhabi. Vysílá informace a zábavu. Pro arabské obyvatelstvo Evropy je určen program Abu Dhabi TV Europe s odpojovanými programy speciálně pro Evropu.
Pravděpodobně nejznámější stanicí je Al-Arabíja. Nadregionální zpravodajský 24 hodin denně vysílající kanál vznikl jako protiváha ke katarské televize Al Džazíra. Al Arabíja je bližší arabským vládám, financována je z velké části Libanonem a Saudskou Arábií. Sídlem je Emirát Dubai. V tomto emirátu sídlí i Dubai TV. Ta vysílá seriály, zábavné pořady (arabskou verzi Skryté kamery) a tradiční hudbu. Dubai TV byla první televizí ze Spojených emirátů, kterou bylo možné přijímat i v Evropě. Podobně jako má Emirát Dubai svoji Dubai TV, má svou stanici i emirát Sharjah. Televize se jmenuje jednoduše Sharjah TV.
Katar
Maličký stát o rozloze pouhých 11 437 km2 obývá 581 000 obyvatel. Hlavním městem je Ad-Dauhá. V roce 1997 tady používali 256 000 rozhlasových a 230 000 televizních přijímačů.
Televizi vysílající z této země zná asi každý. Je to velice známá Al Džazíra (v překladu znamená ostrov). Ta kromě svého tolik známého zpravodajského kanálu vysílá i vlastní sportovní kanál, připravuje anglickou verzi svého zpravodajského programu a také kanál pro děti. Al Džazíra přebrala část korespondentů arabské redakci BBC, která byla zrušena kvůli problémům s cenzurou. Al Džazíru je možno přes satelit sledovat i v Evropě. Některé německé kabelové televize mají tento program ve své nabídce. Al Džazíra není samozřejmě jedinou televizí, která v zemi vysílá. O zábavu se například stará Qatar TV.