Minule jsme se podívali na historii a současnost australského veřejnoprávního rozhlasu a televize ABC. Dnes si představíme druhou veřejnoprávní instituci a to SBS. Příští týden nás pak čekají komerční televize a rádia.
Minulý týden jsme si představili australský veřejnoprávní rozhlas a televizi ABC. Dnes se podíváme na druhou veřejnoprávní instituci a to na Special Broadcasting Service SBS. To vzniklo ze dvou etnických rádií 2EA v Sydney a 3EA v Melbourne. Ty začaly vysílat v roce 1975. 2EA vysílalo v sedmi a 3EA dokonce v osmi jazycích menšin. Tato rádia měla původně vysílat jen dočasně. Počítalo se s tím, že vysílání ukončí, jen co menšinám vysvětlí novou politiku ve zdravotnictví tzv. Medibank. Jednalo se o nový způsob fungování zdravotní péče a tak bylo potřeba vše vysvětlit v jazyce, který je etnickým menšinám srozumitelný. Zákon o SBS vešel v platnost 1. ledna 1978. V současnosti už SBS vysílá v 68 jazycích. Rozhlasové vysílání SBS je slyšet na území celé Austrálie. SBS má svůj národní program a pak dva lokální pro Sydney a pro Melbourne.
V dubnu 1979 začalo testovací vysílání televize. Naplno se vysílání programů ABV 2 v Melbourne a ABN 2 v Sydney rozjelo 24. října 1980. 16. října 1983 se SBS rozšířilo do Canberry, Coomy a Goulburnu. Tou dobou se používalo označení Network 0-28. Televize totiž vysílala na nultém a dvacátém osmém kanále. 18. února 1985 změnila stanice název na SBS a v červnu expandovala do Brisbane, Adelaide, Newcastlu, Wollongongu a na Gold Coast. 5. ledna 1986 SBS přestalo vysílat na nultém kanále v pásmu VHF.
Na svoji dobu velice kontroverzním krokem bylo zavedení reklamy do vysílání v roce 1991. Zatím SBS nevkládala reklamu do pořadů. Pouze mezi ně. Výjimkou byly Tour de France, nedělní fotbal, mistrovství světa a Eurovision Song Contest. To se 1. června 2006 změnilo. SBS smí ale v hodině vysílat jen pět minut reklam zatímco komerční stanice 15 minut. Stejně jako rozhlas SBS vysílá v 68 jazycích, vysílá i televize v několika řečech. Všechny pořady jsou ale s anglickými titulky. SBS je zároveň společností, která vyrábí titulky i pro jiné televize na celém světě. Zpravodajství se víc než ABC věnuje zahraničnímu dění a oproti ABC se zde objevuje mnohem méně bulvárních zpráv či zajímavostí, které ale nemají velkou zpravodajskou hodnotu. Důležitým prvkem programu jsou i dokumenty o aktuálním dění a sport. Především fotbal a cyklistika (Tour de France).
SBS často přináší pořady, které by si jiné televize uvádět netroufly. Například South Park, Queer as Folk a další. Na SBS je možné vidět všechno od francouzských uměleckých pořadů až po soft-core erotiku z Hongkongu. Díky této programové náplni si SBS vysloužilo i řadu přezdívek. Například Sex Before Sleep, Sex and Bloody Soccer, Sex,Boobs and Soccer nebo Sex Between Soccer. Stejně tak odvážně dělané jsou i satirické a zábavné pořady, které se na SBS objevují. Pořady vlastní produkce, která je dost odvážná, se SBS snaží posunout trochu hranici toho, co je ještě diváky považováno za přijatelné a co už ne. Na SBS se vysílá i reality show Dadi, což je turecká obdoba americké The Nanny. Nechybí tady ani brazilské a mexické telenovely nebo produkce z indického Bollywoodu.
Vlajkovou lodí je ale zpravodajská relace SBS World News. Sportu je zasvěcen pořad Toyota World Sport. Zajímavosti z celého světa přináší Dateline. Černošskému obyvatelstvu a jeho životnímu stylu je věnován pořad Living Black. World Watch přináší to nejzajímavější ze zpravodajských relací celého světa. V roce 2003 se tady objevovaly i příspěvky z vietnamské televize VTV4. Vietnamci v Austrálii se ale vzbouřili, že jde o komunistickou propagandu. Příspěvky z produkce VTV4 byly nakonec staženy. Zahraniční zprávy vysílá i digitální stanice SBS World News Channel. Tady jsou k vidění relace arabské Dubai TV, filipínské National Broadcasting Network, francouzské France 2, německé Deutsche Welle, řecké ERT, maďarské DTV, japonské NHK, indonéské TVRI, italské RAI, maltézské PBS, čínské China Central Television, polské TVP, španělské RTVE a TVN a ukrajinské MIST. Digitální kanál SBS World News Channel vysílá od 22. června 2002.
Tím naše výprava do Austrálie ještě nekončí. Příští týden se podíváme na komerční sektor.