Minulý týden jsme Vás informovali o akcích proti černým divákům placených televizí v Německu. Teď přinášíme zprávy o mnohem větší razii, která se uskutečnila v Itálii. Tady je do velkého a fungujícího obchodu zapletena nejspíš i policie a také někteří lidé z organizací, které mají zájmy provozovatelů placeného vysílání chránit.
Mezi osoby podezřelé z pirátství patří generální tajemník Evropského protipirátského svazu AEPOC (Association Européenne pour la Protection des Œuvres et services Cryptés) Davide Rossi a policisté z protipirátského oddělení. Davide Rossi je přitom nejen generálním tajemníkem AEPOCu ale též ředitelem italského sdružení proti pirátským kopiím Univideo a zároveň poradcem společnosti NDS, která se zabývá kódováním.
Tato podezření se vynořila při akci italské finanční policie zaměřené proti mezinárodní skupině padělatelů smart-karet. V rámci akce Smart House prováděla police razie v různých italských regionech a také v zahraničí. Vedle Itálie to bylo Polsko, Malta, Řecko, Holandsko a Francie. V sicilském Siracusu měla policie zabavit 3 000 smart-karet, 102 počítače a 2 000 tzv. Smartcard writerů pro tvorbu padělaných karet. Kromě Rossiho je podle listu La Sicillia citovaného serverem Digitalfernsehen.de podezřelých celkem 133 osob. Mezi nimi jsou i experti z protipirátské jednotky italské policie. Proti 26 podezřelým už Státní zastupitelství v Siracusu podalo žalobu. Na dalších 37, kteří se zdržují v zahraničí, jsou vydané zatykače. Obžalovaní jsou i mezinárodní odborníci a znalci z oboru informatiky. Jak už bylo řečeno, podezřelý je také šéf protipirátské organizace Davide Rossi, který je jinak právním expertem.. Dříve pracoval jako manager u placené televize Tele+. Členy ochranného svazu AEPOC jsou mezi jinými BSkyB, Canal+, Conax, Eutelsat, Irdeto, Liberty Global, Mediaset, Nagravision, NDS, Premiere, Sky Italia, Sogecable, TV Cabo Portugal, Viaccess – France Telecom.
Davide Rossi veškerá obvinění dementoval. „Nemám co skrývat,.“ sdělil ve stanovisku, které zaslal přes AEPOC. S piráty byl prý v kontaktu z toho důvodu, aby byl informován o vývoji jejich metod. Rossi se brání tím, že o všech těchto kontaktech podal zprávu i příslušným úřadům a svazům. Každopádně popírá, že by někoho nabádal k tomu, aby si z pirátství udělal obchod nebo aby nelegálně obcházel kódovací systémy.
Rossi je mezinárodně uznávaný právník. Základní části italského autorského práva pocházejí z jeho pera. Na základě těchto zákonů pronásledovala a odsoudila italská justice od roku 2000 stovky hackerů. „Protipirátské zákony se musí kontinuálně vyvíjet, aby zůstaly efektivní a vymahatelné s ohledem na technologické pokroky pirátů.,“ hájí Rossi své kontakty s podsvětím. To, že by měl něco s dalšími 132 podezřelými, popírá. Dokonce se u něj ani nedělala žádná domovní prohlídka.
V Itálii vybudovali hackeři fungující síť s vlastním zákaznickým centrem. V Salernu tak vzniklo centrum, které zákazníkům pomáhalo s instalacemi a při problémech. Padělané smart-karty byly k mání za 100 až 200 euro a za 30 euro je bylo možné updatovat. Hackeři si zřídili dvě internetové stránky i s vlastními fóry, které jim sloužily jako informační platforma. V Salernu měl být hlavou pirátského kroužku jistý Linixone, který měl i mezinárodní kontakty. Linixone měl údajně pracovat i pro firmu NDS z Murdochova impéria. Tato společnost měla využívat služby prominentních hackerů k testování bezpečnosti vlastních systémů. NDS se odmítá k věci vyjadřovat.
Státní zastupitelství a italská finanční policie je pirátským smart-kartám na stopě už od roku 2004. Celá kauza začala domovní prohlídkou u hackera Concetto La Rosa v srpnu 2004. Finanční policie u něj tehdy našla karty a smardcard writery. V rámci vyšetřování došlo i na odposlechy telefonů. Pozornosti neunikli ani někteří úředníci protipirátských úřadů. Zatčen byl i jeden poradce státního zastupitelství, který chtěl odcizit zabavený počítač.