Seriály: Ano, pane ministře se vysílal až po volbách

Dnes opět zavítáme v našem seriálu o seriálech na Britské ostrovy. BBC stvořilo situační komedii, která oslovila řadu diváků nejen doma ale i v zahraničí. Satirický seriál Ano pane ministře barvitě líčí zákulisí vysoké politiky. Ačkoliv byl natočen před dvaceti lety ve Velké Británii je aktuální dodnes a nejen v Británii.

Ačkoliv byl pilotní díl natočen už v roce 1979, vysílal se až v roce 1980. Právě v roce 1979 se totiž ve Velké Británii konaly volby a BBC nechtělo odvysíláním seriálu ovlivnit jejich průběh. I tak je ale seriál silně nestranický. Nejsou tu žádné narážky, podle kterých by se dalo usoudit, kterou stranou je míněna Labour Party a kterou Konzervativci. Hovoří se tady pouze o vládě, straně a opozici. Děj je umístěn do místa zvaného Central House. To je kříženina z Conservative Central Office a Labour´s Transport House.


První díl se vysílal 25. února 1980 na BBC Two. Seriál běžel v podstatě až do 28. ledna 1988. V letech 1980 až 1984 byl uveden seriál Yes Minister a v letech 1986 až 1988 Yes, Prime Minister. Dohromady tvoří pět řad (první tři jsou Yes Minister zbylé dvě Yes, Prime Minister), které dávají dohromady 38 dílů. Až na jeden trvají všechny okolo půl hodiny. Jeden delší se někdy počítá za dva. V tom případě jde o 39 epizod. Kromě televizního zpracování se objevila i rozhlasová verze. Šestnáct epizod z Yes Minister vysílalo BBC Radio 4. Šlo o dvě řady po osmi částech. První se vysílala od 18. října do 7. prosince 1983 a druhá od 8. října do 27. listopadu 1984. Rozhlasové zpracování vyšlo v únoru 2000 na kazetě a v říjnu 2002 na CD.


Ačkoliv se děj odehrává ve Velké Británii, přibližuje taktiku a metody používané ve vysoké politice téměř každé demokratické země. Tato satirická situační komedie ukazuje suchý anglický humor, kterým si ale získala diváky. Seriál získal v letech 1980, 1981 a 1982 britskou televizní cenu BAFTA v kategorii nejlepší komediální seriál. Yes, Prime Minister se dostal na shortlist této kategorie v letech 1986 a 1987. V roce 2004 se sitcom Yes Minister stal šestým nejúspěšnějším sitcomem Británie.


Seriál si oblíbila i Margaret Thatcher. Ta se rozhodla sama vytvořit při příležitosti předávání cen NVLA (organizace sledující vývoj v britských médiích) oslavnou nikoliv řeč, ale rovnou performanci. Sama premiérka napsala čtyřminutový skeč ve stylu této show, ve které si i s hlavními protagonisty zahrála. Citace ze seriálu používají rádi britští politologové, protože dílo trefně zachycuje vztahy mezi civilními zaměstnanci, tajnými službami a politiky. Seriál se těší ve vládních kruzích velké oblibě. Proč, to vysvětlil v jednom interview herec Derek Fowlds: „Obě politické strany věří, že satirizuje jejich protivníky a civilní zaměstnanci ho milují, protože je popisuje jako mocnější. A navíc ho mají rádi kvůli autentičnosti.“


Oblibu si seriál získal i v zahraničí a také v zemích spadajících pod britskou královnu. Když herec Paul Eddington navštívil v osmdesátých letech Austrálii, byl přijat jako opravdový člen britského parlamentu. Australský premiér Bob Hawke patřil k fanouškům seriálu. Jednou dokonce řekl: „Vy nechcete poslouchat mě, vy chcete poslouchat opravdového premiéra.“, a pošťouchl tak Eddingtona k improvizovanému vystoupení.


Seriál se dočkal i řady remaků. V roce 1987 přišlo kanadské CBC Television se seriálem Not My Department. Ten se vysílal jen jednu sezónu. V roce 1990 se objevil ve Švédsku neoficiální remake Rosenbaddarna. Od roku 1996 běželo v Portugalsku Sim, Sr. Ministro, což je doslovný překlad původního britského názvu. V roce 2001 začala asijská Star TV, která patří do koncernu mediálního magnáta Ruperta Murdocha, vysílat s povolením BBC v hindštině seriál Ji, Mantrij. Pravděpodobně poslední předělávkou je divadelní adaptace pražského Divadla na Vinohradech.


Yes Minister je k dostání i v knižní podobě. Scénáře se přepsaly do prózy a vyšly v několika vydáních.  Vyšly mj. i ve formě deníku. Scény, které nebyly v seriálu, tu jsou vložené jako dopisy. Nejprve vycházely jednotlivé řady jako paperbacky. Pak byla vydána kniha v pevné vazbě. Seriál má i vlastní internetovou stránku www.yes-minister.com.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .