Luboš Xaver Veselý je známý především díky moderování Křížového výslechu na Frekvenci 1. První „Křížák“ jste mohli slyšet 2.září 2002. Přesně po 64 měsících (tedy 2.ledna 2008) se rozjela i televizní verze Café X. 19.května v pravé poledne se tento moderátor úspěšně pokusil ustanovit nový český rekord v nonstop moderování talk-show. Jak show probíhala a kdo drží Guinessův rekord v moderování talk-show se dozvíte v následujícím článku.
V roce 2004 se kanadský moderátor rozhodl moderovat talk-show nonstop 24 hodin, o rok později pak celých 36 hodin. Jak dnes řekl v Pressklubu Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý, hlavní aktér celé akce, na začátku všeho stála sázka s Petrem Novotným. Ten si právě onoho kanadského moderátora všiml a navrhl, že by se Xaver o něco podobného mohl pokusit také. Akce odstartovala v pondělí 19.května, v pravé poledne. Zahajovacími hosty byl Zbyněk Drda a Jana Bobošíková, závěrečnými pak Alexej Pyško a Michal Kocourek. Vše probíhalo pod přísným dohledem komisařů agentury Dobrý den Pelhřimov. Moderátor přivedl během 24 hodin na jeviště pražského divadla Palace celkem 48 českých osobností, rozhovor s nimi zhlédlo odhadem 1300 návštěvníků. Souběžně probíhal také on-line přenos. Nedochvilnost hostů akci ohrozit nemohla. Na telefonu byli připraveni náhradníci. Se zpožděním se dostavil například Sámer Issa či Jiří Paroubek.
O tři kila chudšímu L.X.Veselému se poštěstilo nový český rekord ustanovit. Na závěr přinesl Petr Novotný moderátorovi slíbenou šunku. Ještě ten den večer se stal Veselý zpovídaným hostem diskusního pořadu Pressklub na Frekvenci 1 – po 33 hodinách bez spánku. Mimo jiné se v pořadu přiznal, ve tři ráno přišla první krize, Jiří Pomeje ho ale povzbudil. Nejtěžší podle něj nebylo mluvit, nýbrž poslouchat, co hosté říkají. Proto si zejména v nočních hodinách pozval hosty-vypravěče (jako byl i Petr Novotný). Několikrát se dostavily také zdravotní komplikace, kvůli dlouhému sezení se ozývala velká bolest nohou. Rozhovory z pondělního a úterního dne vyjdou v knižním zpracování, jejich doslovný přepis by měl vyjít do týdne.
Minulý týden jeden bulvární deník napsal, že Veselého již v listopadu 2005 předběhnul Richard Langer (diváci ho asi nejspíše znají z pořadu Čétéčko). Zeptali jsme se tedy pana Veselého přímo ve vysílání, jak to tedy ve skutečnosti je. „Pan Langer, zaslechl jsem to v tisku, byl jsem tam jako host, žádný rekord nezískal. Tady je jediná agentura schopna tento rekord ustanovit a ta u toho předně nebyla. … Ten rekord, jak to on (pan Richard Langer) nazývá, měl vymyšlený úplně jinak. Pravidla, která stanovila agentura Dobrý den, byla úplně jiná. Daleko předtím měl ten nápad známý moderátor z Kanady v roce 2004. Pan Langer nepřišel s ničím novým, nic si nenechal zaregistrovat. Můžu říct jenom jeho chyba.“
Pokusy o podobný rekord se objevují delší dobu. Jedním z pokusů byla například dánská talk-show z roku 1996. Jednalo se o jakousi experimentální show. Dva moderátoři (Lars von Trier and Peter Ovig Knudsen) zpovídali osm hostů nonstop 24 hodin. Výsledek byl následně upraven do osmi hodinových televizních show. Ale prvním, kdo si nechal podobný pokus zaregistrovat, jak už bylo v úvodu řečeno, byl onen známý kanadský moderátor. Oproti českému rekordmanovi měl ale v jednom směru výhodu. Přestávky netrvaly jen pět, nýbrž deset minut.
I starý kontinent má ale svého rekordmana. Ještě donedávna se Kristujan Petrovič z Chorvatska pyšnil Guinessovým světovým rekordem za „nejdelší televizní talk-show maraton“. Před obrazovkami VTV byl vkuse 36 hodin a 15 minut (27.-28.srpna 2007). Ale o pár měsíců později byl celosvětový oficiální rekord překonán Sergiem Gallianim z Peru. Na obrazovce perské televize zpovídal hosty nepřetržitě 50 hodin a 9 minut. Na rekord si již nyní brousí zuby Suresh Joachim, držitel rekordu v 50hodinovém karaoke maratonu, plánuje moderovat 75 hodin. Zajímavé bude jistě sledovat i další pokus našeho L.X.Veselého, příští rok je domluven na 36 hodinách, rád by se ale pokusil o 48.